Jaký obor na SŠ studovat? Od roku 2008 se toho v Česku příliš nezměnilo

Navzdory výraznému poklesu počtu žáků na středních školách se jejich podíly v různých oborech v posledních deseti letech příliš nezměnily. Mírně se zvýšil hlavně zájem o gymnázia, na která nastoupilo v aktuálním školním roce o 2,6 procentního bodu víc prváků než v září 2008. Naopak největší pokles podílu nových středoškoláků zaznamenaly učební obory s maturitou, a to o 1,8 procentního bodu. Vyplývá to ze statistik Národního ústavu pro vzdělávání (NÚV), které ČTK zaslal analytik NÚV Jiří Vojtěch.

Přidejte svůj názor

Školství, ilustrační foto

Počet žáků v prvních ročnících středních škol se za posledních deset let v důsledku demografického vývoje zmenšil o čtvrtinu. V září 2008 jich bylo celkem 131.725. Loni se pokles zastavil a letos celkový počet prváků stoupl z loňských 99.739 na 100.223.

Úbytek studentů zaznamenaly všechny obory vzdělávání, a rozdělení žáků v nich se tak oproti roku 2008 v současnosti příliš neliší. Na maturitní obory nastoupilo před deseti lety 69 procent dětí z ročníku, před pěti lety to bylo zhruba 68 procent a v aktuálním školním roce to bylo kolem 70 procent.

Zvýšil se především zájem o gymnázia. Podíl dětí, které na ně nastoupily po 9. třídě nebo byly v odpovídajících ročnících víceletých gymnázií, stoupl za deset let o 2,6 procentního bodu. Největší byl v roce 2015, kdy činil 22,5 procenta všech prváků. Od té doby toto číslo kleslo na 22,29 procenta.

Maturanti z gymnázií většinou pokračují ve studiu na vysokých školách, jejichž absolventů také přibývá. Podle Českého statistického úřadu měla v roce 2017 vysokoškolský diplom pětina lidí od 15 do 74 let, Česko ale v tomto ohledu stále zaostávalo za průměrem Evropské unie, který byl o 6,4 procentního bodu vyšší.

V maturitních učebních oborech, které připravují kvalifikované dělníky pro povolání, jako je například mechanik elektrotechniky či kosmetička, podíl dětí poklesl. Zatímco v roce 2008 šlo na tyto obory 7,7 procenta nových středoškoláků, loni v září to bylo 5,9 procenta.

Zhruba o jeden procentní bod se mezi roky 2008 a 2018 zvýšilo zastoupení dětí v maturitních oborech středních odborných škol. Podobně se naopak snížila procenta prváků na lyceích a v učebních oborech s výučním listem.

Zájem o obory s výučním listem se podle Vojtěcha v posledním desetiletí různě měnil. V roce 2008 činil podíl přijatých do těchto oborů 30,3 procenta všech prváků, do září 2012 se postupně zvýšil na 32,1 procenta prváků a následoval opět mírný pokles. V posledních třech letech je stav stabilizovaný. V aktuálním školním roce činí podíl žáků nastupujících do učebních oborů s výučním listem 29,4 procenta prváků.

Navzdory pozvolnému poklesu zájmu o učební obory je ovšem zejména v některých technických pokračuje nárůst, podotkl Vojtěch. Například ve skupině oborů, které se týkají elektrotechniky, tak letos počet přijatých meziročně stoupl o jeden procentní bod. Po dlouhé době podle něj byl i růst ve stavebnických oborech, a to o 0,2 procentního bodu. "Největší pokles byl překvapivě zaznamenán ve strojírenských oborech (- 1,3 procentního bodu), dále pak v oborech gastronomických (- 0,4 procentního bodu)," dodal.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rizikové chování dětí? Na prevenci chybí 15 milionů ročně, chystá se akční…

14.03.2019 08:27 Na prevenci rizikového chování dětí chybí nejméně 15 milionů korun ročně. Ministerstvo školství …

Plaga úspory najde na úřadě. Učitelů se škrty nedotknou, ujistil

13.03.2019 14:18 Ministr školství Robert Plaga (ANO) je schopen najít v rozpočtu na příští rok sedm až deset procent…

Další změna státních maturit? Ministerstvo školství představilo návrh

05.03.2019 14:59 Státní maturita by se od jara 2021 měla omezit pouze na didaktické testy. Písemné práce a ústní…

Miliarda za státní maturity: Jaké jsou výsledky?

04.03.2019 08:45 Názory na státní maturity se různí. Na jednu stranu přinesly objektivnější kritéria, na druhou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama