Zeman jmenoval čtyři rektory na další funkční období

Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval na další funkční období čtyři rektory. Na univerzitách v Ostravě, Plzni, Ústí nad Labem a Opavě tak budou pokračovat jejich dosavadní rektoři, školy povedou do roku 2023. ČTK o tom dnes informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman rektory jmenoval na základě návrhu akademických senátů příslušných veřejných škol, které vláda dnes ráno potvrdila. Jmenování musí spolupodepsat premiér Andrej Babiš (ANO). Jmenovací dekrety rektorům předá ministr školství.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Prezident Miloš Zeman

Kabinet dnes rovněž odsouhlasil jmenování Jindřicha Vybírala novým rektorem Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM). Ten na seznamu prezidentem jmenovaných rektorů není. Ovčáček ČTK sdělil, že postup v případě jeho jmenování "bude standardní". Žádný český prezident dosud kandidaturu rektora po schválení vládou nezamítl.

Univerzitu Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) v Ústí nad Labem, kterou navštěvuje přes 12.000 studentů, nadále povede dosavadní rektor Martin Balej. Původně působil jako vedoucí katedry geografie Přírodovědecké fakulty. Po zvolení ČTK řekl, že do konce svého čtyřletého funkčního období chce mít dostavěný školní kampus v místě bývalé nemocnice.

Loni v červnu se tam začalo stavět přírodovědné centrum za 710 milionů korun. Za dalších 850 milionů korun z vládního programu Re:Start UJEP dostaví v kampusu objekt Fakulty strojního inženýrství a v prostorách současné Masarykovy nemocnice vznikne nový objekt pro Fakultu zdravotnických studií.

V čele univerzity v Plzni, která má asi 11.500 studentů, zůstane dosavadní rektor Miroslav Holeček. V listopadu ho podpořilo 32 z 54 přítomných členů akademického senátu. Nejbližšími úkoly budou podání žádosti o institucionální akreditaci příští rok na jaře a tvorba nové strategie univerzity na dalších pět, řekl ČTK po svém zvolení.

Ostravského rektora Jana Latu podpořilo 21 z 35 přítomných členů akademického senátu. Univerzita, kterou navštěvuje asi 8500 studentů, podle něj musí v příštím období obhájit institucionální akreditaci. Plánuje také postavit nové objekty v blízkosti výstaviště Černá louka a stabilizovat situaci na Lékařské fakultě, která se před časem potýkala s tím, že ji fakticky ovládali dva děkani. Od prosince loňského roku ji vede Arnošt Martínek. Lata se do funkce rektora dostal z pozice prorektora pro řízení vědy a vnějších vztahů, kterou vykonával od roku 2011.

Akademický senát univerzity v Opavě, kterou navštěvuje kolem 5000 studentů, doporučil vládě a prezidentovi k pokračování v čele školy rektora Pavla Tuleju. Předtím působil jako děkan obchodně podnikatelské fakulty v Karviné. Při listopadovém jednání akademického senátu, který ho zvolil, řekl, že za největší úspěch považuje aktualizaci všech vnitřních předpisů v souladu s novelou vysokoškolského zákona a inovace školy navenek.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Padne Plaga? Ministr nemá signál, že by byl Babiš s jeho prací nespokojen

21.01.2019 15:17 Ministr školství Robert Plaga nemluvil s premiérem Andrejem Babišem (oba ANO) o tom, že by měl být…

Plaga odmítl hranici úspěšnosti pro přijetí na SŠ, hned sklidil kritiku

21.01.2019 14:56 Ministerstvo školství nebude připravovat návrh na zavedení hranice úspěšnosti pro přijetí ke studiu…

Zeman se chce zbavit Plagy? Řada věcí se daří, hájí ministr svou pozici

18.01.2019 15:05 Aktualizováno Ministr školství Robert Plaga (ANO), o jehož dalším působení ve funkci se spekuluje, je přesvědčen,…

Proč Zeman nejmenoval Fajta profesorem? Uvedl prý nepravdivé informace

17.01.2019 18:33 Ředitel Národní galerie Jiří Fajt předložil podle prezidenta Miloše Zemana k řízení o jmenování…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama