Ředitelé škol se budou vybírat jinak, ministr Plaga podepsal novou vyhlášku

Konkurzy na ředitele škol se od začátku května zaměří více na odbornost uchazečů. Posoudí ji větší počet členů výběrové komise, kteří budou mít k dispozici předem daná témata pro pohovor. Současně by se měla také zjednodušit administrativa při výběru vhodného uchazeče.

Přidejte svůj názor

ministerstvo školství
doporučujeme

Vyplývá to z novely vyhlášky, kterou na začátku dubna podepsal ministr školství Robert Plaga (ANO) a která upravuje pravidla pro výběr ředitele. Ministerstvo školství o tom dnes informovalo na webu.

Ministerstvo v novele nakonec ustoupilo od svého původního návrhu změnit vyhlášku tak, aby bylo pořadí uchazečů v konkurzu pro zřizovatele závazné. S tímto záměrem nesouhlasili zástupci měst a obcí, kteří jsou nejčastěji zřizovateli škol. Ředitelem školy se tak i nadále budou moct stát i zájemci, kteří se ve výběrovém řízení neumístí na prvním místě. Změny ve vyhlášce začnou platit od 1. května.

Podle novely by na výběr uchazeče měla mít příště větší vliv jeho odbornost. V konkurzní komisi by proto měli být vedle školního inspektora další dva odborníci určení Českou školní inspekcí (ČŠI). Ta bude moct navrhnout jak někoho ze státní správy či školství, tak i psychologa či personalistu. Komise by pak měla posuzovat zejména výsledky pedagogické práce uchazeče o místo ředitele, jeho znalosti o trendech ve vzdělávání a jeho představy o vedení pedagogického sboru.

"Novela výslovně počítá s možností využití i jiných objektivizujících nástrojů personálního výběru, než je řízený pohovor nebo znalostní test. Takzvaným doplňkovým hodnocením mohou být například psychodiagnostické a personalistické nástroje výběru," uvedl úřad.

Ministerstvo novelou zavádí také témata pro pohovor s uchazečem. Výběrová komise by se při kladení otázek měla zaměřovat hlavně na to, jak kandidát povede pedagogický sbor, co ví o trendech ve výchově a vzdělávání a zda dokáže rozvíjet nápady, jak má školství vypadat.

Novela podle ministerstva rovněž vychází vstříc potřebám zřizovatelů zjednodušením administrativy, a to například při vyřazování uchazečů, kteří nesplnili podmínky pro účast v konkurzu.

Resort v novele vyhlášky původně také navrhoval, aby výsledné pořadí uchazečů nebylo pro zřizovatele školy pouze doporučující jako dosud, ale závazné. V případě, že by zřizovatel vybraného uchazeče jmenovat nechtěl, měl mít možnost vyhlásit nový konkurz. Zástupci zřizovatelů škol ale se změnami svých pravomocí nesouhlasili, a úřad se tohoto záměru vzdal. Úpravu doporučoval například školský ombudsman Ladislav Hrzal a někteří členové školského výboru.

Podle ČŠI vzrostl loni počet výběrových řízení na ředitele školy meziročně na trojnásobek. Důvodem bylo hlavně to, že velkému množství ředitelů končilo funkční období, které novela zákona z roku 2011 stanovila na dobu šesti let. Mezi loňským březnem a červencem se tak uskutečnilo 1465 konkurzů. Ve školním roce 2017/2018 bylo v ČR podle ministerstva školství celkem 9760 mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol, jejichž zřizovatelem byla obec či kraj.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Školní jídelna nebo fastfood? Není v tom rozdíl, dětem škodí obojí,…

16.05.2019 16:44 Sůl je nedílnou součástí každé kuchyně na světě, zároveň se jedná o dobře známého nepřítele. Naše…

Ministr Plaga chce řešit školství s řediteli, vyrazil do krajů

14.05.2019 16:31 Ministr školství Robert Plaga (ANO) dnes zahájil výjezdy do krajů, kde chce s řediteli škol…

Praha přidá na mzdy učitelů 300 milionů korun

13.05.2019 16:10 Pražský magistrát přidá na mzdy učitelů a nepedagogických pracovníků ve školách zřizovanými hlavním…

Kdy psát mě a kdy mně? Pomůže vám Vašek

05.05.2019 18:58 Správné skloňování zájmena já je pro mnoho Čechů stále záhadou. Netuší, kde přesně se píše mě a kde…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama