Den učitelů: Poslanci dali pedagogům "pěkný" dárek, místo oslav se dnes protestuje

Poslanecká sněmovna včera změnila hlasování, v němž přijala usnesení o navyšování platů učitelů na 130 % průměrného platu. Podtrhla tak snahu učitelů, kteří se hodlají na protest obléci na svůj svátek do černého.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Školství, ilustrační foto
doporučujeme

Učitelé k dnešnímu Dnu učitelů dostali pěkný dárek. Poslanci zrušili své hlasování, v němž se zavázali navyšovat učitelské platy. Takovéto usnesení není pro vládu ANO a ČSSD, která o učitelských platech rozhoduje, závazné. Ovšem aby usnesení nemusela vláda porušit, tak ho raději zrušila s výmluvami na to, že mnozí poslanci neví o čem hlasují. Například poslanec Jaroslav Faltýnek (ANO) uvedl, že se chtěl hlasování zdržet, ale omylem hlasoval proti. Čehož si všiml až po několika hodinách.

Jak se daří vládě naplňovat sliby o navyšování učitelských platů okomentoval prezident Pedagogické komory. "Celý loňský rok zaznívalo v médiích, že učitelům rostou platy o 15 %. Ve skutečnosti to bylo jen 11 %, jak vyplývá z aktuálních statistik MŠMT. Průměrné mzdy v ČR vzrostly o 8 %. K metě 130 % se učitelé přiblížili jen o 3 procentní body na aktuálních 110 %. Tímto tempem Achilles želvu v roce 2020 nedožene, jak požadovalo usnesení Poslanecké sněmovny z roku 2017... Slib, že učitelé budou pobírat 130 % průměrné mzdy, padl již v roce 2003 z úst tehdejší ministryně školství Petry Buzkové (ČSSD)," popsal pro EuroZprávy.cz realitu Radek Sárközi z Pedagogické komory.

"Čeští pedagogové mohou vyjádřit svůj postoj tím, že ve čtvrtek 28. března 2019 přijdou do práce ve smutečním – buď v černém oblečení, nebo s černou páskou," popsal dále Radek Sárközi, jak mohou "oslavit" dnešní Den učitelů. 

Obdobný názor vyjádřil na sociálních sítích i opoziční poslanec Vlastimil Válek. "Pěkné. Plat učitele byl v roce 2012 o více než 2800 Kč vyšší než průměrný plat. Dnes je to o 120 korun. To je výsledek vlády ANO, ČSSD a KSČM. Ve sněmovně kecy o tom, že plat učitelů naroste na 130 % průměrného platu, ale realita je zcela jinde." napsal na Twitteru politik z TOP 09.

S hlasováním nebyla spokojena ani bývalá ministryně školství a současná poslankyně koaliční ČSSD. Podle ní by se cíle dosáhlo pokud by reálně zvedaly platy učitelů o 15 % ročně. "Jenže slíbené peníze se různými cestičkami rozutekly jinam. Scény, které se odehrávaly kolem hlasování o usnesení sněmovny o platech, ve mně vyvolávají silný pocit, že v těchto plánech něco nehraje, že někde existuje rozhodnutí, o kterém nevíme a které znamená, že učitelé nedostanou to, co jim bylo znovu a znovu slíbeno. Protože proč by jinak ono usnesení Poslanecké sněmovny mělo být problém? Je mi z toho smutno," napsala na Facebooku poslankyně. V jiném příspěvku podotkla, že podobné usnesení přijala sněmovna již v minulosti a to zrušeno není a stále platí.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dary na akce UK končily na soukromém účtu, jde o miliony korun

17.02.2020 17:19 Asi pět milionů korun z darů na akce Univerzity Karlovy (UK) si nechala na svůj účet poslat…

České vysoké školy rázně reagují na koronavirus

11.02.2020 17:12 Vysoké školy v Česku odkládají kvůli hrozbě nákazy koronovirem příjezdy čínských studentů a…

Tvrdé opatření: Vysoké školy v Praze musí izolovat studenty z Číny

10.02.2020 16:40 Pražští hygienici nařídili 31 pražským vysokým školám, aby kvůli epidemii koronaviru izolovaly na…

Epilepsie je dodnes stigma. Jak ho prolomit? Čeští odborníci navrhli řešení

09.02.2020 12:40 I spolužáci ve třídě by podle odborníků měli vědět o tom, že má některé dítě epilepsii. Doporučují…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama