Karlova univerzita proti Zemanovi: Nejmenování dvou profesorů znovu skončí u soudu

Univerzita Karlova s největší pravděpodobností znovu podá správní žaloby proti rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana nejmenovat docenty Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta profesory. Novinářům to dnes řekl rektor Tomáš Zima. Doplnil, že škola si za svým jmenovacím řízením stojí a že k žalobám má souhlasné stanovisko obou dotčených docentů. Umělecký historik Fajt ČTK potvrdil, že se na soud znovu obrátí i samostatně.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Ilustrační foto

Zeman odmítl podepsat jmenovací dekrety na jaře roku 2015. "Mrzí mě, že tento spor stále trvá. Jedná se spíše o principiální otázku výkladu zákonů a dodržování zákonů v právním státě," podotkl Zima. Poukázal také na to, že jde o hájení principů akademických svobod a pravidel.

Věc prezidentovi vrátil k dalšímu projednání pražský městský soud, a to loni v dubnu. Zeman pak v půlce listopadu rozhodl, že muže profesory nejmenuje. Rektor připomněl, že prezidentovi podle názoru soudu nepřísluší posuzování uchazečů o profesuru jako takových.

Zeman ve svém rozhodnutí podle Zimy uvedl, že ho k rozhodnutí nejmenovat vedla závažná pochybení - konkrétně domnělá spolupráce fyzika Ošťádala s komunistickou Státní bezpečností a Fajtův údajný požadavek navýšení platu ředitele Národní galerie formou sponzorského daru od banky.

"Poukazuje tam na některé odborné věci, které byly na univerzitě posuzovány, jako na možné chyby," uvedl k prezidentovu rozhodnutí rektor. Hrad údajně například zmínil, že Fajt na univerzitě neučil dostatečně dlouho. Podle Zimy však vyučoval také na Technické univerzitě Berlín. "V moderním světě se samozřejmě počítá i pedagogická aktivita na jiných významných pedagogických institucích," upozornil rektor.

Doplnil, že Zeman se opírá mimo jiné o stanovisko významného historika Pavla Preisse, který ovšem podle Zimy trpí závažnou zdravotní vadou, jež mu neumožňuje seznámit se přímo a osobně s příslušnými podklady. Rozhodnutí prý mimo jiné zmiňuje rozsáhlou sedmidílnou monografii, která má vycházet do roku 2024.

"Jedna z těch zarážejících věcí je, že v druhé reakci pana prezidenta změnili argumentaci a pan prezident začíná posuzovat, jestli ta či ona knížka je dostatečně vědecká. Jde do meritorních věcí odborných kvalifikací, což je kupodivu. Již soud řekl, že toto nepřísluší prezidentovi, protože máme akademické svobody, a ty jsou v rukou univerzitních orgánů. Toto je naprosto nepřípustné, proto jsme dohodnuti s Univerzitou Karlovou, že budeme dávat další žalobu," řekl dnes Fajt ČTK.

Rozhodnutí prezidenta předloží Zima vědecké radě, a to na jejím zasedání konaném 31. ledna. Žaloby prý univerzita podá "v nejbližších dnech".

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman se chce zbavit Plagy? Řada věcí se daří, hájí ministr svou pozici

18.01.2019 15:05 Aktualizováno Ministr školství Robert Plaga (ANO), o jehož dalším působení ve funkci se spekuluje, je přesvědčen,…

Proč Zeman nejmenoval Fajta profesorem? Uvedl prý nepravdivé informace

17.01.2019 18:33 Ředitel Národní galerie Jiří Fajt předložil podle prezidenta Miloše Zemana k řízení o jmenování…

Plaga končí ve vládě? Vyrojily se spekulace, vysoké školy jsou znepokojeny

17.01.2019 17:03 Aktualizováno Předsednictvo Rady vysokých škol (PRVŠ) dnes vyjádřilo znepokojení nad informacemi, že by mohl být…

Odmítání jmenovat profesory nestojí za spor s VŠ, myslí si Kubera

16.01.2019 16:40 Důvody, proč prezident Miloš Zeman znovu odmítl dva docenty Karlovy univerzity jmenovat profesory,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama