Svět se sesypal na Zemana. Významný vzdělávací server si nebral servítky

Už několik let táhnoucí se spory českého vysokého školství s prezidentem Milošem Zemanem, který odmítl jmenovat vybrané akademiky profesory, zaujaly zahraniční server Times Higher Education. Odvolaný šéf Národní galerie Jiří Fajt i rektor UK Tomáš Zima tvrdí, že hlava státu narušuje akademickou svobodu v zemi.

Přidejte svůj názor 418 komentářů

Miloš Zeman.
doporučujeme

Server Times Higher Education ve svém článku představuje českého prezidenta Miloše Zemana jako odpůrce muslimské imigrace a populistického politika, který se snaží otočit národ proti intelektuálům. Demonstruje to na dobře známých případech, kdy Zeman odmítl jmenovat některé akademiky profesory.

Jedním z nich je Jiří Fajt, který pro Times Higher Education k tématu promluvil ještě předtím, než byl odvolán z čela Národní galerie. „Bojuje proti intelektuálům a polarizuje společnost v této zemi,“ řekl Fajt, který je jedním z akademiků, které prezident odmítá jmenovat.

Podle odvolaného generálního ředitele Národní galerie chce Zeman přesvědčit většinu národa k tomu, aby se intelektuálům nenaslouchalo, proto se snaží narušit akademickou svobodu na českých univerzitách. Fajt varuje před podkopáváním pozice intelektuálů v naší společnosti.

Odvolaný šéf galerie se domnívá, že Zeman blokuje jeho jmenování, protože podporoval v prezidentské volbě před 6 lety Karla Schwarzenberga. „Tyto problémy nastaly až poté, co se pan Zeman stal prezidentem republiky,“ potvrzuje pro Times Higher Education rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Zahraniční server připomíná, že už v roce 2013 odmítl Zeman jmenovat profesorem literárního historika Martina C. Putnu. Spory univerzity a prezidenta v únoru vyvrcholily podáním dvou správních žalob. Zima tvrdí, že Zeman nemá posuzovat, zdali je kandidát dostatečně kvalifikovaný nebo morálně bezúhonný.

Když rektor UK na tiskové konferenci oznamoval podání žalob, obvinil prezidenta z ohrožování akademických svobod. „V tuto chvíli jde o porušování pravidel a akademické svobody na Univerzitě Karlově, ale v budoucnu se to může týkat nás všech,“ vyjádřil se Zima.

Fajt konstatuje, že prezidentovo veto mu zabránilo ve vyučování studentů a ovlivnilo i jeho společenský status. Zeman u něj poukazoval na nesrovnalosti v habilitační práci. „Neznáme se osobně, nikdy jsme se nepotkali,“ řekl Fajt pro Times Higher Education s tím, že některé výhrady prezidenta považuje za „nesmysly“.

Loading...
Vstupte do diskuze (418)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Učitelé se přidali na stranu studentů, rovněž požadují ochranu klimatu

23.05.2019 11:50 K požadavkům studentů, aby byli politici více aktivní v ochraně klimatu a snižování emisí, se…

Školní jídelna nebo fastfood? Není v tom rozdíl, dětem škodí obojí,…

16.05.2019 16:44 Sůl je nedílnou součástí každé kuchyně na světě, zároveň se jedná o dobře známého nepřítele. Naše…

Ministr Plaga chce řešit školství s řediteli, vyrazil do krajů

14.05.2019 16:31 Ministr školství Robert Plaga (ANO) dnes zahájil výjezdy do krajů, kde chce s řediteli škol…

Praha přidá na mzdy učitelů 300 milionů korun

13.05.2019 16:10 Pražský magistrát přidá na mzdy učitelů a nepedagogických pracovníků ve školách zřizovanými hlavním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama