Miliarda za státní maturity: Jaké jsou výsledky?

Názory na státní maturity se různí. Na jednu stranu přinesly objektivnější kritéria, na druhou stranu poukázaly na astronimocké rozdíly mezi ansolventy gymnázií a učilišť s maturitní zkouškou. Jedna věc je jistá, podle výpočtů Pedagogické komory stála připrava maturit víc než 1,5 miliardy korun.

Soukromá střední škola výpočetní techniky (SSŠVT)
doporučujeme

Přesné údaje o nákladech na státní maturitní zkoušky obecně nejsou k dispozici. Pedagogická komora však považuje tuto informaci za důležitou, tudíž se pokusila sumu dopočítat.

"Výpočet Pedagogické komory jsme zpracovali na základě odpovědí Cermatu na dotazy podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím. Vyplývá z něj, že dosavadní náklady na zajištění státních maturit přesáhly 1,5 miliardy korun (náklady za rok 2018, které nemáme k dispozici, počítáme stejné jako v roce 2017; v roce 2018 navíc proběhla jednorázová obměna výpočetní techniky na SŠ ve výši 236 milionů korun)," uvedl pro EuroZprávy.cz prezident Pedagogické komory Radek Sárközi ohledně metodiky výpočtu překvapivě vysokého výsledku.

Zájem o náklady na státní maturity u Pedagogické komory vyvolala právě zakázka za 236 miliónů korun na nákup nové výpočetní techniky pro státní maturity. Ani MŠMT ani Cermat však nechtěl sumu okomentovat, uvádí se na stránkách Pedagogické komory.

Státní maturity jsou každoročně diskutovaným tématem. Jedním z bodů je zvýšená neúspěšnost uchazečů o maturitní zkoušku oproti předchozímu modelu. To však Radek Sárközi z Pedagogické komory vyvrací, jako mediální mýtus. 

"Dále upozorňujeme, že ani po třetím termínu nesložily státní maturitu pouhá 4 % maturantů. (Čísla, která se objevila v médiích v souvislosti s propagací zavedení cut-off score v řádu desítek procent žáků, kteří neodmaturovali, byla zvolena čistě účelově.) Již před zavedením státních maturit neodmaturovala přibližně 4 % maturantů, zavedení státních maturit tudíž nemělo na procento neúspěšných maturantů významný vliv," upozornil EuroZprávy.cz prezident Pedagogické komory na to, že v pohledu na neúspěšné uchazače státní maturity žádný výrazný statictiký propad nepřinesly.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střední školy jsou na distanční výuku připravené

30.09.2020 19:47 Střední školy jsou podle zástupců škol na výuku na dálku připravené. Pokud jejich uzavření nebude…

Střední školy v regionech s větší nákazou se od pondělí na dva týdny zavřou

30.09.2020 17:40 Od pondělí 5. října se na dva týdny uzavřou střední školy v okresech, které jsou na takzvaném…

Nelze všechno učit online. Dlouhodobé uzavření škol může vést k poklesu…

29.09.2020 14:06 Dlouhodobé uzavření škol a přechod na distanční výuku by podle učitelů mohl znamenat výrazný pokles…

Žádné zavírání škol bez zveřejněných dat, vzkazuje vládě iniciativa…

29.09.2020 10:59 Občanská iniciativa KoroNERV-20 složená z expertů napříč různými obory vyzývá vládu, aby při…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama