Kolik opravdu berou učitelé? Šíří se spekulace, Plaga musel vysvětlovat

Za třetí čtvrtletí roku 2018 byl průměrný hrubý měsíční plat učitelů 33.900 korun, řekl v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi ministr Robert Plaga (ANO). Za rok 2019 úřad očekává nárůst na 39.000 korun, zda se jej ale podařilo naplnit, bude jisté až začátkem příštího roku. Pro letošní rok vláda schválila zvýšení učitelských platů o deset procent v základu tarifu, které podle Plagy učitelé pocítí ihned, dalších pět procent mohou ředitelé přidat v rámci pohyblivé složky.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

"Těch 39.000, co poslední týden běhá, je projekce průměru za rok 2019. To znamená, jestli se ho podařilo naplnit, budeme vědět na začátku roku 2020. Nikdy nepadlo, že to budou mít učitelé od ledna," řekl Plaga.

Na zmíněnou částku reagovala také Pedagogická komora, podle níž se v médiích objevují spekulace o výši platů v roce 2019, přestože zatím nejsou k dispozici údaje za minulý rok.

"Upozorňujeme, že je třeba rozlišovat platy a mzdy, pedagogické pracovníky a učitele, průměry včetně vedoucích pracovníků a bez nich. Při rozhodování čerstvých absolventů škol, zda nastoupí do školství či ne, je rozhodující nástupní tarifní plat a perspektiva, po kolika letech praxe dosáhnou na průměrný plat," napsal v prohlášení zaslaném ČTK prezident spolku Radek Sárközi.

Z dosud posledních dostupných dat ministerstva vyplývá, že průměrný měsíční plat zaměstnanců činil ve třetím kvartálu zhruba 28.500 korun, u pedagogických pracovníků 32.300 korun a nepedagogických necelých 19.000 korun. Průměrné měsíční platy zaměstnanců veřejného regionálního školství financované ze státního rozpočtu meziročně vzrostly o 14 procent, v případě učitelů o 14,1 procenta, uvádí dokument, který má ČTK k dispozici.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ředitelé škol se budou vybírat jinak, ministr Plaga podepsal novou vyhlášku

24.04.2019 13:56 Konkurzy na ředitele škol se od začátku května zaměří více na odbornost uchazečů. Posoudí ji větší…

loading...

Šéf akreditačního úřadu Labík předčasně skončí, chce se věnovat vnoučatům

23.04.2019 13:44 Předseda Národního akreditačního úřadu (NAÚ) Stanislav Labík (67) na konci dubna předčasně skončí…

Poslanci STAN navrhli úpravu pojištění škol

20.04.2019 10:41 Poslanci opozičních Starostů a nezávislých chtějí v zákonech sjednotit odpovědnost za škodu…

Učitelé se zastali Klause mladšího

17.04.2019 18:00 Nezařazený poslanec Václav Klaus mladší měl zůstat ve školském výboru, protože je odborníkem na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama