Jak rostou platy učitelů? Realita je jiná než statistiky

Platy učitelů jsou jednou z nejopakovanějších frází, s kterou politici vystupují v politickém boji. Ministerstvo školství odhalilo statistiky s přesnými čísly, kolik peněz učitelé reálně dostali. Samotní pedagogové však s čísly spokojeni nejsou.

Robert Plaga
doporučujeme

Statistika aktuálně publikovaná Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy nabízí řadu čísel. Přestože politici se čísly rádi prezentují ze statistiky je možné vyčíst, kolik si běžný učitel v průměru vydělá. 

"Průměrný měsíční plat pedagogických pracovníků bez vedoucích zaměstnanců (placených jen ze st. rozpočtu včetně ESF) ve veřejném regionálním školství byl 31 445 Kč," uvádí komentář ke statistice.

Jedná se o údaj, který nezapočítává platy vedoucích pracovníků, nebo vysokoškolských pedagogů, kteří díky vědecké práci v některých případech dosahují mnohem větších platů. Průměrný plat učitele, který zahrnuje tyto položky je tak vyšší, ovšem méně se blíží tomu, kolik vydělává člověk, který každodenně stojí před žáky ve třídě.

Nástupní plat učitele je odvozen od zařazení do platové tabulky a může se pohybovat mezi 27 a 28 tisíci měsíčně podle platové třídy. Většina učitelů je však staršího věku, tudíž se v tabulce již vyšplhali o kousek výše (po více jak 32 letech praxe náleží učitelům 33 840), což reflektuje i průměr uváděný ve statistice MŠMT.

Přestože platy učitelů již několik let rostou, odborná veřejnost upozorňuje na nepřesnosti v údajích o platech učitelů. "Celý uplynulý rok vláda tvrdila, že platy učitelů porostou o 15 %. Každý týden byla tato informace v médiích. Nyní se ukazuje, že to ve skutečnosti bylo necelých 11 %. Pedagogická komora na tuto manipulaci opakovaně upozorňovala... Průměrné platy učitelů vzrostly jen o 3 procentní body více, než průměrné mzdy všech zaměstnanců v České republice. Rozhodně nelze tvrdit, že školství bylo v uplynulém roce vládní rozpočtovou prioritou," okomentoval pro EuroZprávy.cz výši učitelských platů a jejich růst během minulého roku prezident Pedagogické komory Radek Sárközi.

MŠMT slibuje nárůst průměrného platu učitelů v roce 2021 na 45 tis. korun. "To neznamená, že každý učitel bude mít 45 tis. korun plat. Jedná se o částku včetně všech odměn, nebude se jednat o běžný tarifní plat. V roce 2019 bude číslo 31 500 Kč navýšeno o 15 %. Ředitelé budou mít dostatek peněz k dispozici. Bez vedoucích pracovníků bude plat učitelů v roce 2021 v průměru kolem 40 tis. korun," uvedl v rozhovoru pro Radiožurnál mimo jiné ministr Robert Plaga.

Takovémuto optimismu o nárůstu platů Radek Sárközi nepropadá. Podle něj se opakuje scénář z minulých let, kdy realita byla poněkud odlišná. "Politici nyní opět tvrdí, že letos porostou platy učitelů o 15 %. Budou tento zavádějící údaj média znovu celý rok 2019 nekriticky přebírat, aby se nakonec ukázalo, že růst platů učitelů byl o čtvrtinu nižší? Ve skutečnosti platy učitelů nijak razantně nerostou a jen kopírují vývoj průměrné mzdy v ČR. Naopak se relativně propadají vůči ostatním profesím, kde je vyžadováno vysokoškolské vzdělání - u nich rostou mzdy mnohem rychleji než platy učitelů," sdělil prezident Pedagogické komory. Podle něj je nárůst platů de-facto jen určitým druhem valorizace. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plaga: Žáci od příštího týdne možná nebudou muset nosit roušky. Vojtěch…

04.06.2021 13:58 Aktualizováno Žáci by možná od příštího úterý nemuseli nosit roušky při výuce ve třídě. Rozhodnout by se mělo…

Povinnost žáků mít roušku ve třídách v pondělí neskončí, potvrdil Vojtěch

04.06.2021 12:02 Povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce v pondělí neskončí, řekl dnes…

Dubnové uzavření škol a školek bylo nezákonné, řekl správní soud

02.06.2021 11:05 Plošné uzavření mateřských škol a výrazné omezení provozu základních škol na základě dvou dubnových…

Bývalý ministr zahraničí Petříček bude externě působit v akademické sféře

01.06.2021 12:03 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) bude od příštího akademického roku externě vyučovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama