Výuka dějepisu? Plaga vysvětloval poznámku o BIS, Klausův výbor přijal rázné usnesení

Ministr školství Robert Plaga (ANO) nemá podléhat tlakům, které by na něj mohly vyvíjet tajné služby. Vyplývá to z usnesení sněmovního školského výboru, jenž se dnes zabýval poznámkou v loňské výroční zprávě Bezpečnostní informační služby (BIS), že se ve školách učí prosovětská verze moderních dějin. Vzdělávání na školách má podle výboru na starosti ministerstvo školství a nepodléhá kontrole bezpečnostních složek. Plaga dnes znovu vyloučil, že by BIS mohla do výuky zasahovat.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Robert Plaga

BIS ve své výroční zprávě uvedla, že moderní dějiny prezentované ve školách jsou de facto sovětskou verzí moderních dějin a proruským panslovanstvím je do jisté míry zasažena i výuka českého jazyka. Plaga se pak kvůli tomu v polovině ledna sešel s šéfem BIS Michalem Koudelkou.

Školský výbor dnes v souvislosti s tím přijal dvě usnesení, která navrhl jeho předseda Václav Klaus mladší (ODS). V prvním konstatuje, že výuka je v gesci ministerstva školství a nepodléhá kontrole bezpečnostních složek. Ve druhém usnesení těsnou většinou podpořil ministra, aby nepodlehl tlakům, které na něj případně mohou být v tomto směru vyvíjeny. Takovou možnost Plaga vyloučil. Výbor pak zároveň pověřil Klause, aby ve Sněmovně uspořádal seminář s historiky o tom, zda se ve školách učí dějepis neutrálně, či prosovětsky.

Ministr dnes poznámku ve výroční zprávě BIS označil za nešťastnou. "Nástroje tvorby rámcových vzdělávacích programů jsou natolik otevřené, a budou otevřené veřejnosti ještě víc, že ani neexistuje možnost, jak by se jakákoli tajná služba mohla do výuky dějepisu vlamovat a prosazovat tam nějaký svůj názor, i kdyby chtěla, jako že znovu opakuji, že toto vůbec nebylo předmětem schůzky se šéfem BIS Koudelkou," řekl.

Kvůli schůzce se šéfem tajné služby kritizoval ministra prezident Miloš Zeman a Lidové noviny přinesly spekulace o Plagově možném konci ve vládě. Ministra se ale zastali školské organizace, odbory i rektoři vysokých škol a premiér Andrej Babiš záměr odvolat Plagu nepotvrdil. Koudelka nato uvedl, že upozornění z výroční zprávy tajné služby bylo dezinterpretováno. BIS podle něj jen chtěla upozornit, že by mladí lidé měli opouštět školu s širšími znalostmi moderních dějin.

Podle ministerstva schůzka potvrdila, že vyvážená výuka moderních dějin je v době hybridních hrozeb víc než kdy jindy potřeba a její posílení by mělo být jedním z cílů plánovaných změn v obsahu vzdělávání.

Později ministerstvo upozornilo, že nezaznělo ani slovo o proruských dějinách či bezhlavém naslouchání BIS, jak schůzku interpretovali někteří novináři. Plaga se podle svého úřadu stavěl k výrokům BIS ohledně údajného ruského vlivu na školství velmi rezervovaně a schůzka s Koudelkou to nezměnila.

Snahu o změnu výuky moderních dějin avizoval ministr už dříve v souvislosti s potřebou revizí rámcových vzdělávacích programů, které v roce 2005 nahradily ve školách osnovy a vymezují obsah učiva. Úvodní konference k úpravám výuky by se podle Plagy měla konat na konci února.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Děti budou opět chodit do školních dílen? Babiš chce povinný předmět…

18.02.2019 17:07 Aktualizováno V rozvrhu dětí základních škol možná přibude nový předmět, ve kterém by se děti měly učit…

Bývalý prorektor UK je dle komise plagiátor, 20 let publikoval opsané texty

14.02.2019 17:14 Aktualizováno Bývalý prorektor UK Martin Kovář se podle etické komise Filozofické fakulty UK dopustil…

Spor Zemana s akademiky se vyostřuje, rektoři podpořili Univerzitu Karlovu

14.02.2019 16:13 Česká konference rektorů podpořila Univerzitu Karlovu ve sporu s prezidentem Milošem Zemanem, který…

Vysoké školy chtějí přidat 1,5 miliardy. Peníze půjdou na platy akademiků

12.02.2019 14:47 Vysokoškolské odbory budou pro příští rok požadovat navýšení rozpočtu vysokých škol o 1,5 miliardy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama