Kyberšikana na vzestupu. 40 procent českých žáků už čelilo útokům online

Množství dětí na základních školách, které se setkaly s kybernetickou agresí, se proti loňsku zvýšil o deset procentních bodů na téměř 40 procent. Vyplývá to z průzkumu operátora O2 a Univerzity Palackého v Olomouci mezi 26.000 žáky. O2 spustila bezplatný dlouhodobý program Chytrá škola, který by měl zlepšit digitální dovednosti dětí a tím je lépe chránit v on-line prostoru.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Děti jsou dnes obklopeny digitálními technologiemi od narození, jsou tak zvyklé se v tomto prostředí intuitivně orientovat. Rychlosti rozvoje technologií však bohužel absolutně neodpovídá úroveň edukace o potenciálních hrozbách - děti nevědí, jak si poradit s kyberšikanou nebo jak si správně chránit soukromí v online světě. Potřebné informace však často nezískají ani od rodičů, ani od učitelů," uvedl generální ředitel O2 Jindřich Fremuth.

Součástí programu je portál portál www.O2Chytraskola.cz, který přináší jednoduché rady ale i výukové materiály, například jak se chovat bezpečně online, jak zvýšit mediální gramotnost nebo jak čelit sextingu a kyberšikaně.

Součástí O2 Chytré školy je i grantový program pro základní školy, prostřednictvím kterého jim Nadace O2 poskytne finanční a metodickou pomoc v oblasti digitální gramotnosti. Zájemci z řad soukromých i státních škol mají možnost poslat přihlášku do 13. května.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koalice Spolu chce po ministerstvu plán pro příští školní rok

16.06.2021 12:04 Opoziční Anticovid tým vyzval ministerstvo školství, aby nejpozději do 30. června ředitele škol…

Ministerstvo doporučilo školám změnit letošní vysvědčení

14.06.2021 22:00 Aktualizováno Na závěrečném vysvědčení tohoto školního roku by měly školy s ohledem na výuku na dálku využít spíš…

Učit bez respirátorů bude asi možné i v Libereckém, Zlínském a Jihočeském…

13.06.2021 18:02 Školáci a učitelé v Libereckém, Zlínském a Jihočeském kraji zřejmě nebudou muset mít respirátory…

Plaga: Žáci od příštího týdne možná nebudou muset nosit roušky. Vojtěch…

04.06.2021 13:58 Aktualizováno Žáci by možná od příštího úterý nemuseli nosit roušky při výuce ve třídě. Rozhodnout by se mělo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama