Miliarda za státní maturity: Jaké jsou výsledky?

Názory na státní maturity se různí. Na jednu stranu přinesly objektivnější kritéria, na druhou stranu poukázaly na astronimocké rozdíly mezi ansolventy gymnázií a učilišť s maturitní zkouškou. Jedna věc je jistá, podle výpočtů Pedagogické komory stála připrava maturit víc než 1,5 miliardy korun.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Soukromá střední škola výpočetní techniky (SSŠVT)
doporučujeme

Přesné údaje o nákladech na státní maturitní zkoušky obecně nejsou k dispozici. Pedagogická komora však považuje tuto informaci za důležitou, tudíž se pokusila sumu dopočítat.

"Výpočet Pedagogické komory jsme zpracovali na základě odpovědí Cermatu na dotazy podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím. Vyplývá z něj, že dosavadní náklady na zajištění státních maturit přesáhly 1,5 miliardy korun (náklady za rok 2018, které nemáme k dispozici, počítáme stejné jako v roce 2017; v roce 2018 navíc proběhla jednorázová obměna výpočetní techniky na SŠ ve výši 236 milionů korun)," uvedl pro EuroZprávy.cz prezident Pedagogické komory Radek Sárközi ohledně metodiky výpočtu překvapivě vysokého výsledku.

Zájem o náklady na státní maturity u Pedagogické komory vyvolala právě zakázka za 236 miliónů korun na nákup nové výpočetní techniky pro státní maturity. Ani MŠMT ani Cermat však nechtěl sumu okomentovat, uvádí se na stránkách Pedagogické komory.

Státní maturity jsou každoročně diskutovaným tématem. Jedním z bodů je zvýšená neúspěšnost uchazečů o maturitní zkoušku oproti předchozímu modelu. To však Radek Sárközi z Pedagogické komory vyvrací, jako mediální mýtus. 

"Dále upozorňujeme, že ani po třetím termínu nesložily státní maturitu pouhá 4 % maturantů. (Čísla, která se objevila v médiích v souvislosti s propagací zavedení cut-off score v řádu desítek procent žáků, kteří neodmaturovali, byla zvolena čistě účelově.) Již před zavedením státních maturit neodmaturovala přibližně 4 % maturantů, zavedení státních maturit tudíž nemělo na procento neúspěšných maturantů významný vliv," upozornil EuroZprávy.cz prezident Pedagogické komory na to, že v pohledu na neúspěšné uchazače státní maturity žádný výrazný statictiký propad nepřinesly.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Povinná maturita z matematiky? Expert důrazně promluvil

17.09.2019 13:48 Aktualizováno Už za dva roky by měli všichni studenti gymnázií a lyceí povinně maturovat z matematiky. Ministr…

Odbory a podnikatelé podpořili státní rozpočet, učitelům by přidali víc

16.09.2019 14:03 Odbory a zaměstnavatelé podpořili dnes návrh státního rozpočtu na příští rok. Nesouhlasí ale s…

Kauza plzeňských práv je tatam. Prestiž školy roste, studenti se jen hrnou

16.09.2019 12:49 Fakulta právnická Západočeské univerzity (ZČU), kde před deseti lety vypukl skandál kvůli tzv.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama