Vláda projedná jmenování 63 nových profesorů, tentokrát dominují technické obory

Vláda v pondělí projedná návrh na jmenování 63 nových profesorů. Navrhly je vědecké rady univerzit, které své podněty do konce února předložily ministru školství Robertu Plagovi (ANO). Na seznamu jsou například přírodovědec a neúspěšný kandidát na rektora Masarykovy univerzity v Brně Jaromír Leichmann nebo dirigent Leoš Svárovský. Po schválení vládou o jejich jmenování rozhodne prezident Miloš Zeman.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Školství
doporučujeme

Mezi 63 lidmi navrženými na profesory je deset žen. Nejvíce kandidátů má tradičně Univerzita Karlova, a to 14. Osm návrhů předložila Masarykova univerzita, sedm nových titulů navrhlo České vysoké učení technické v Praze a po pěti Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava a Univerzita Palackého v Olomouci. Návrhy podalo i dalších 14 vysokých škol.

Zastoupeni jsou především odborníci v technických vědách, kterých jsou na seznamu zhruba dvě desítky. O něco méně je lékařů. Mezi kandidáty jsou dále biologové, zoologové, chemici, ekonomové, umělci či historici a další akademici, kteří se věnují humanitním vědám.

Profesorem by se měl stát například přírodovědec Jaromír Leichmann, který nedávno neúspěšně kandidoval na rektora Masarykovy univerzity v Brně, v jejímž čele letos skončí Mikuláš Bek. Leichmanna ve volbě porazil neurolog a děkan lékařské fakulty Martin Bareš.

Mezi dalšími kandidáty na profesora je mimo jiné dirigent Leoš Svárovský nebo přednosta Kliniky plastické chirurgie nemocnice Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Andrej Sukop. Z žen navrhly vědecké rady třeba proděkanku Lékařské fakulty Masarykovy Univerzity Andreu Pokornou nebo dramaturgyni Českého rozhlasu Brno Alenu Blažejovskou.

Zeman na jaře 2015 odmítl podepsat jmenovací dekrety tří tehdy navržených kandidátů, což zdůvodnil jejich prohřešky z minulosti. Na svém postoji trvá i po vynesení loňského verdiktu Městského soudu v Praze, podle kterého měl o návrzích rozhodnout znovu. Univerzita Karlova proto letos v únoru podala k pražskému městskému soudu dvě správní žaloby.

Od začátku kauzy se k Zemanovi dostalo několik seznamů kandidátů na profesorský titul, které schválila vláda. Nikoho dalšího neodmítl. Jmenovací dekrety po dohodě se Zemanem pravidelně předává ministr školství, i když to v minulosti někdy dělal prezident.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Záškoláctví by mohli řešit sociální pracovníci škol, plánuje MPSV

27.02.2020 15:53 Záškoláctví by mohli pomoci vyřešit školní sociální pracovníci. Pracovali by nejen s žáky, ale i s…

Průzkum: Dvě třetiny dětí v ČR sportují, nemají ale každodenní pohyb

26.02.2020 15:03 Aktualizováno Dvě třetiny českých školáků pravidelně sportují, většině ale chybí každodenní pohyb. Doporučení…

Mediální výchově se nevěnuje ve školách dost času. Platformy napsaly…

24.02.2020 11:58 Mediální výchově se ve školách nevěnuje dost času a učitelům často chybí odborná příprava pro tuto…

Průtahy ministerstva komplikují mladým lékařům studium

19.02.2020 20:40 Další studium po absolvovaní lékařské fakulty podle mladých lékařů komplikují průtahy ministerstva…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama