Zpackaná inkluze, administrativa, nedostatek pomůcek: Učitelé neprotestují jen kvůli nízkým platům, uvedl pro EZ prezident Pedagogické komory

Pedagogická komora vyzvala všechny učitele, aby v tomto týdnu opět oblékli černé doplňky jako výraz nespokojenosti se situaci ve školství v České republice. Učitelé jsou dlouhodobě nespokojeni s výši svých platů, ovšem prezident komory Radek Sárközi uvedl pro EuroZprávy.cz, že platy nejsou jediným problémem českých škol a učitelů.

Přidejte svůj názor 27 komentářů

Školství, ilustrační foto
doporučujeme

Diskuze, která nedávno proběhla v parlamentu, ohledně prohlášení poslanců, kteří se měli zavázat k navýšení platů učitelů na 120% průměrného platu a následně prohlášení zrušili, není v centru zájmu učitelského protestu.

"Cílem kampaně Pedagogické komory Týden škol v černé je informovat média a veřejnost i o jiných tématech, než je výše platů. Školství má spoustu dalších problémů, jejichž řešení politici neustále odkládají. Proto je časový rozsah větší. Aby byl prostor vše vysvětlit. A proto se zaměřujeme i na rodiče dětí, kteří by měli učitele podpořit. Jde především o jejich budoucnost," uvedl Radek Sárközi pro EZ.

Jedním ze zásadních problémů je inkluze. Současný systém je podle učitelů nefunkční, jenže úpravy jsou v nedohlednu. Ministerstvo školství nemá připravenou novelu vyhlášky týkající se inkluze i přes to, že měla být k dispozici loni v květnu. Ministerstvo také odložilo na neurčito novelu školského zákona, která se měla projednávat v srpnu 2018.

Podle pedagogů je práce zodpovědných lidí ve vládě velmi problematická. „Ministerstvo školství pracuje zcela netransparentně. Změny jsou připravovány bez účasti učitelů z praxe. Složení pracovních skupin není veřejné. Nejsou k dispozici zápisy z jednání. Obdobná je situace v případě revize rámcových vzdělávacích programů, kterou zajišťuje Národní ústav pro vzdělávání, organizace přímo řízená MŠMT,“ popsal situaci zástupce Pedagogické komory.

Učitelé z praxe, kteří se s problémy každodenně setkávají, požadují, aby politici jednali transparentně a také je přizvali ke spolupráci. „Pokud se premiér a příslušní ministři v průběhu dubna nesejdou nad problémy českého školství se zástupci Pedagogické komory, což je největší školský spolek v České republice, k jednání a nedomluvíme se na konkrétních krocích k nápravě současného stavu a termínech jejich realizace, vyhlásíme v květnu stávkovou pohotovost,“ upozornil Radek Sárközi.

Problém se podle Pedagogické komory nedá redukovat pouze na nízké platy učitelů. Školství je podfinancováno jako celek. Podle statistik jde vzhledem k HDP do škol o 25 % méně finančních prostředků než je průměr EU. Žáci tak nemají dostatek pomůcek, pracují se zastaralou výpočetní technikou a chybí i pomocný personál. Učitelé také trápí množství administrativní práce, které se věnují místo práce s žáky.

Loading...
Vstupte do diskuze (27)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf akreditačního úřadu Labík předčasně skončí, chce se věnovat vnoučatům

23.04.2019 13:44 Předseda Národního akreditačního úřadu (NAÚ) Stanislav Labík (67) na konci dubna předčasně skončí…

Poslanci STAN navrhli úpravu pojištění škol

20.04.2019 10:41 Poslanci opozičních Starostů a nezávislých chtějí v zákonech sjednotit odpovědnost za škodu…

Učitelé se zastali Klause mladšího

17.04.2019 18:00 Nezařazený poslanec Václav Klaus mladší měl zůstat ve školském výboru, protože je odborníkem na…

Maturita z češtiny: Studenti si stěžují na slohovky

12.04.2019 13:04 Od zavedení státních maturit se každoročně řeší nejrůznější stížnosti maturantů. Aktuálně studenti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama