Vláda projedná jmenování 63 nových profesorů, tentokrát dominují technické obory

Vláda v pondělí projedná návrh na jmenování 63 nových profesorů. Navrhly je vědecké rady univerzit, které své podněty do konce února předložily ministru školství Robertu Plagovi (ANO). Na seznamu jsou například přírodovědec a neúspěšný kandidát na rektora Masarykovy univerzity v Brně Jaromír Leichmann nebo dirigent Leoš Svárovský. Po schválení vládou o jejich jmenování rozhodne prezident Miloš Zeman.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Školství
doporučujeme

Mezi 63 lidmi navrženými na profesory je deset žen. Nejvíce kandidátů má tradičně Univerzita Karlova, a to 14. Osm návrhů předložila Masarykova univerzita, sedm nových titulů navrhlo České vysoké učení technické v Praze a po pěti Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava a Univerzita Palackého v Olomouci. Návrhy podalo i dalších 14 vysokých škol.

Zastoupeni jsou především odborníci v technických vědách, kterých jsou na seznamu zhruba dvě desítky. O něco méně je lékařů. Mezi kandidáty jsou dále biologové, zoologové, chemici, ekonomové, umělci či historici a další akademici, kteří se věnují humanitním vědám.

Profesorem by se měl stát například přírodovědec Jaromír Leichmann, který nedávno neúspěšně kandidoval na rektora Masarykovy univerzity v Brně, v jejímž čele letos skončí Mikuláš Bek. Leichmanna ve volbě porazil neurolog a děkan lékařské fakulty Martin Bareš.

Mezi dalšími kandidáty na profesora je mimo jiné dirigent Leoš Svárovský nebo přednosta Kliniky plastické chirurgie nemocnice Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Andrej Sukop. Z žen navrhly vědecké rady třeba proděkanku Lékařské fakulty Masarykovy Univerzity Andreu Pokornou nebo dramaturgyni Českého rozhlasu Brno Alenu Blažejovskou.

Zeman na jaře 2015 odmítl podepsat jmenovací dekrety tří tehdy navržených kandidátů, což zdůvodnil jejich prohřešky z minulosti. Na svém postoji trvá i po vynesení loňského verdiktu Městského soudu v Praze, podle kterého měl o návrzích rozhodnout znovu. Univerzita Karlova proto letos v únoru podala k pražskému městskému soudu dvě správní žaloby.

Od začátku kauzy se k Zemanovi dostalo několik seznamů kandidátů na profesorský titul, které schválila vláda. Nikoho dalšího neodmítl. Jmenovací dekrety po dohodě se Zemanem pravidelně předává ministr školství, i když to v minulosti někdy dělal prezident.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman jmenoval 63 nových univerzitních profesorů

23.05.2019 15:28 Dekrety 63 nových profesorů dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Profesorský titul bude moct…

Učitelé se přidali na stranu studentů, rovněž požadují ochranu klimatu

23.05.2019 11:50 K požadavkům studentů, aby byli politici více aktivní v ochraně klimatu a snižování emisí, se…

Školní jídelna nebo fastfood? Není v tom rozdíl, dětem škodí obojí,…

16.05.2019 16:44 Sůl je nedílnou součástí každé kuchyně na světě, zároveň se jedná o dobře známého nepřítele. Naše…

Ministr Plaga chce řešit školství s řediteli, vyrazil do krajů

14.05.2019 16:31 Ministr školství Robert Plaga (ANO) dnes zahájil výjezdy do krajů, kde chce s řediteli škol…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama