Na AMU houstne atmosféra. Rektor se vzepřel a odmítl odvolat děkana Holého

Praha - Rektor Akademie múzických umění (AMU) Jan Hančil se rozhodl nevyhovět návrhu Akademického senátu FAMU a neodvolá děkana Filmové a televizní fakulty Zdeňka Holého. Kauza vzbudila ve filmové branži rozporuplné reakce, především aktivní filmaři se z velké části stavěli za jeho setrvání ve funkci.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Film, ilustrační foto

"Rektor neshledal výtky týkající se výkonu pravomocí děkana, které byly uvedeny v návrhu senátu na jeho odvolání, za důvodné," sdělila dnes ČTK mluvčí AMU Tereza Petáková. Podle senátu FAMU rektorovo rozhodnutí ohrožuje stabilitu fakulty a podnikne proti němu právní kroky.

Podle akademického senátu děkan nerespektoval demokratické principy, překračoval své pravomoci či nedostatečně plnil program, s nímž byl zvolen. Holý je děkanem FAMU od května 2016. 

Členové senátu FAMU, kteří hlasovali pro odvolání děkana, mají za to, že rozhodnutí rektora je v rozporu s principy vysokoškolské samosprávy a v důsledku ohrožuje stabilitu fakulty. "Pokud rektor jmenoval v roce 2016 Zdeňka Holého děkanem ve chvíli, kdy jej senát zvolil těsnou většinou pěti hlasů z devíti a kdy akademická obec preferovala jiného kandidáta, je pro nás nepochopitelné, že nyní odmítl děkana Holého odvolat, když pro to hlasovalo osm z devíti členů senátu a návrh na odvolání podepsala více než čtvrtina akademické obce," sdělila dnes ČTK stanovisko senátorů, kteří pro návrh hlasovali, předsedkyně senátu Helena Bendová.

Hančil ve svém rozhodnutí uvedl, že odpovědností rektora je vytvářet podmínky, jež fakultám AMU umožní co nejlépe naplňovat jejich poslání. Tím je podle něj v případě FAMU vychovávat špičkové filmaře.

Rektor se podle senátorů nechal ovlivnit tím, že několik pedagogů FAMU z celkových více než 120 začalo hrozit svým odchodem. Byli mezi nimi Petr Jarchovský z katedry scenáristiky, Ondřej Zach z FAMU International, Jaroslav Brabec z katedry kamery, Pavel Rejholec z katedry zvuku a Ivo Trajkov z katedry střihu. 

Návrh senátu podle rektora obsahuje většinou obecná tvrzení, která nejsou doložena konkrétními přesvědčivými argumenty. "Mnohá obvinění jsou založena na chybném výkladu postavení Akademického senátu FAMU ve vztahu k děkanovi; navrhovatelé jako pochybení uvádějí postupy, které jsou plně v pravomoci děkana," zdůvodnil dále rektor své rozhodnutí.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bodový limit pro přijetí na maturitní obor? Plaga je proti, jednání…

09.11.2018 15:44 Možnost zavedení jednotné hranice bodů nutných pro přijetí u zkoušek na maturitní obory zůstává…

Přijímačky na SŠ? Jejich způsob nemá vliv na znalosti či maturitu, ukazuje…

09.11.2018 10:56 Způsob přijímání dětí na střední školy zřejmě nemá vliv na kvalitu výsledků ve vzdělávání. Vyplývá…

Celosvětové vzdělávání je v krizi! Papír je důležitější než znalosti nejen…

05.11.2018 19:44 Aktualizováno Komentář Petra Šulky – Poslední dobou otřásají světem vzdělanosti obrovské skandály, které dokazují…

Do škol míří Fakescape. Žáci se budou hrou učit o dezinformacích

05.11.2018 13:01 K výuce mediální výchovy budou moci střední školy používat novou únikovou hru s názvem Fakescape.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama