Učitelé se zastali Klause mladšího

Nezařazený poslanec Václav Klaus mladší měl zůstat ve školském výboru, protože je odborníkem na školství. Shodli se na tom senátor Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN), který je ředitelem Gymnázia Jana Keplera v Praze a členem senátního školského výboru, a mluvčí Společnosti učitelů českého jazyka a literatury Veronika Valíková, které oslovila ČTK. Podle předsedy školských odborů Františka Dobšíka působil Klaus ve výboru pozitivně i negativně, jeho dnešní odvolání z výboru respektuje.

Václav Klaus ml.
doporučujeme

O odvolání Klause ze školského výboru, který vedl, rozhodla dnes Sněmovna na návrh ODS. Vedení občanských demokratů Klause v březnu vyloučilo ze strany, protože podle jejich výkonné rady "svým jednáním a vystupováním dlouhodobě poškozoval dobré jméno ODS". Občanští demokraté se pak snažili prosadit výměnu Klause mladšího v čele školského výboru za stranického místopředsedu Martina Baxu, to se jim ale před časem nepovedlo.

Dnes Sněmovna odhlasovala, že Klause ve výboru nahradí nový nominant ODS Karel Krejza. Výbor bude muset zvolit nového předsedu, přičemž předsednické křeslo školského výboru připadá podle dohod o rozdělení funkcí v dolní komoře ODS.

Podle šéfa školských odborů Františka Dobšíka působil Klaus na dění ve školství pozitivně i negativně. "Za pozitivní například lze považovat jeho přístup ke změnám v ministerské vyhlášce ke konkurznímu řízení na ředitele škol. Za negativní jeho nesouhlasný postoj ke změnám financování regionálního školství bez věcných argumentů," řekl.

Podle senátora Růžičky (za TOP 09 a STAN) měl Klaus jako odborník ve školském výboru zůstat, i když ne v jeho čele. Připomněl, že Klaus byl v minulosti ředitelem školy a učitelem.

"Samozřejmě asi si nemůže nárokovat místo předsedy za ODS, když už členem ODS není, ale myslím si, že takoví lidi by ve školském výboru být měli," řekl. "I když s panem Klausem v jeho lidských názorech i politických skoro v ničem nesouhlasím a v pohledu na školství v mnoha věcech také ne, tak jsem přesvědčen, že to je stran školství kompetentní člověk," vysvětlil. Klausovo odvolání ze školského výboru, které iniciovala ODS, označil za druh pomsty.

Za Klause se postavila také mluvčí Společnosti učitelů českého jazyka a literatury (SUČJL) Veronika Valíková. Uvedla, že se nebude vyjadřovat k vnitrostranickým a politickým bojům, ale Klause považuje za velmi fundovaného odborníka, který školství rozumí a váží si učitelů i jejich práce. "Pana Krejzu, který Václava Klause juniora ve školském výboru za ODS nahradil, neznáme, nevíme, na jaké škole působil a jaké jsou jeho názory na mnoho problémů, s nimiž se v současné době potýkají školy i učitelé," sdělila za češtináře.

Osobně Valíková považovala Klause po dlouhé době za velmi schopného předsedu sněmovního školského výboru. Podle ní se z této pozice snažil aktivně řešit například téma celoplošné inkluze, dvouletých dětí ve školkách či financování škol. "Jeho odvolání z výboru vnímám jako důsledek vnitropolitického boje v ODS, nelíbí se mi a nesouhlasím s ním. Klaus junior z ODS dobrovolně neodešel, byl vyloučen, přestože pro ni ve volbách získal mnoho (i učitelských) hlasů," řekla.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo doporučilo školám změnit letošní vysvědčení

14.06.2021 22:00 Aktualizováno Na závěrečném vysvědčení tohoto školního roku by měly školy s ohledem na výuku na dálku využít spíš…

Učit bez respirátorů bude asi možné i v Libereckém, Zlínském a Jihočeském…

13.06.2021 18:02 Školáci a učitelé v Libereckém, Zlínském a Jihočeském kraji zřejmě nebudou muset mít respirátory…

Plaga: Žáci od příštího týdne možná nebudou muset nosit roušky. Vojtěch…

04.06.2021 13:58 Aktualizováno Žáci by možná od příštího úterý nemuseli nosit roušky při výuce ve třídě. Rozhodnout by se mělo…

Povinnost žáků mít roušku ve třídách v pondělí neskončí, potvrdil Vojtěch

04.06.2021 12:02 Povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce v pondělí neskončí, řekl dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama