Miliarda za státní maturity: Jaké jsou výsledky?

Názory na státní maturity se různí. Na jednu stranu přinesly objektivnější kritéria, na druhou stranu poukázaly na astronimocké rozdíly mezi ansolventy gymnázií a učilišť s maturitní zkouškou. Jedna věc je jistá, podle výpočtů Pedagogické komory stála připrava maturit víc než 1,5 miliardy korun.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Soukromá střední škola výpočetní techniky (SSŠVT)

Přesné údaje o nákladech na státní maturitní zkoušky obecně nejsou k dispozici. Pedagogická komora však považuje tuto informaci za důležitou, tudíž se pokusila sumu dopočítat.

"Výpočet Pedagogické komory jsme zpracovali na základě odpovědí Cermatu na dotazy podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím. Vyplývá z něj, že dosavadní náklady na zajištění státních maturit přesáhly 1,5 miliardy korun (náklady za rok 2018, které nemáme k dispozici, počítáme stejné jako v roce 2017; v roce 2018 navíc proběhla jednorázová obměna výpočetní techniky na SŠ ve výši 236 milionů korun)," uvedl pro EuroZprávy.cz prezident Pedagogické komory Radek Sárközi ohledně metodiky výpočtu překvapivě vysokého výsledku.

Zájem o náklady na státní maturity u Pedagogické komory vyvolala právě zakázka za 236 miliónů korun na nákup nové výpočetní techniky pro státní maturity. Ani MŠMT ani Cermat však nechtěl sumu okomentovat, uvádí se na stránkách Pedagogické komory.

Státní maturity jsou každoročně diskutovaným tématem. Jedním z bodů je zvýšená neúspěšnost uchazečů o maturitní zkoušku oproti předchozímu modelu. To však Radek Sárközi z Pedagogické komory vyvrací, jako mediální mýtus. 

"Dále upozorňujeme, že ani po třetím termínu nesložily státní maturitu pouhá 4 % maturantů. (Čísla, která se objevila v médiích v souvislosti s propagací zavedení cut-off score v řádu desítek procent žáků, kteří neodmaturovali, byla zvolena čistě účelově.) Již před zavedením státních maturit neodmaturovala přibližně 4 % maturantů, zavedení státních maturit tudíž nemělo na procento neúspěšných maturantů významný vliv," upozornil EuroZprávy.cz prezident Pedagogické komory na to, že v pohledu na neúspěšné uchazače státní maturity žádný výrazný statictiký propad nepřinesly.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rizikové chování dětí? Na prevenci chybí 15 milionů ročně, chystá se akční…

14.03.2019 08:27 Na prevenci rizikového chování dětí chybí nejméně 15 milionů korun ročně. Ministerstvo školství …

Plaga úspory najde na úřadě. Učitelů se škrty nedotknou, ujistil

13.03.2019 14:18 Ministr školství Robert Plaga (ANO) je schopen najít v rozpočtu na příští rok sedm až deset procent…

Jaký obor na SŠ studovat? Od roku 2008 se toho v Česku příliš nezměnilo

09.03.2019 12:11 Navzdory výraznému poklesu počtu žáků na středních školách se jejich podíly v různých oborech v…

Další změna státních maturit? Ministerstvo školství představilo návrh

05.03.2019 14:59 Státní maturita by se od jara 2021 měla omezit pouze na didaktické testy. Písemné práce a ústní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama