Kraje dostanou miliardu na školy, 135 milionů lékařské fakulty

Praha - Do regionálního školství pošle vláda letos na platy přes miliardu korun. Dnes také schválila 135 milionů pro vyučující na lékařských fakultách. Příští rok se počítá kvůli požadovanému nárůstu počtu studentů na lékařských fakultách s posílením jejich rozpočtů o 650 milionů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

"Krajské úřady nám do konce dubna vyčíslily, že jim na podpůrná opatření v regionálním školství chybí pro letošní rok 1,023 miliardy korun. Již dříve jsem avizoval, že o chybějící prostředky požádám vládu," uvedl na webu ministerstva školství Robert Plaga (za ANO). Z uvedené částky podle něj chybí 752 milionů na platy a přes 270 milionů Kč na odvody a pokrytí limitu počtu zaměstnanců.

O peníze Plaga požádal vládu v souvislosti s odkladem avizovaného příspěvku na dopravu zdarma pro studenty a důchodce, kvůli kterému počátkem roku resorty musely své rozpočty seškrtat. Protože plán zlevněného jízdného ministerstvo dopravy odsunulo, je podle ministra namístě zablokované peníze uvolnit. "Částka na kompenzaci ztrát ze zlevněného jízdného pro ministerstvo dopravy se snižuje z 3,3 miliardy na 1,9 miliardy korun," stojí v materiálu, který má ČTK k dispozici.

Ministerstvo školství na webu upřesnilo, že vláda rozhodla navýšit jeho rozpočet o 758 milionů korun a dalších 400 milionů Kč, které byly původně určeny na slevy na jízdném pro seniory a studenty, se přesune v rámci jeho kapitoly.

Peníze pro lékařské fakulty mají pomoci se stabilizací pedagogických sborů. "Je to první krok k dlouhodobému plánu, aby lékařské fakulty mohly od roku 2020 nabrat o 15 procent více českých studentů lékařských oborů," řekl ministr.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bodový limit pro přijetí na maturitní obor? Plaga je proti, jednání…

09.11.2018 15:44 Možnost zavedení jednotné hranice bodů nutných pro přijetí u zkoušek na maturitní obory zůstává…

Přijímačky na SŠ? Jejich způsob nemá vliv na znalosti či maturitu, ukazuje…

09.11.2018 10:56 Způsob přijímání dětí na střední školy zřejmě nemá vliv na kvalitu výsledků ve vzdělávání. Vyplývá…

Celosvětové vzdělávání je v krizi! Papír je důležitější než znalosti nejen…

05.11.2018 19:44 Aktualizováno Komentář Petra Šulky – Poslední dobou otřásají světem vzdělanosti obrovské skandály, které dokazují…

Do škol míří Fakescape. Žáci se budou hrou učit o dezinformacích

05.11.2018 13:01 K výuce mediální výchovy budou moci střední školy používat novou únikovou hru s názvem Fakescape.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama