Financování škol? Spuštění reformy je riskantní, obává se asociace gymnázií

Spuštění reformy financování regionálních škol v nynější podobě je podle Asociace ředitelů gymnázií ČR riskantní. Není dost vyjasněno financování platů a reforma budí dojem nepřipravenosti, oznámila dnes asociace v tiskovém prohlášení. Podle reformy mají školy od roku 2020 dostávat peníze na základě odučených hodin, a ne podle počtu žáků jako dosud. Reforma je podle dřívějších vyjádření ministra školství Roberta Plagy (ANO) nutná kvůli spravedlivějšímu financování škol.

Přidejte svůj názor

Školství, ilustrační foto

"Po více než dvou letech příprav není jasné, jak a v jakých objemech bude zajištěno financování mimotarifních složek platu," sdělila předsedkyně rady Asociace ředitelů gymnázií ČR Renata Schejbalová. "V současné době již měly být známy kroky a parametry k přípravě odložené varianty reformy, narůstá však pouze nedůvěra, dojem nepřipravenosti a obavy z jejích důsledků," doplnila.

Navrhovaná reforma podle ní nevede ředitele škol k úsporným opatřením a změny v odměňování školských pracovníků budou demotivující. "Proto konstatujeme, že reforma je v této podobě nepřijatelná a její spuštění považujeme za velice problematické a riskantní pro celou vzdělávací soustavu," oznámila Schejbalová.

Reforma financování regionálních škol měla původně platit již od začátku letošního roku. Loni ale Sněmovna schválila odklad spuštění reformy o rok. Ministr školství Plaga odložení podpořil. Uvedl tehdy, že to usnadní náběh na změny.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Děti budou opět chodit do školních dílen? Babiš chce povinný předmět…

18.02.2019 17:07 Aktualizováno V rozvrhu dětí základních škol možná přibude nový předmět, ve kterém by se děti měly učit…

Bývalý prorektor UK je dle komise plagiátor, 20 let publikoval opsané texty

14.02.2019 17:14 Aktualizováno Bývalý prorektor UK Martin Kovář se podle etické komise Filozofické fakulty UK dopustil…

Spor Zemana s akademiky se vyostřuje, rektoři podpořili Univerzitu Karlovu

14.02.2019 16:13 Česká konference rektorů podpořila Univerzitu Karlovu ve sporu s prezidentem Milošem Zemanem, který…

Vysoké školy chtějí přidat 1,5 miliardy. Peníze půjdou na platy akademiků

12.02.2019 14:47 Vysokoškolské odbory budou pro příští rok požadovat navýšení rozpočtu vysokých škol o 1,5 miliardy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama