V přípravných třídách budou i děti s odkladem kvůli věku, Zeman podepsal novelu

V přípravných třídách základních škol opět budou moci být i děti, které mají odklad povinné školní docházky kvůli věku, neboť šesté narozeniny slaví v období od září do prosince. Změnu přinese poslanecká novela školského zákona, kterou dnes prezident Miloš Zeman podepsal. Informoval o tom Hrad v tiskové zprávě.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Školský zákon umožňuje od loňského září přijímat do přípravných tříd jen děti s povoleným odkladem povinné školní docházky. Děti, které by měly takzvaný odklad věkem, opomíjí. Tyto děti mají možnost buď zůstat v mateřské škole, nebo nastoupit předčasně do první třídy základní školy.

Novela se bude týkat škol, jejichž zřizovateli jsou obce, kraje nebo církve. Rozšíření na soukromé školy by mohla přinést až další úprava školského zákona.

Zastánci přijaté novely její potřebu zdůvodnili tím, že ředitelé základních škol nemohou otevřít přípravnou třídu, pokud v ní nemají alespoň deset dětí.

Do přípravných tříd budou moci rodiče znovu hlásit i děti na základě písemného doporučení školského poradenského zařízení.

Vláda se k novele stavěla odmítavě. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) to zdůvodňoval tím, že vyzrálé a nadané pětileté děti mohou jít k předčasnému zápisu do první třídy. Přípravné třídy slouží podle ministerstva dětem, které přes svůj věk nejsou na školní docházku připraveny.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Děti budou opět chodit do školních dílen? Babiš chce povinný předmět…

18.02.2019 17:07 Aktualizováno V rozvrhu dětí základních škol možná přibude nový předmět, ve kterém by se děti měly učit…

Bývalý prorektor UK je dle komise plagiátor, 20 let publikoval opsané texty

14.02.2019 17:14 Aktualizováno Bývalý prorektor UK Martin Kovář se podle etické komise Filozofické fakulty UK dopustil…

Spor Zemana s akademiky se vyostřuje, rektoři podpořili Univerzitu Karlovu

14.02.2019 16:13 Česká konference rektorů podpořila Univerzitu Karlovu ve sporu s prezidentem Milošem Zemanem, který…

Vysoké školy chtějí přidat 1,5 miliardy. Peníze půjdou na platy akademiků

12.02.2019 14:47 Vysokoškolské odbory budou pro příští rok požadovat navýšení rozpočtu vysokých škol o 1,5 miliardy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama