Konzumace slazených nápojů ve školách? Došlo k zásadní změně, vyplývá ze studie

Konzumace slazených nápojů ve školách v posledních letech klesá. Vyplývá to z mezinárodní Studie o dětech a jejich zdraví (HBSC), uvedl na dnešní tiskové konferenci Michal Kalman z Univerzity Palackého v Olomouci. Největší pokles je podle studie patrný u dětí ve věku 11 let. Ze školáků tohoto stáří popíjí podle letošního průzkumu sladké nápoje 11 procent dívek a 14 procent chlapců. Před čtyřmi roky bylo v obou kategoriích každodenních konzumentů o dva procentní body více. U patnáctiletých dětí každodenní konzumace u chlapců stagnovala na 17 procentech respondentů, u dívek klesla o procentní bod na 13 procent.

Ilustrační foto
doporučujeme

Nově začala studie zjišťovat i pití energetických nápojů - denně je podle ní pijí 3,3 procenta školáků. Podle Kalmana má skoro 11 procent dětí ve věku 13 a 15 let sklony k rizikové konzumaci energetických nápojů, tedy že je pijí minimálně dvakrát týdně. Skoro 60 procent dětí nepije energetické nápoje vůbec. Chlapci pak pijí energetické nápoje 2,5krát častěji než dívky.

Z hlediska krajů se nejvíce energetické nápoje pijí ve školách v Ústeckém kraji (20,5 procenta respondentů), v Libereckém (15,7 procenta) a v Karlovarském kraji (13,7 procent), naopak nejméně v Praze (7,7 procenta odpovídajících).

Souvislost s pitím energetických nápojů má přitom podle studie pravidelné kouření, opakovaná opilost nebo užívání marihuany. U slazených nápojů také, ale v menší míře. Děti, které pijí energetické nápoje také trpí častěji depresemi, bolestmi hlavy nebo jsou podrážděné, více času také tráví u počítače.

Data organizace sbírala loni od května do června na vzorku 13.377 dětí ze 665 tříd ve 234 školách.

Od předloňského roku začala na školách platit takzvaná pamlsková vyhláška, která zakazuje prodej nezdravých potravin a nápojů ve školních bufetech a prodejních automatech. Od loňského září se sice zmírnila, školy však nadále nemůžou v automatech a bufetech prodávat slazené nebo energetické nápoje. Zda se tento zákaz do údajů za loňský rok promítl, studie nezjišťovala.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komu nebude vyhovovat výuka v rouškách, může se vzdělávat distančně, říká…

18.09.2020 08:50 ROZHOVOR – Rychlost nařízení jej zaskočila. Prezident Asociace ředitelů základních škol Michal…

Při jazycích či zpěvu by místo roušek mohly být štíty, myslí si učitelé

17.09.2020 18:26 Aktualizováno Výuka cizích jazyků nebo hudební výchovy v rouškách by podle zástupců učitelů těchto předmětů…

Učitelé nastoupili na Babiše a Vojtěcha: Žádáme kritéria pro uzavírání škol

17.09.2020 14:00 S nárůstem případů nákazy koronavirem přibývá také škol, které si částečně nebo zcela uzavírají.…

V Praze se zřejmě budou starší děti učit v rouškách

17.09.2020 13:18 Aktualizováno Pražští hygienici mají připravený návrh na nošení roušek ve všech školách i ve třídách. Opatření,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama