Karlova univerzita proti Zemanovi: Nejmenování dvou profesorů znovu skončí u soudu

Univerzita Karlova s největší pravděpodobností znovu podá správní žaloby proti rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana nejmenovat docenty Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta profesory. Novinářům to dnes řekl rektor Tomáš Zima. Doplnil, že škola si za svým jmenovacím řízením stojí a že k žalobám má souhlasné stanovisko obou dotčených docentů. Umělecký historik Fajt ČTK potvrdil, že se na soud znovu obrátí i samostatně.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Zeman odmítl podepsat jmenovací dekrety na jaře roku 2015. "Mrzí mě, že tento spor stále trvá. Jedná se spíše o principiální otázku výkladu zákonů a dodržování zákonů v právním státě," podotkl Zima. Poukázal také na to, že jde o hájení principů akademických svobod a pravidel.

Věc prezidentovi vrátil k dalšímu projednání pražský městský soud, a to loni v dubnu. Zeman pak v půlce listopadu rozhodl, že muže profesory nejmenuje. Rektor připomněl, že prezidentovi podle názoru soudu nepřísluší posuzování uchazečů o profesuru jako takových.

Zeman ve svém rozhodnutí podle Zimy uvedl, že ho k rozhodnutí nejmenovat vedla závažná pochybení - konkrétně domnělá spolupráce fyzika Ošťádala s komunistickou Státní bezpečností a Fajtův údajný požadavek navýšení platu ředitele Národní galerie formou sponzorského daru od banky.

"Poukazuje tam na některé odborné věci, které byly na univerzitě posuzovány, jako na možné chyby," uvedl k prezidentovu rozhodnutí rektor. Hrad údajně například zmínil, že Fajt na univerzitě neučil dostatečně dlouho. Podle Zimy však vyučoval také na Technické univerzitě Berlín. "V moderním světě se samozřejmě počítá i pedagogická aktivita na jiných významných pedagogických institucích," upozornil rektor.

Doplnil, že Zeman se opírá mimo jiné o stanovisko významného historika Pavla Preisse, který ovšem podle Zimy trpí závažnou zdravotní vadou, jež mu neumožňuje seznámit se přímo a osobně s příslušnými podklady. Rozhodnutí prý mimo jiné zmiňuje rozsáhlou sedmidílnou monografii, která má vycházet do roku 2024.

"Jedna z těch zarážejících věcí je, že v druhé reakci pana prezidenta změnili argumentaci a pan prezident začíná posuzovat, jestli ta či ona knížka je dostatečně vědecká. Jde do meritorních věcí odborných kvalifikací, což je kupodivu. Již soud řekl, že toto nepřísluší prezidentovi, protože máme akademické svobody, a ty jsou v rukou univerzitních orgánů. Toto je naprosto nepřípustné, proto jsme dohodnuti s Univerzitou Karlovou, že budeme dávat další žalobu," řekl dnes Fajt ČTK.

Rozhodnutí prezidenta předloží Zima vědecké radě, a to na jejím zasedání konaném 31. ledna. Žaloby prý univerzita podá "v nejbližších dnech".

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odbory a podnikatelé podpořili státní rozpočet, učitelům by přidali víc

16.09.2019 14:03 Odbory a zaměstnavatelé podpořili dnes návrh státního rozpočtu na příští rok. Nesouhlasí ale s…

Kauza plzeňských práv je tatam. Prestiž školy roste, studenti se jen hrnou

16.09.2019 12:49 Fakulta právnická Západočeské univerzity (ZČU), kde před deseti lety vypukl skandál kvůli tzv.…

Platy učitelů? Bitva nekončí, odbory přišly s rázným požadavkem

16.09.2019 09:51 Pro odbory je podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly…

Plaga chce zrušit povinnou maturitu z matematiky, návrh přednese ve…

15.09.2019 14:17 Ministr školství Robert Plaga (za ANO) chce co nejrychleji poslat do Sněmovny návrh, který by…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama