Karlova univerzita proti Zemanovi: Nejmenování dvou profesorů znovu skončí u soudu

Univerzita Karlova s největší pravděpodobností znovu podá správní žaloby proti rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana nejmenovat docenty Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta profesory. Novinářům to dnes řekl rektor Tomáš Zima. Doplnil, že škola si za svým jmenovacím řízením stojí a že k žalobám má souhlasné stanovisko obou dotčených docentů. Umělecký historik Fajt ČTK potvrdil, že se na soud znovu obrátí i samostatně.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Ilustrační foto

Zeman odmítl podepsat jmenovací dekrety na jaře roku 2015. "Mrzí mě, že tento spor stále trvá. Jedná se spíše o principiální otázku výkladu zákonů a dodržování zákonů v právním státě," podotkl Zima. Poukázal také na to, že jde o hájení principů akademických svobod a pravidel.

Věc prezidentovi vrátil k dalšímu projednání pražský městský soud, a to loni v dubnu. Zeman pak v půlce listopadu rozhodl, že muže profesory nejmenuje. Rektor připomněl, že prezidentovi podle názoru soudu nepřísluší posuzování uchazečů o profesuru jako takových.

Zeman ve svém rozhodnutí podle Zimy uvedl, že ho k rozhodnutí nejmenovat vedla závažná pochybení - konkrétně domnělá spolupráce fyzika Ošťádala s komunistickou Státní bezpečností a Fajtův údajný požadavek navýšení platu ředitele Národní galerie formou sponzorského daru od banky.

"Poukazuje tam na některé odborné věci, které byly na univerzitě posuzovány, jako na možné chyby," uvedl k prezidentovu rozhodnutí rektor. Hrad údajně například zmínil, že Fajt na univerzitě neučil dostatečně dlouho. Podle Zimy však vyučoval také na Technické univerzitě Berlín. "V moderním světě se samozřejmě počítá i pedagogická aktivita na jiných významných pedagogických institucích," upozornil rektor.

Doplnil, že Zeman se opírá mimo jiné o stanovisko významného historika Pavla Preisse, který ovšem podle Zimy trpí závažnou zdravotní vadou, jež mu neumožňuje seznámit se přímo a osobně s příslušnými podklady. Rozhodnutí prý mimo jiné zmiňuje rozsáhlou sedmidílnou monografii, která má vycházet do roku 2024.

"Jedna z těch zarážejících věcí je, že v druhé reakci pana prezidenta změnili argumentaci a pan prezident začíná posuzovat, jestli ta či ona knížka je dostatečně vědecká. Jde do meritorních věcí odborných kvalifikací, což je kupodivu. Již soud řekl, že toto nepřísluší prezidentovi, protože máme akademické svobody, a ty jsou v rukou univerzitních orgánů. Toto je naprosto nepřípustné, proto jsme dohodnuti s Univerzitou Karlovou, že budeme dávat další žalobu," řekl dnes Fajt ČTK.

Rozhodnutí prezidenta předloží Zima vědecké radě, a to na jejím zasedání konaném 31. ledna. Žaloby prý univerzita podá "v nejbližších dnech".

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rizikové chování dětí? Na prevenci chybí 15 milionů ročně, chystá se akční…

14.03.2019 08:27 Na prevenci rizikového chování dětí chybí nejméně 15 milionů korun ročně. Ministerstvo školství …

Plaga úspory najde na úřadě. Učitelů se škrty nedotknou, ujistil

13.03.2019 14:18 Ministr školství Robert Plaga (ANO) je schopen najít v rozpočtu na příští rok sedm až deset procent…

Jaký obor na SŠ studovat? Od roku 2008 se toho v Česku příliš nezměnilo

09.03.2019 12:11 Navzdory výraznému poklesu počtu žáků na středních školách se jejich podíly v různých oborech v…

Další změna státních maturit? Ministerstvo školství představilo návrh

05.03.2019 14:59 Státní maturita by se od jara 2021 měla omezit pouze na didaktické testy. Písemné práce a ústní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama