Obědy zdarma? Mezi ANO a ČSSD to vře, Hamáček by uvítal koaliční jednání

Předseda sociální demokracie a vicepremiér Jan Hamáček by otázku bezplatného stravování dětí rád probral na koaličním jednání. Novinářům to řekl před dnešním jednáním vlády. ANO i ČSSD v posledních dnech předložily rozdílné návrhy. Sociální demokraté chtějí obědy bezplatně poskytovat v mateřských školách a na prvním stupni základních škol, podle ministerstva školství vedeného Robertem Plagou (ANO) by obědy zdarma mohly dostávat děti z rodin, které pobírají dětské přídavky.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Jan Hamáček, ministr vnitra a předseda ČSSD
doporučujeme

Hamáček nechtěl předjímat, jak dnes návrhy na jednání kabinetu dopadnou. "My bychom uvítali koaliční jednání. Návrhy si konkurují a máme celou řadu otázek," řekl novinářům Hamáček.

ČSSD má podle něj výhrady například k tomu, že by návrh ministerstva školství znamenal administrativní zátěž. "V rámci tisícovek pracovníků, kteří by posuzovali, kdo na to má a nemá nárok. Debata běží a musíme si to koaličně vyříkat," uvedl.

Vládní legislativci doporučili ministrům zaujmout k návrhu ČSSD negativní stanovisko. Předloha podle nich neupravuje způsob, jak by stát školní obědy finančně zajistil, a zřizovatelé škol by tak na ně většinou neměli peníze. Protože ČSSD předpokládá bezplatné obědy ve státních, obecních a krajských zařízeních, byla by podle vládních právníků nutná i úprava zákona o poskytování dotací soukromým školám.

Návrh ministerstva školství počítá s tím, že by obědy zdarma dostávaly děti z veřejných mateřských škol a z prvního stupně základních škol z rodin, které pobírají dětské přídavky. Příjem těchto domácností je nižší než 2,7násobek životního minima.

"Náš návrh lépe cílí na potřebné děti v mateřských školách a na prvním stupni základních škol. Měl by se týkat asi 170.000 dětí," uvedl minulý týden Plaga. Obědy zdarma by podle návrhu MŠMT vyšly na 1,7 miliardy korun ročně. Sociální demokraté rozpočtové nároky vyčíslili na 5,4 miliardy korun pro školní rok od září 2020.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rizikové chování dětí? Na prevenci chybí 15 milionů ročně, chystá se akční…

14.03.2019 08:27 Na prevenci rizikového chování dětí chybí nejméně 15 milionů korun ročně. Ministerstvo školství …

Plaga úspory najde na úřadě. Učitelů se škrty nedotknou, ujistil

13.03.2019 14:18 Ministr školství Robert Plaga (ANO) je schopen najít v rozpočtu na příští rok sedm až deset procent…

Jaký obor na SŠ studovat? Od roku 2008 se toho v Česku příliš nezměnilo

09.03.2019 12:11 Navzdory výraznému poklesu počtu žáků na středních školách se jejich podíly v různých oborech v…

Další změna státních maturit? Ministerstvo školství představilo návrh

05.03.2019 14:59 Státní maturita by se od jara 2021 měla omezit pouze na didaktické testy. Písemné práce a ústní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama