ČSSD navrhla bezplatné stravování ve školkách a na 1. stupni ZŠ

Sociální demokraté předloží Sněmovně návrh, aby děti v mateřských školách a na prvním stupni základních škol měly od září 2020 obědy zdarma. Změna má podle nich umožnit dětem ze znevýhodněných podmínek účastnit se všech školních aktivit. Pro veřejné rozpočty bude novinka znamenat výdaj 5,4 miliardy korun na jeden školní rok. Novinářům to řekla bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Kateřina Valachová, exministryně školství

Dosud doplácejí na obědy ve školních zařízeních rodiče předškoláků 35 korun na den, děti školáků 25 korun. Pokud bude změna školského zákona schválena v předloženém znění a začne platit od září 2020, v daném roce bude stát 1,8 miliardy korun navíc.

Valachová uvedla, že ČSSD u předlohy očekává podporu ze strany koaličního partnera - hnutí ANO. Premiér Andrej Babiš (ANO) podle ní dal najevo, že návrh podpoří. Předkladatelé argumentují mimo jiné seznamem zemí, kde mají školáci bezplatné stravování. K Finsku, Skotsku či Anglii se tento týden přidalo Slovensko.

Podle poslankyně Aleny Gajdůškové (ČSSD) jsou děti, jejichž rodiče nemají na doplacení dotovaných obědů, obírány o jistou formu dávky, protože nedosáhnou na částku, kterou zřizovatelé škol už nyní obědy dotují. Průzkum přitom podle ní ukázal, že účast na společném stravování zlepšuje zdravotní stav dětí, jejich sociální začlenění do kolektivu i školní prospěch.

Nyní pomáhá dětem od tří do 15 let z chudších rodin docházet do školních jídelen program ministerstva sociálních věcí dotovaný z evropských fondů. Ministerstvo ho vyhlašuje vždy jen na jeden rok, v tomto školním roce je do něj zapojeno devět krajů. V Česku se díky němu v tomto školním roce pravidelně stravuje ve 480 školách zhruba 6000 dětí. Například Praha je do programu bezplatných obědů pro školáky a předškoláky zapojena od roku 2016. Letos se ho účastní 78 škol, ve kterých dostává jídlo zdarma zhruba 350 dětí. V mateřských a základních školách se v Praze vzdělává dohromady kolem 140.000 dětí.

Projekt začal v Česku před dvěma lety, kdy se ve zhruba 80 školách Libereckého a Jihomoravského kraje bezplatně stravovalo přibližně 520 dětí. Další rok se připojily Kraj Vysočina a Praha, o rok později se přidaly Královéhradecký, Karlovarský, Zlínský, Moravskoslezský a naposledy Plzeňský kraj.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podepsal dekrety nových profesorů, tentokrát dominují technické vědy

06.12.2018 12:20 Dekrety šesti desítek nových profesorů dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Profesorský titul bude…

Změna ve školství? Přípravné třídy se asi opět otevřou i dětem s odkladem…

05.12.2018 11:49 Přípravné třídy základních škol by se opět mohly otevřít i dětem, které mají takzvaný odklad věkem,…

Sporná inkluze? Učitelé a ředitelé škol nezvládají, ministerstvo chystá…

29.11.2018 14:29 Zlepšit úroveň společného vzdělávání handicapovaných i nadaných dětí v běžných školách může podle…

Fischer, Netuka nebo Plaga. Vláda schválila návrh na jmenování profesorů

29.11.2018 11:42 Návrh na jmenování šesti desítek nových profesorů po dnešním projednání vládou posoudí prezident…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama