Zeman jmenoval čtyři rektory na další funkční období

Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval na další funkční období čtyři rektory. Na univerzitách v Ostravě, Plzni, Ústí nad Labem a Opavě tak budou pokračovat jejich dosavadní rektoři, školy povedou do roku 2023. ČTK o tom dnes informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman rektory jmenoval na základě návrhu akademických senátů příslušných veřejných škol, které vláda dnes ráno potvrdila. Jmenování musí spolupodepsat premiér Andrej Babiš (ANO). Jmenovací dekrety rektorům předá ministr školství.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Prezident Miloš Zeman
doporučujeme

Kabinet dnes rovněž odsouhlasil jmenování Jindřicha Vybírala novým rektorem Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM). Ten na seznamu prezidentem jmenovaných rektorů není. Ovčáček ČTK sdělil, že postup v případě jeho jmenování "bude standardní". Žádný český prezident dosud kandidaturu rektora po schválení vládou nezamítl.

Univerzitu Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) v Ústí nad Labem, kterou navštěvuje přes 12.000 studentů, nadále povede dosavadní rektor Martin Balej. Původně působil jako vedoucí katedry geografie Přírodovědecké fakulty. Po zvolení ČTK řekl, že do konce svého čtyřletého funkčního období chce mít dostavěný školní kampus v místě bývalé nemocnice.

Loni v červnu se tam začalo stavět přírodovědné centrum za 710 milionů korun. Za dalších 850 milionů korun z vládního programu Re:Start UJEP dostaví v kampusu objekt Fakulty strojního inženýrství a v prostorách současné Masarykovy nemocnice vznikne nový objekt pro Fakultu zdravotnických studií.

V čele univerzity v Plzni, která má asi 11.500 studentů, zůstane dosavadní rektor Miroslav Holeček. V listopadu ho podpořilo 32 z 54 přítomných členů akademického senátu. Nejbližšími úkoly budou podání žádosti o institucionální akreditaci příští rok na jaře a tvorba nové strategie univerzity na dalších pět, řekl ČTK po svém zvolení.

Ostravského rektora Jana Latu podpořilo 21 z 35 přítomných členů akademického senátu. Univerzita, kterou navštěvuje asi 8500 studentů, podle něj musí v příštím období obhájit institucionální akreditaci. Plánuje také postavit nové objekty v blízkosti výstaviště Černá louka a stabilizovat situaci na Lékařské fakultě, která se před časem potýkala s tím, že ji fakticky ovládali dva děkani. Od prosince loňského roku ji vede Arnošt Martínek. Lata se do funkce rektora dostal z pozice prorektora pro řízení vědy a vnějších vztahů, kterou vykonával od roku 2011.

Akademický senát univerzity v Opavě, kterou navštěvuje kolem 5000 studentů, doporučil vládě a prezidentovi k pokračování v čele školy rektora Pavla Tuleju. Předtím působil jako děkan obchodně podnikatelské fakulty v Karviné. Při listopadovém jednání akademického senátu, který ho zvolil, řekl, že za největší úspěch považuje aktualizaci všech vnitřních předpisů v souladu s novelou vysokoškolského zákona a inovace školy navenek.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rizikové chování dětí? Na prevenci chybí 15 milionů ročně, chystá se akční…

14.03.2019 08:27 Na prevenci rizikového chování dětí chybí nejméně 15 milionů korun ročně. Ministerstvo školství …

Plaga úspory najde na úřadě. Učitelů se škrty nedotknou, ujistil

13.03.2019 14:18 Ministr školství Robert Plaga (ANO) je schopen najít v rozpočtu na příští rok sedm až deset procent…

Jaký obor na SŠ studovat? Od roku 2008 se toho v Česku příliš nezměnilo

09.03.2019 12:11 Navzdory výraznému poklesu počtu žáků na středních školách se jejich podíly v různých oborech v…

Další změna státních maturit? Ministerstvo školství představilo návrh

05.03.2019 14:59 Státní maturita by se od jara 2021 měla omezit pouze na didaktické testy. Písemné práce a ústní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama