Omezit státní maturity jen na didaktické testy? Ředitelé gymnázií protestují

Státní maturita by se neměla omezovat jen na didaktické testy, ale její součástí by měly zůstat písemné a ústní zkoušky, které ministerstvo školství navrhuje přesunout na úroveň škol. Zástupci Asociace ředitelů gymnázií (AŘG) se na tom shodli na své konferenci, která se konala na konci března v Brně, sdělila dnes předsedkyně asociace Renata Schejbalová. Z údajů Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) podle asociace vyplývá, že hodnocení slohů a ústního testování samotnými školami není dost objektivní.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Školství, ilustrační foto
doporučujeme

"AŘG nesouhlasí s navrženými změnami maturitní zkoušky, tedy redukcí zkoušky z českého jazyka a cizího jazyka ve společné části na didaktický test a přesunutí ústní a písemné části zkoušky do profilové části maturitní zkoušky. Data Cermat ukazují jednoznačně, že hodnocení ústní zkoušky a písemné zkoušky samotnými školami výrazně ovlivňuje hodnocení výkonu žáků," stojí v usnesení asociace.

Podle návrhu ministerstva školství by se státní maturity měly od jara 2021 omezit na didaktické testy. Mezi učiteli na to není jednotný názor. Zatímco například Společnost učitelů českého jazyka a literatury navrhované změny uvítala, Asociace češtinářů a Asociace metodiků cizího jazyka AMATE s nimi nesouhlasí.

Podle AŘG by zamýšlená úprava vedla k přesunutí další administrativní a finanční zátěže na školy. Snahu přesunout odpovědnost za hodnocení zkoušek, vypořádání odvolání a řešení sporu na samotné školy označila asociace za alibismus ministerstva školství.

Ředitelé gymnázií na druhou stranu uvítali návrh na začlenění nové nepovinné části zkoušky s názvem Matematika rozšiřující. Ta by navázala na pilotní projekt nepovinné Matematiky+, který má skončit na jaře 2020. Zachování nepovinné vyšší úrovně zkoušky z matematiky doporučil ministerstvu koncem loňského roku výbor Jednoty českých matematiků a fyziků (JČMF). Podle něj se osvědčila jako vstupenka ke studiu na řadu vysokých škol.

AŘG se na konferenci zabývala i přijímacími zkouškami a reformou financování škol. Vyzvala ministerstvo, aby propojilo matriky základních a středních škol, a umožnilo tak podávat a zpracovávat přihlášky ke zkouškám v elektronické podobě. Vyslovila se také proti změně financování škol, podle které mají školy od příštího roku dostávat peníze za odučené hodiny, ne za počet žáků. Podle ředitelů gymnázií zatím není jasný celkový objem peněz na platy a jejich rozpis školám. Asociace se proto obává, že pro některé školy bude nový způsob placení nevýhodný.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda má nový problém. Bouří se ředitelky školek, Babiš dostal kritický…

10.10.2019 17:18 Aktualizováno Na 500 ředitelek mateřských škol si stěžuje otevřeným dopisem premiérovi Andreji Babišovi (ANO) na…

V Číně má být popraven profesor. Čeští rektoři protestují, obrátili se na…

09.10.2019 15:05 Česká konference rektorů dnes požádala čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby zabránil popravě…

Univerzita Karlova spolupracuje s Kellnerovým Home Creditem? V Česku to…

09.10.2019 10:49 Aktualizováno Univerzita Karlova uzavřela dohodu, ve které se zavázala ke tříleté spolupráci s firmou Home Credit…

I v Turecku jsou na tom učitelé líp! U Jílkové se všichni hádali kvůli…

05.10.2019 01:57 Aktualizováno Školské odbory vyhlásily stávkovou pohotovost kvůli nedostatečnému zvyšování platů. Ve školách…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama