Svět se sesypal na Zemana. Významný vzdělávací server si nebral servítky

Už několik let táhnoucí se spory českého vysokého školství s prezidentem Milošem Zemanem, který odmítl jmenovat vybrané akademiky profesory, zaujaly zahraniční server Times Higher Education. Odvolaný šéf Národní galerie Jiří Fajt i rektor UK Tomáš Zima tvrdí, že hlava státu narušuje akademickou svobodu v zemi.

Miloš Zeman.
doporučujeme

Server Times Higher Education ve svém článku představuje českého prezidenta Miloše Zemana jako odpůrce muslimské imigrace a populistického politika, který se snaží otočit národ proti intelektuálům. Demonstruje to na dobře známých případech, kdy Zeman odmítl jmenovat některé akademiky profesory.

Jedním z nich je Jiří Fajt, který pro Times Higher Education k tématu promluvil ještě předtím, než byl odvolán z čela Národní galerie. „Bojuje proti intelektuálům a polarizuje společnost v této zemi,“ řekl Fajt, který je jedním z akademiků, které prezident odmítá jmenovat.

Podle odvolaného generálního ředitele Národní galerie chce Zeman přesvědčit většinu národa k tomu, aby se intelektuálům nenaslouchalo, proto se snaží narušit akademickou svobodu na českých univerzitách. Fajt varuje před podkopáváním pozice intelektuálů v naší společnosti.

Odvolaný šéf galerie se domnívá, že Zeman blokuje jeho jmenování, protože podporoval v prezidentské volbě před 6 lety Karla Schwarzenberga. „Tyto problémy nastaly až poté, co se pan Zeman stal prezidentem republiky,“ potvrzuje pro Times Higher Education rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Zahraniční server připomíná, že už v roce 2013 odmítl Zeman jmenovat profesorem literárního historika Martina C. Putnu. Spory univerzity a prezidenta v únoru vyvrcholily podáním dvou správních žalob. Zima tvrdí, že Zeman nemá posuzovat, zdali je kandidát dostatečně kvalifikovaný nebo morálně bezúhonný.

Když rektor UK na tiskové konferenci oznamoval podání žalob, obvinil prezidenta z ohrožování akademických svobod. „V tuto chvíli jde o porušování pravidel a akademické svobody na Univerzitě Karlově, ale v budoucnu se to může týkat nás všech,“ vyjádřil se Zima.

Fajt konstatuje, že prezidentovo veto mu zabránilo ve vyučování studentů a ovlivnilo i jeho společenský status. Zeman u něj poukazoval na nesrovnalosti v habilitační práci. „Neznáme se osobně, nikdy jsme se nepotkali,“ řekl Fajt pro Times Higher Education s tím, že některé výhrady prezidenta považuje za „nesmysly“.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze budou moci ZŠ a MŠ navštěvovat děti rodičů z justice či kurýrů

28.02.2021 19:47 V hlavním městě budou moci do školky a prvních dvou stupňů základní školy chodit kromě dětí členů…

Do Česka dorazil první milion testů určených pro žáky

27.02.2021 15:56 Do České republiky dnes dorazila první zásilka antigenních testů, které jsou určeny pro testování…

Plaga chce co nejrychlejší návrat žáků do škol

27.02.2021 13:33 Jakmile to epidemická situace dovolí, je nutné udělat maximum pro návrat žáků a studentů do škol, a…

Uzavření pro školy není problém, tvrdí asociace. Rodiče na tom budou hůře

27.02.2021 11:24 Uzavření prvních a druhých tříd v rámci opatření proti šíření nemoci covid-19 by pro samotné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama