Další malér s maturitami? Ministerstvo při přezkumech porušuje zákon, zlobí se Šabatová

Brno - Ombudsmanka Anna Šabatová tvrdí, že ministerstvo školství porušuje zákon při přezkumech maturitních zkoušek. Například si při prověřování stížností neopatřuje vyjádření přítomných maturantů nebo maturantům neposkytuje všechny materiály, z nichž při rozhodování vychází.

Přidejte svůj názor

ministerstvo školství

V roce 2016 zahájila Šabatová šetření, při kterém právníci analyzovali 500 náhodně vybraných spisů vedených ministerstvem ve věci přezkumů maturitních zkoušek. Z analýzy vyplynulo několik oblastí, které odporují zákonu.

"Jedná se například o poskytování všech materiálů, ze kterých ministerstvo při rozhodování vychází nebo o řádné odůvodňování jednotlivých rozhodnutí, aby byla srozumitelná a přezkoumatelná tak, jak vyžaduje judikatura Nejvyššího správního soudu," uvedla Šabatová. "Přes opakovaná jednání s ministerstvem však bohužel nedošlo k nápravě nezákonného jednání," dodala.

Při prověřování stížností na průběh zkoušky se ministerstvo podle Šabatové sice zeptá organizátorů, zda bylo vše v pořádku, neopatřuje si ale vyjádření přítomných maturantů. Vychází tak pouze z výpovědí lidí, kteří se sami mohli nebo měli pochybení dopustit. Ministerstvo podle ombudsmanky tak není schopno zjistit objektivní průběh událostí, které má zkoumat.

V mnoha případech také nebyla rozhodnutí ministerstva podle ombudsmanky řádně odůvodněna, odpovědi byly šablonovité. Například rozebíraly, co maturant nenamítal a jindy nereagovaly na konkrétní námitky.

Maturanti mohou nyní vznášet námitky k průběhu zkoušky do protokolu. Protokol ale v současnosti nepodepisuje maturant, který námitky vznáší a není jasné, jestli jsou maturanti seznámeni s obsahem protokolu a mohou vyjádřit případný nesouhlas s jeho zněním. "Setkali jsme se s případem, kdy maturanti namítali do protokolu místy nesrozumitelnou nahrávku z anglického jazyka. Až během přezkumu celé události se ukázalo, že stížnost nebyla do protokolu vůbec zanesena," informuje ochránce.cz.

"Ombudsmanka navrhuje vládě, aby uložila ministru školství, mládeže a tělovýchovy, aby ministerstvo uvedené nedostatky odstranilo," uvedla mluvčí kanceláře ombudsmanky Iva Hrazdílková. 

Ministerstvo školství s názory ombudsmanky z velké části nesouhlasí. Komplexní stanovisko ke kritice ombudsmanky úřad připravuje na jednání vlády, která se jí bude zabývat 18. července. 

"Ministerstvo nemá v úmyslu krátit práva žadatelů o přezkoumání, které požaduje veřejná ochránkyně práv tím, že by každý žák musel ve své žádosti konkretizovat a odůvodňovat námitku k hodnocení dané úlohy a proč s ním nesouhlasí. Dle názoru MŠMT má žák právo požádat o přezkoumání celého didaktického testu, zda byl správně oskenován a ohodnocen bez nutnosti konkretizovat svůj nesouhlas s výsledkem," reagovalo na kritiku Šabatové ministerstvo.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vysvědčení pro školy v EU: Nejlépe je na tom Dublin. Jak si vede Praha?

19.09.2018 07:13 Brusel - V metropolích států Evropské unie jsou rodiče školáků nejspokojenější s kvalitou…

Šikana na českých školách nabrala obludných rozměrů, objevila se i…

18.09.2018 17:11 Aktualizováno Praha - Šikana mezi spolužáky na českých školách má často podobu posměšků a vydírání…

Rozpočet vysokých škol vzroste o dvě miliardy. Značnou část spolknou platy

18.09.2018 14:49 Praha - Rozpočet vysokých škol by se v příštím roce měl zvýšit o dvě miliardy korun oproti letošku.…

Dotace na mrtvé duše? V Autoklubu ČR se děly podezřelé věci, škoda 308…

18.09.2018 09:14 Praha - Kriminalisté prověřují podezření, že Autoklub České republiky uváděl několikanásobně vyšší…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama