Školní jídelna nebo fastfood? Není v tom rozdíl, dětem škodí obojí, zjistili vědci

Sůl je nedílnou součástí každé kuchyně na světě, zároveň se jedná o dobře známého nepřítele. Naše tělo ji sice potřebuje, její nadbytek se ale může rychle přeměnit ve smrtícího zabijáka. Rychlá občerstvení jsou známa pro svůj vysoký obsah soli, jak ale nyní zjistili odborníci, ani ve státem podporovaných školních jídelnách se se solí nešetří.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Školství
doporučujeme

Prokázala to studie od Centra zdraví, výživy a potravin, která je součástí Státního zdravotního ústavu v Praze. Ta zjistila, že některé školní jídelny mají ve svých obědech stejné množství soli jako například hranolky, hamburgery, kuřecí kousky apod. 

Odborníci se na problematiku soli v jídle nezaměřují poprvé. Jak rychlá občerstvení, tak školní jídelny byly monitorovány již podruhé. A v obou případech se obsah soli snížil.

Průměrně by měl člověk zkonzumovat za den 6 gramů soli. Samozřejmě se toto množství u každého o něco málo liší, v závislosti na hmotnosti, věku, fyzické zátěži apod. Je ale dokázáno, že spousta lidí na tento fakt nedbá a za den sní až 16 gramů soli.

Toto množství je pro tělo velmi zatěžující. Při dlouhodobém přesolování může dojít ke kardiovaskulárním poruchám či onemocnění ledvin. Dokonce může dojít k poškození chuťových buněk, což sníží u postiženého jedince citlivost na sůl a tím se dostane do nekonečného kruhu dosolování.

Pro přebytek soli ve školních obědech přitom neexistuje důvod. Je prokázáno, že se děti nesolenému jídlu dokáží rychle přizpůsobit. V Česku je ale realita opačná. Z 28 testovaných školních jídelen pouze 4 “prošly testem”. V těch nejhorších jídelnách bylo v některých případech skoro třikrát více soli, než je doporučováno.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman jmenoval 63 nových univerzitních profesorů

23.05.2019 15:28 Dekrety 63 nových profesorů dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Profesorský titul bude moct…

Učitelé se přidali na stranu studentů, rovněž požadují ochranu klimatu

23.05.2019 11:50 K požadavkům studentů, aby byli politici více aktivní v ochraně klimatu a snižování emisí, se…

Ministr Plaga chce řešit školství s řediteli, vyrazil do krajů

14.05.2019 16:31 Ministr školství Robert Plaga (ANO) dnes zahájil výjezdy do krajů, kde chce s řediteli škol…

Praha přidá na mzdy učitelů 300 milionů korun

13.05.2019 16:10 Pražský magistrát přidá na mzdy učitelů a nepedagogických pracovníků ve školách zřizovanými hlavním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama