Historik Zubov získal čestný doktorát Masarykovy univerzity, kritizoval poměry v Rusku

Ruský historik Andrej Zubov získal čestný doktorát Masarykovy univerzity. Specialista na dějiny náboženství, filozofie a Ruska převzal ocenění v Mendelově refektáři Augustiniánského opatství, a to za mimořádné vědecké zásluhy a rozvoj lidského poznání i za svoji angažovanost ve společenském dění.

Andrej Zubov

"Je důležité, že v případě profesora Zubova získává čestný doktorát osobnost, která sdílí základní hodnoty vnitřní kultury Masarykovy univerzity, jako jsou demokracie, svoboda, úcta k pravidlům a společenská odpovědnost," řekl rektor univerzity Mikuláš Bek. Zubov se v projevu věnoval myšlenkám Tomáše Garrigua Masaryka.

Zubov je absolventem Moskevského státního institutu mezinárodních vztahů (MGIMO). Nenastoupil však do diplomacie, nebyl totiž ochoten vstoupit do komunistické strany. Věnoval se historickému bádání. Podílel se například na knize Dějiny Ruska 20. století, která vyvolala velký ohlas a řadu polemik.

Od roku 2001 Zubov působil v MGIMO na vedoucí pozici. V roce 2014 byl odvolán z funkce a propuštěn poté, co vyjádřil nesouhlas s moskevskou politikou vůči Ukrajině a na Krymu, která vyústila v připojení poloostrova k Rusku. Dnes se věnuje hlavně přednáškové činnosti.

V roce 2014 Zubov dostal od Beka nabídku působení na Masarykově univerzitě. Tehdy možnost přesídlení do Brna odmítl s vysvětlením, že chce pokračovat ve své práci v Rusku. V Brně však alespoň přednášel. Podle Beka je Zubov výjimečnou osobností v oboru historických věd a oprávněně získal uznání mezinárodní vědecké komunity.

Rusko se podle Zubova vrátilo k autoritářství

Rusko a Bělorusko prošly podle Zubova po pádu komunismu smutnou cestu od budování tržní demokracie zpět k autoritářskému despotismu, kde není chráněn život a majetek člověka, ani jeho politická a občanská práva. Podobně jako kdysi v Sovětském svazu, i nyní podle Zubova vládne svévole lidí, kteří se náhodně chopili "pák bohatství a moci".

V projevu se Zubov zamýšlel nad tím, jak překonat "regres svobody", vrátit na evropskou cestu Rusko a Bělorusko a pomoci rozvrácené Ukrajině.

"Češi a Slováci se sami na sobě přesvědčili, že bez Ruska, které respektuje principy mezinárodních vztahů, demokratického a s tržní ekonomikou, je existence demokratické státnosti nejistá i u jejich národů. To se stalo po Mnichovské dohodě a paktu Molotov-Ribbentrop a to se děje i nyní," uvedl Zubov.

Podle Zubova jde o příležitost k uplatnění moderní formy slovanské solidarity. Připomněl takzvanou ruskou akci prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Prvorepublikové Československo v jejím rámci financovalo vzdělávání ruských emigrantů s nenaplněnou nadějí, že se po pádu bolševického režimu vrátí do vlasti a vytvoří základ pro demokratické liberální Rusko.

Zubov naznačil možnost podobných vzdělávacích aktivit v současnosti. "Je nezbytné učit budoucí občany demokratického Ruska, Ukrajiny, Běloruska takovým základům svobodného občanství, bez nichž se totalitní minulost ještě dlouhou dobu nepodaří překonat," uvedl.

"Měli bychom společně rozvíjet vhodné vzdělávací programy a najít finanční prostředky pro jejich realizaci. Možná, že velká část těchto programů by měla být nabízena na internetu, realizována dálkově, zaměřena konkrétně na Rusy, Ukrajince, Bělorusy a jiné národy, které dosud zcela nepřekonaly bláznivou nostalgii po totalitní minulosti," popsal Zubov.

Výuka dějin musí podle historika vymýtit "kořeny starých komunistických mýtů a bludů," výuka práva, politických věd, teorie administrativní a státní správy zase položit základy budoucích vztahů. "Tak vidím slovanskou solidaritu ve 21. století," uzavřel Zubov. Nemá to být podle něj solidarita geopolitických snah ani velmocenský program, ale "solidarita ve svobodě a blahobytu, kdy svoboda, důstojnost a blahobyt jednoho národa jsou zárukou a podporou svobody, důstojnosti a blahobytu jiného, jemu příbuzného a blízkého duchem, jazykem a kulturou".

Koalice Spolu chce po ministerstvu plán pro příští školní rok

16.06.2021 12:04 Opoziční Anticovid tým vyzval ministerstvo školství, aby nejpozději do 30. června ředitele škol…

Ministerstvo doporučilo školám změnit letošní vysvědčení

14.06.2021 22:00 Aktualizováno Na závěrečném vysvědčení tohoto školního roku by měly školy s ohledem na výuku na dálku využít spíš…

Učit bez respirátorů bude asi možné i v Libereckém, Zlínském a Jihočeském…

13.06.2021 18:02 Školáci a učitelé v Libereckém, Zlínském a Jihočeském kraji zřejmě nebudou muset mít respirátory…

Plaga: Žáci od příštího týdne možná nebudou muset nosit roušky. Vojtěch…

04.06.2021 13:58 Aktualizováno Žáci by možná od příštího úterý nemuseli nosit roušky při výuce ve třídě. Rozhodnout by se mělo…

Povinnost žáků mít roušku ve třídách v pondělí neskončí, potvrdil Vojtěch

04.06.2021 12:02 Povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce v pondělí neskončí, řekl dnes…

Dubnové uzavření škol a školek bylo nezákonné, řekl správní soud

02.06.2021 11:05 Plošné uzavření mateřských škol a výrazné omezení provozu základních škol na základě dvou dubnových…

Bývalý ministr zahraničí Petříček bude externě působit v akademické sféře

01.06.2021 12:03 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) bude od příštího akademického roku externě vyučovat…

Vojtěch plánuje na začátku školního roku plošné PCR testování dětí

30.05.2021 12:21 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chce na začátku školního roku hromadné plošné testování dětí…

Vojtěch počítá s povinným testováním ve školách po prázdninách

26.05.2021 18:25 Aktualizováno Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) počítá s povinným testováním žáků a studentů…

Když jsme se viděli se studenty po karanténě, pohltila nás euforie.…

26.05.2021 09:56 Na její tváři se rozjasnil úsměv. Profesorka Monika Wagnerová z Masarykovy střední školy chemické v…

Související:

Právě se děje