Hospodaření Fondu vzdělávání? V proplácení stáží něco nesedí, zjistil NKÚ

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil hospodaření Fondu dalšího vzdělávání (FDV) v letech 2014 až 2016. Zaměřil se hlavně na projekt financovaný z evropských peněz Stáže pro mladé zájemce o zaměstnání 2, který má žákům a studentům pomoci získat praxi a ulehčit jim vstup na pracovní trh. Kontroloři odhalili nedostatky při proplácení stáží, ve kterých stážisté nebo poskytovatelé stáže nedodrželi veškerá pravidla.

Přidejte svůj názor 1 komentář

studium

FDV proplatil stáže za přibližně 830 tisíc korun, ačkoliv někteří poskytovatelé stáží a stážisté nesplnili všechny dané povinnosti. "Stážisté například neabsolvovali povinný e-learningový kurz měkkých dovedností nebo individuální poradenství, v jiných případech zase na místě stáže v době kontroly FDV chyběl mentor, který měl stážistu vést a podobně," informuje nku.cz.

Podle Sandry Volkánové z FDV nebylo možné uvedená pochybení ověřit, fond proto zjištění NKÚ nerozporoval. "Ke stanovisku NKÚ uvádíme, že zjištěné skutečnosti svědčí o neúplnosti projektové dokumentace a s ohledem na časový odstup nebylo danou skutečnost možné ověřit," uvedla koordinátorka projektové publicity fondu. U nově připravovaných projektů bude FDV velmi obezřetně a pečlivě připravovat interní dokumenty a metodiky tak, aby pravidla byla jasná a srozumitelná, dodala.

Z pohledu čísel vypadaly stáže následovně: přibližně 75 % stážistů představovali vysokoškoláci, zhruba 18 % středoškoláci. Žáků učňovských oborů bylo zanedbatelné množství. "Přestože míra nezaměstnanosti středoškoláků dlouhodobě dosahuje dvojnásobných hodnot v porovnání s nezaměstnaností vysokoškoláků, neměli středoškoláci zájem se do stáží zapojit, a to ani přes cílenou kampaň vedenou FDV," upozornili kontroloři.

S ohledem na zastoupení pracovních pozic bylo nejvíce smluv uzavřeno na pracovní pozici administrativní pracovník, šlo přibližně o 36 % ze všech uzavřených smluv.

Následovala pozice specialista marketingu s přibližně šesti procenty a architekt se zhruba pěti procenty. Náklady na 300 hodin stáže u administrativního pracovníka vycházely na necelých 53 tisíc korun, u specialisty marketingu na 67 tisíc a v případě architekta šlo o 90 tisíc korun.

Fond dalšího vzdělávání v minulosti opakovaně sklízel kritiku kvůli vedení svých projektů. V současné době Národní centrála proti organizovanému zločinu stíhá dva bývalé vedoucí pracovníky ministerstva práce kvůli přípravě dotačního podvodu a zneužití pravomoci při transformaci Fondu dalšího vzdělávání.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bodový limit pro přijetí na maturitní obor? Plaga je proti, jednání…

09.11.2018 15:44 Možnost zavedení jednotné hranice bodů nutných pro přijetí u zkoušek na maturitní obory zůstává…

Přijímačky na SŠ? Jejich způsob nemá vliv na znalosti či maturitu, ukazuje…

09.11.2018 10:56 Způsob přijímání dětí na střední školy zřejmě nemá vliv na kvalitu výsledků ve vzdělávání. Vyplývá…

Celosvětové vzdělávání je v krizi! Papír je důležitější než znalosti nejen…

05.11.2018 19:44 Aktualizováno Komentář Petra Šulky – Poslední dobou otřásají světem vzdělanosti obrovské skandály, které dokazují…

Do škol míří Fakescape. Žáci se budou hrou učit o dezinformacích

05.11.2018 13:01 K výuce mediální výchovy budou moci střední školy používat novou únikovou hru s názvem Fakescape.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama