Konzumace slazených nápojů ve školách? Došlo k zásadní změně, vyplývá ze studie

Konzumace slazených nápojů ve školách v posledních letech klesá. Vyplývá to z mezinárodní Studie o dětech a jejich zdraví (HBSC), uvedl na dnešní tiskové konferenci Michal Kalman z Univerzity Palackého v Olomouci. Největší pokles je podle studie patrný u dětí ve věku 11 let. Ze školáků tohoto stáří popíjí podle letošního průzkumu sladké nápoje 11 procent dívek a 14 procent chlapců. Před čtyřmi roky bylo v obou kategoriích každodenních konzumentů o dva procentní body více. U patnáctiletých dětí každodenní konzumace u chlapců stagnovala na 17 procentech respondentů, u dívek klesla o procentní bod na 13 procent.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Nově začala studie zjišťovat i pití energetických nápojů - denně je podle ní pijí 3,3 procenta školáků. Podle Kalmana má skoro 11 procent dětí ve věku 13 a 15 let sklony k rizikové konzumaci energetických nápojů, tedy že je pijí minimálně dvakrát týdně. Skoro 60 procent dětí nepije energetické nápoje vůbec. Chlapci pak pijí energetické nápoje 2,5krát častěji než dívky.

Z hlediska krajů se nejvíce energetické nápoje pijí ve školách v Ústeckém kraji (20,5 procenta respondentů), v Libereckém (15,7 procenta) a v Karlovarském kraji (13,7 procent), naopak nejméně v Praze (7,7 procenta odpovídajících).

Souvislost s pitím energetických nápojů má přitom podle studie pravidelné kouření, opakovaná opilost nebo užívání marihuany. U slazených nápojů také, ale v menší míře. Děti, které pijí energetické nápoje také trpí častěji depresemi, bolestmi hlavy nebo jsou podrážděné, více času také tráví u počítače.

Data organizace sbírala loni od května do června na vzorku 13.377 dětí ze 665 tříd ve 234 školách.

Od předloňského roku začala na školách platit takzvaná pamlsková vyhláška, která zakazuje prodej nezdravých potravin a nápojů ve školních bufetech a prodejních automatech. Od loňského září se sice zmírnila, školy však nadále nemůžou v automatech a bufetech prodávat slazené nebo energetické nápoje. Zda se tento zákaz do údajů za loňský rok promítl, studie nezjišťovala.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Děti budou opět chodit do školních dílen? Babiš chce povinný předmět…

18.02.2019 17:07 Aktualizováno V rozvrhu dětí základních škol možná přibude nový předmět, ve kterém by se děti měly učit…

Bývalý prorektor UK je dle komise plagiátor, 20 let publikoval opsané texty

14.02.2019 17:14 Aktualizováno Bývalý prorektor UK Martin Kovář se podle etické komise Filozofické fakulty UK dopustil…

Spor Zemana s akademiky se vyostřuje, rektoři podpořili Univerzitu Karlovu

14.02.2019 16:13 Česká konference rektorů podpořila Univerzitu Karlovu ve sporu s prezidentem Milošem Zemanem, který…

Vysoké školy chtějí přidat 1,5 miliardy. Peníze půjdou na platy akademiků

12.02.2019 14:47 Vysokoškolské odbory budou pro příští rok požadovat navýšení rozpočtu vysokých škol o 1,5 miliardy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama