Plaga úspory najde na úřadě. Učitelů se škrty nedotknou, ujistil

Ministr školství Robert Plaga (ANO) je schopen najít v rozpočtu na příští rok sedm až deset procent personálních úspor, a to v místech na ministerstvu a v podřízených organizacích. Učitelů se škrty nedotknou, zdůraznil po dnešní schůzce s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Vláda podle něj chce dodržet slib, že učitelé budou v roce 2021 mít průměrný plat 45.000 korun.

Přidejte svůj názor

Robert Plaga

"Podívám se i na provozní výdaje ministerstva, ale v minulých letech bylo úsporné, co se týče provozních výdajů, takže tam velký prostor nevidím. Bavíme se v desítkách milionů korun," uvedl.

Velký prostor nevidí ani v možnosti škrtání neobsazených míst, v resortu jich podle něj mnoho není. V úsporách se neprojeví ani odchod úředníků do Národní sportovní agentury, která převezme od ministerstva školství sportovní agendu včetně dotací a jejíž vznik dnes schválili poslanci. S těmito lidmi už návrh rozpočtu na příští rok pro ministerstvo nepočítá.

Se Schillerovou dnes probral také plánovanou změnu financování regionálního školství od příštího roku. "Ten objem prostředků musí být dostatečný, aby ta změna financování, která vede k větší kvalitě, byla doprovázena penězi," uvedl. Je podle něj také třeba, aby byl dostatek peněz pro speciální školství. "Byl bych rád, abychom se v roce 2020 dostali k tomu, že speciální školy budou financovány institucionálně, budou mít jistotu nějakých prostředků," uvedl.

O celkové podobě rozpočtu dnes Schillerová s ministry, kteří ji navštěvují postupně s rozestupem 45 minut, nediskutuje. Dnes se ministryně schází se všemi členy vlády za hnutí ANO a vicepremiérem za ČSSD Janem Hamáčkem.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rizikové chování dětí? Na prevenci chybí 15 milionů ročně, chystá se akční…

14.03.2019 08:27 Na prevenci rizikového chování dětí chybí nejméně 15 milionů korun ročně. Ministerstvo školství …

Jaký obor na SŠ studovat? Od roku 2008 se toho v Česku příliš nezměnilo

09.03.2019 12:11 Navzdory výraznému poklesu počtu žáků na středních školách se jejich podíly v různých oborech v…

Další změna státních maturit? Ministerstvo školství představilo návrh

05.03.2019 14:59 Státní maturita by se od jara 2021 měla omezit pouze na didaktické testy. Písemné práce a ústní…

Miliarda za státní maturity: Jaké jsou výsledky?

04.03.2019 08:45 Názory na státní maturity se různí. Na jednu stranu přinesly objektivnější kritéria, na druhou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama