Šéf akreditačního úřadu Labík předčasně skončí, chce se věnovat vnoučatům

Předseda Národního akreditačního úřadu (NAÚ) Stanislav Labík (67) na konci dubna předčasně skončí ve funkci. Z čela úřadu odejde na vlastní žádost. Labík to dnes řekl ČTK. Do jmenování nového šéfa úřadu bude instituci řídit místopředseda NAÚ Ivan Barančík.

ministerstvo školství
doporučujeme

Národní akreditační úřad funguje od září 2016. Rozhoduje o udělení oprávnění k výuce na vysokých školách, a dohlíží tak na jejich kvalitu. Vznikl po novele vysokoškolského zákona z téhož roku a nahradil dřívější Akreditační komisi, která na rozdíl od NAÚ o akreditacích nerozhodovala, ale vydávala doporučení pro ministerstvo školství. Předsedu NAÚ jmenuje vláda na návrh ministerstva na dobu šesti let. Prvním předsedou úřadu se v létě 2016 stal právě Labík.

Z funkce odejde Labík na vlastní žádost 30. dubna. Podle svých slov se tak rozhodl kvůli věku a rodině. Chtěl by se věnovat více vnoučatům, uvedl. "S panem ministrem jsme se dohodli, že mě bude zastupovat ve funkci předsedy místopředseda NAÚ pan Barančík do té doby, dokud vláda nejmenuje nového předsedu," řekl.

Zástupci vysokých škol dnes Labíkovo působení zhodnotili pozitivně. Předseda Rady vysokých škol Milan Pospíšil uvedl, že s ním byla korektní spolupráce. "Měl racionální, konstruktivní přístup podložený daty, dobře se s ním jednalo," řekl Pospíšil. "Úřad rozjel, což je velmi pozitivní," doplnil rektor Univerzity Karlovy a předseda České konference rektorů Tomáš Zima. Dodal, že doufá, že nástupce Labíka bude pokračovat v řízení úřadu podobným způsobem.

Pospíšil připomněl, že Labík řídil úřad v nelehkém období, kdy vysoké školy v návaznosti na novelu vysokoškolského zákona měnily své studijní obory a začaly žádat o takzvané institucionální akreditace. Tuto akreditaci uděluje NAÚ na dobu deseti let.

Neplatí pro studijní obor, ale pro vědeckou oblast, jako jsou třeba politické vědy, chemie či ekonomické obory. Po jejím získání si škola vypisuje studijní programy sama. Například Univerzita Karlova nebo Masarykova Univerzita začnou letos do těchto programů poprvé přijímat uchazeče.

Labík dříve dlouhodobě působil na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. V letech 2002 až 2007 tam byl prorektorem. Školu musel opustit kvůli zákonným požadavkům na nezávislost Národního akreditačního úřadu. Po jmenování předsedou NAÚ odešel i z pozice předsedy Kontrolní rady Grantové agentury ČR. Souběh těchto dvou funkcí zákon sice nezakazuje, ale Labík se tehdy rozhodl, že se bude věnovat jen NAÚ.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo doporučilo školám změnit letošní vysvědčení

14.06.2021 22:00 Aktualizováno Na závěrečném vysvědčení tohoto školního roku by měly školy s ohledem na výuku na dálku využít spíš…

Učit bez respirátorů bude asi možné i v Libereckém, Zlínském a Jihočeském…

13.06.2021 18:02 Školáci a učitelé v Libereckém, Zlínském a Jihočeském kraji zřejmě nebudou muset mít respirátory…

Plaga: Žáci od příštího týdne možná nebudou muset nosit roušky. Vojtěch…

04.06.2021 13:58 Aktualizováno Žáci by možná od příštího úterý nemuseli nosit roušky při výuce ve třídě. Rozhodnout by se mělo…

Povinnost žáků mít roušku ve třídách v pondělí neskončí, potvrdil Vojtěch

04.06.2021 12:02 Povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce v pondělí neskončí, řekl dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama