Vláda asi odmítne návrh ČSSD na obědy zdarma

K návrhu poslanců ČSSD na zavedení bezplatného stravování dětí v mateřských školách a na prvním stupni základních škol by se vláda hnutí ANO a ČSSD mohla postavit záporně. Na základě připomínek to podle podkladů doporučili kabinetu pro jeho pondělní schůzi vládní legislativci. Předloha podle nich neupravuje způsob, jak by stát školní obědy finančně zajistil, a zřizovatelé škol by tak na ně většinou neměli peníze. Ministr školství Robert Plaga (ANO) navrhl vlastní novelu, podle níž by měly oběd zdarma jen děti z rodin, které pobírají přídavky na děti. Pro stát by tato varianta byla zhruba třikrát levnější než návrh ČSSD.

Přidejte svůj názor 29 komentářů

Školství

Sociální demokraté předpokládají bezplatné obědy ve státních, obecních a krajských zařízeních. V takovém případě by podle vládních právníků ale byla nutná i úprava zákona o poskytování dotací soukromým školám. Zdůvodnění předlohy podle nich navíc nevysvětluje, proč má být bezplatné školní stravování plošné, nikoli adresné jen pro děti z chudších rodin, a proč mají být vyloučeny děti z druhého stupně základních škol.

Protože jde o návrh koaličních poslanců, je možné, že kabinet se k němu nakonec postaví neutrálně, případně k němu nezaujme žádné stanovisko. O předloze rozhodne Parlament. Její rozpočtové dopady předkladatelé vyčíslili na 5,4 miliardy korun pro školní rok od září 2020.

Úpravu bezplatného školního stravování, které by bylo hrazeno ze státního rozpočtu, chce přichystat vláda jako celek. Premiér Andrej Babiš (ANO) počátkem loňského prosince navrhoval, aby obědy zdarma dostávaly všechny děti v základních a mateřských školách. Před Vánoci ale návrh omezil jen na děti z rodin, které na ně berou přídavky.

Dosud doplácejí na obědy ve školních zařízeních rodiče předškoláků 35 korun na den, děti školáků 25 korun. Nyní pomáhá dětem od tří do 15 let z chudších rodin docházet do školních jídelen program ministerstva práce a sociálních věcí dotovaný z evropských fondů. Ministerstvo jej vyhlašuje vždy jen na jeden rok, v tomto školním roce je do něj zapojeno devět krajů. V Česku se díky němu v tomto školním roce pravidelně stravuje ve 480 školách zhruba 6000 dětí.

Vstupte do diskuze (29)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odmítání jmenovat profesory nestojí za spor s VŠ, myslí si Kubera

16.01.2019 16:40 Důvody, proč prezident Miloš Zeman znovu odmítl dva docenty Karlovy univerzity jmenovat profesory,…

Výuka moderních dějin? Historikové vidí nedostatky jinde než BIS

14.01.2019 16:41 Ve výuce dějepisu ve školách vidí historikové Vojtěch Ripka a Petr Blažek nedostatky, ale spíše v…

Karlova univerzita proti Zemanovi: Nejmenování dvou profesorů znovu skončí…

14.01.2019 16:14 Univerzita Karlova s největší pravděpodobností znovu podá správní žaloby proti rozhodnutí…

Zeman kašle na soud? Opět odmítl jmenovat Fajta a Ošťádala profesory

14.01.2019 13:20 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman se rozhodl nejmenovat docenty Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta z Univerzity…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama