Maturita z češtiny: Studenti si stěžují na slohovky

Od zavedení státních maturit se každoročně řeší nejrůznější stížnosti maturantů. Aktuálně studenti odevzdali slohové práce z češtiny. Témata se však některým jako obvykle nelíbila. Jiní s nimi byli naopak spokojení a rádi by je aplikovali v praxi.

Školství, ilustrační foto

Podle webu statnimaturita-cestina.cz může čekat maturanty v zadání řada nejrůznějších slohových útvarů, konkrétně: dopis, článek, líčení, popis, zpráva, referát, úvaha nebo recenze. 

Mezi letos zadávanými tématy chyběla zpráva, na což začali maturanti žehrat na sociálních sítích. Obzvláště ti, kteří si loni jako slohový útvar vybrali zprávu, přiznávali, že letos by si nevěděli rady. 

"Myslím, že Cermat asi zapomněl dát do slohové práce zprávu a charakteristiku, na kterou hodně studentů spoléhalo a bylo to tam téměř každý rok," napsala na facebooku studentka.

Další z loňských účastnic maturitních zkoušek si postěžovala. "Místo 10 témat, jich dáte 6 a z toho 2 články, jak povedené, fakt."

Kromě žánrů čekala na studenty nejrůznější zadání témat. Kromě samotného slohového útvaru totiž museli vyjít z krátkého textu v zadání na následující témata: Děsuplná noc (hororové vypravování), Fenomén fake news (článek), Zimní krajina (líčení), Charitativní projekt (úřední dopis), Kniha, kterou si musíte přečíst (článek s prvky recenze), Může účel světit prostředky? (úvaha).

Škála zadaných témat tak byla poměrně pestrá, což se některým diskutujícím na Facebooku líbilo. 

"Aspoň se mi moje příprava vyplatila - týden jsem koukala na upíři deníky a na slohovce horor. Za mě jackpot!" pochvalovala si fanynka amerického seriálu.

"Krásné téma na úvahu, fenomén falešných zpráv, vypravování... Ten, kdo měl načteno, si v klidu mohl vybrat i recenzi. Nechápu tady ten pláč...," zhodnotil diskutér, který se podle všeho samotné zkoušky nezúčastnil.

Úspěch své práce si přál i jeden z maturantů, a to nejen v rámci maturitní zkoušky a ocenil praktičnost zadání. "Nejlepší by bylo, kdyby mi ten úřední dopis s žádostí o podporu toho charitativního projektu prošel a jako bonus by mi poslali částku, o které se v něm píše."

Jedna z loňských maturantek by si při letošní zkoušce nevěděla rady. "Maturovala jsem v roce 2017 a jsem ráda, že to mám za sebou. Dnes bych si tam nevybrala nic."

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koalice Spolu chce po ministerstvu plán pro příští školní rok

16.06.2021 12:04 Opoziční Anticovid tým vyzval ministerstvo školství, aby nejpozději do 30. června ředitele škol…

Ministerstvo doporučilo školám změnit letošní vysvědčení

14.06.2021 22:00 Aktualizováno Na závěrečném vysvědčení tohoto školního roku by měly školy s ohledem na výuku na dálku využít spíš…

Učit bez respirátorů bude asi možné i v Libereckém, Zlínském a Jihočeském…

13.06.2021 18:02 Školáci a učitelé v Libereckém, Zlínském a Jihočeském kraji zřejmě nebudou muset mít respirátory…

Plaga: Žáci od příštího týdne možná nebudou muset nosit roušky. Vojtěch…

04.06.2021 13:58 Aktualizováno Žáci by možná od příštího úterý nemuseli nosit roušky při výuce ve třídě. Rozhodnout by se mělo…

Povinnost žáků mít roušku ve třídách v pondělí neskončí, potvrdil Vojtěch

04.06.2021 12:02 Povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce v pondělí neskončí, řekl dnes…

Dubnové uzavření škol a školek bylo nezákonné, řekl správní soud

02.06.2021 11:05 Plošné uzavření mateřských škol a výrazné omezení provozu základních škol na základě dvou dubnových…

Bývalý ministr zahraničí Petříček bude externě působit v akademické sféře

01.06.2021 12:03 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) bude od příštího akademického roku externě vyučovat…

Vojtěch plánuje na začátku školního roku plošné PCR testování dětí

30.05.2021 12:21 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chce na začátku školního roku hromadné plošné testování dětí…

Vojtěch počítá s povinným testováním ve školách po prázdninách

26.05.2021 18:25 Aktualizováno Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) počítá s povinným testováním žáků a studentů…

Když jsme se viděli se studenty po karanténě, pohltila nás euforie.…

26.05.2021 09:56 Na její tváři se rozjasnil úsměv. Profesorka Monika Wagnerová z Masarykovy střední školy chemické v…

Související:

Právě se děje