Povinná angličtina? Na Slovensku jí hrozí konec. Máme stanovisko českého ministerstva

Zatímco v Česku politici od záměru, aby se angličtina vyučovala jako první cizí jazyk, před lety ustoupili, na Slovensku je to realita. Hegemonní pozice anglického jazyka se však začíná otřásat, tamní ministerstvo by povinnou výuku angličtiny rádo zrušilo. Server EuroZprávy.cz se ohledně výuky cizích jazyků informoval na českém ministerstvu školství. Připravují se nějaké změny?

Ilustrační foto
doporučujeme

Slovenská média v tomto týdnu informují o záměru tamní ministryně školství Martiny Lubyové (SNS) o upuštění od povinné výuky anglického jazyka jako prvního cizího jazyka na základní škole. Přes nevoli zaměstnavatelů i odborníků na školství už slovenské ministerstvo školství tento návrh podalo k projednání.

V Česku platí ohledně výuky cizích řečí jiná pravidla. V základních školách jsou pátým rokem povinné dva cizí jazyky, první cizí jazyk nejpozději od 3. ročníku, druhý cizí jazyk nejpozději od 8. ročníku. Všichni žáci by měli po ukončení povinné školní docházky zvládat jeden cizí jazyk na úrovni alespoň A2 a druhý cizí jazyk alespoň na úrovni A1.

Na webových stránkách ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy je uvedeno, že angličtina je jako první cizí jazyk zástupci resortu pouze doporučována. I v Česku přitom původní záměr počítal s tím, že anglický jazyk bude vyučován povinně.

V současnosti rozhodují školy, jaký cizí jazyk se bude vyučovat jako první a který jako druhý. Samy si také stanovují minimální výstupní úroveň, které musí žák dosáhnout. Tyto parametry musí být uvedeny ve školním vzdělávacím programu.

„Význam anglického jazyka je nezpochybnitelný, nelze se ale v naší geografické situaci zaměřit pouze na tento cizí jazyk,“ uvedla pro EuroZprávy.cz tisková mluvčí MŠMT Aneta Lednová. „Považujeme za důležité, aby školy měly možnost rozhodnout o nastavení výuky cizích jazyků, včetně toho, které cizí jazyky bude škola nabízet a v jakém pořadí,“ pokračuje mluvčí.

Ministerstvo dále uvedlo, že považuje za velmi důležité školám autonomii volby ponechat, protože souvisí s nastavením vzdělávání v souladu s očekáváním nejen žáků, rodičů, ředitelů škol, ale také zřizovatelů škol a potenciálních zaměstnavatelů a dalších, kdo hrají roli zejména při uplatnitelnosti absolventů škol.

„V souvislosti se společným evropským úsilím o vícejazyčnost jde o celkovou jazykovou politiku státu, a proto je potřeba, aby znalost více cizích jazyků byla celospolečensky podporována, protože je nezbytně nutná pro uplatnitelnost na trhu práce, a může pomoci zejména v příhraničních oblastech,“ dodala Lednová.

Ministerstvo téma výuky cizích jazyků řeší s učiteli i dalšími odborníky, zmiňuje přitom iniciativy, jakými jsou mezinárodní konference k vícejazyčnosti, operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání nebo programy a aktivity pořádané Domem zahraniční spolupráce.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo doporučilo školám změnit letošní vysvědčení

14.06.2021 22:00 Aktualizováno Na závěrečném vysvědčení tohoto školního roku by měly školy s ohledem na výuku na dálku využít spíš…

Učit bez respirátorů bude asi možné i v Libereckém, Zlínském a Jihočeském…

13.06.2021 18:02 Školáci a učitelé v Libereckém, Zlínském a Jihočeském kraji zřejmě nebudou muset mít respirátory…

Plaga: Žáci od příštího týdne možná nebudou muset nosit roušky. Vojtěch…

04.06.2021 13:58 Aktualizováno Žáci by možná od příštího úterý nemuseli nosit roušky při výuce ve třídě. Rozhodnout by se mělo…

Povinnost žáků mít roušku ve třídách v pondělí neskončí, potvrdil Vojtěch

04.06.2021 12:02 Povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce v pondělí neskončí, řekl dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama