Povinná angličtina? Na Slovensku jí hrozí konec. Máme stanovisko českého ministerstva

Zatímco v Česku politici od záměru, aby se angličtina vyučovala jako první cizí jazyk, před lety ustoupili, na Slovensku je to realita. Hegemonní pozice anglického jazyka se však začíná otřásat, tamní ministerstvo by povinnou výuku angličtiny rádo zrušilo. Server EuroZprávy.cz se ohledně výuky cizích jazyků informoval na českém ministerstvu školství. Připravují se nějaké změny?

Přidejte svůj názor 99 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Slovenská média v tomto týdnu informují o záměru tamní ministryně školství Martiny Lubyové (SNS) o upuštění od povinné výuky anglického jazyka jako prvního cizího jazyka na základní škole. Přes nevoli zaměstnavatelů i odborníků na školství už slovenské ministerstvo školství tento návrh podalo k projednání.

V Česku platí ohledně výuky cizích řečí jiná pravidla. V základních školách jsou pátým rokem povinné dva cizí jazyky, první cizí jazyk nejpozději od 3. ročníku, druhý cizí jazyk nejpozději od 8. ročníku. Všichni žáci by měli po ukončení povinné školní docházky zvládat jeden cizí jazyk na úrovni alespoň A2 a druhý cizí jazyk alespoň na úrovni A1.

Na webových stránkách ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy je uvedeno, že angličtina je jako první cizí jazyk zástupci resortu pouze doporučována. I v Česku přitom původní záměr počítal s tím, že anglický jazyk bude vyučován povinně.

V současnosti rozhodují školy, jaký cizí jazyk se bude vyučovat jako první a který jako druhý. Samy si také stanovují minimální výstupní úroveň, které musí žák dosáhnout. Tyto parametry musí být uvedeny ve školním vzdělávacím programu.

„Význam anglického jazyka je nezpochybnitelný, nelze se ale v naší geografické situaci zaměřit pouze na tento cizí jazyk,“ uvedla pro EuroZprávy.cz tisková mluvčí MŠMT Aneta Lednová. „Považujeme za důležité, aby školy měly možnost rozhodnout o nastavení výuky cizích jazyků, včetně toho, které cizí jazyky bude škola nabízet a v jakém pořadí,“ pokračuje mluvčí.

Ministerstvo dále uvedlo, že považuje za velmi důležité školám autonomii volby ponechat, protože souvisí s nastavením vzdělávání v souladu s očekáváním nejen žáků, rodičů, ředitelů škol, ale také zřizovatelů škol a potenciálních zaměstnavatelů a dalších, kdo hrají roli zejména při uplatnitelnosti absolventů škol.

„V souvislosti se společným evropským úsilím o vícejazyčnost jde o celkovou jazykovou politiku státu, a proto je potřeba, aby znalost více cizích jazyků byla celospolečensky podporována, protože je nezbytně nutná pro uplatnitelnost na trhu práce, a může pomoci zejména v příhraničních oblastech,“ dodala Lednová.

Ministerstvo téma výuky cizích jazyků řeší s učiteli i dalšími odborníky, zmiňuje přitom iniciativy, jakými jsou mezinárodní konference k vícejazyčnosti, operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání nebo programy a aktivity pořádané Domem zahraniční spolupráce.

Loading...
Vstupte do diskuze (99)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi by uvítali digitalizaci výuky, má to ale háček

19.11.2019 20:29 Aktualizováno Čeští rodiče jsou většinou proti používání sociálních sítí a mobilních telefonů ve výuce, i když…

Rozbroje na Karlově univerzitě: Blokáda Karolina rozdělila i samotné…

18.11.2019 15:47 Za neodůvodněnou a neslučitelnou s normami chování na akademické půdě označují někteří studenti…

Srovnání platů učitelů v EU: Mají si Češi na co stěžovat?

16.11.2019 18:50 Aktualizováno 6. listopadu proběhla stávka učitelů, do které se podle odborářů zapojila více než polovina škol.…

"Okupace" Karolina trvá. Rozzlobení studenti zůstanou v centrále UK celý…

16.11.2019 13:48 Studenti protestující v sídle Univerzity Karlovy (UK), Karolinu v Praze, za lepší klima a proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama