Učitelé se přidali na stranu studentů, rovněž požadují ochranu klimatu

K požadavkům studentů, aby byli politici více aktivní v ochraně klimatu a snižování emisí, se přidali někteří čeští učitelé základních a středních škol. Zhruba stovka jich podepsala výzvu s názvem Učitelé za klima. Požadují v ní mimo jiné, aby se ve státem daném obsahu učiva kladl větší důraz na životní prostředí a jeho ochranu. ČTK to dnes sdělil zástupce petice pedagogů Milan Pešek.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

petice
doporučujeme

"Touto výzvou chceme především vyjádřit podporu probíhajícím studentským klimatickým stávkám Fridays for Future a zároveň apelovat na vládu, Parlament i zastupitelstva, aby řešili klimatickou situaci jako problém prioritní," uvedl učitel dějepisu Pešek. Vyučující mohou petici podepisovat od neděle. Zatím jich ji podpořilo 109, jejich počet ale bude podle Peška zřejmě narůstat. V základních a středních školách v ČR pracuje 122.843 pedagogů.

Čeští studenti se k celosvětovým protestům iniciativy Fridays for Future přidali poprvé v březnu. Demonstrovali také na začátku května a další protest plánují v pátek. Mladí lidé ve zhruba stovce zemí světa se inspirovali protestní akcí šestnáctileté Švédky Grety Thunbergové. V Česku se do posledních dvou protestů zapojili studenti v přibližně 20 městech. V Praze se jich sešlo kolem 2000.

Podle středoškoláků politici nedělají dost pro ochranu klimatu a snižování emisí. Vláda sice v březnu po jejich první stávce informovala Sněmovnu o svém postoji k těmto věcem, z jednání ale podle zástupců protestujících nevyplynulo nic konkrétního. Považují za důležité, aby politici začali klimatické změny řešit s vědci a prosazovali aktivní opatření.

Učitelé v petici vyzvali vedení ministerstva školství, aby upravilo takzvané rámcové vzdělávací programy, jež určují ve školách obsah učiva, ve prospěch témat o životním prostředí. Úřad nyní připravuje revizi těchto učebních plánů. Kdy budou změny v učivu hotové a jak budou vypadat, zatím není jasné. Studenti by podle pedagogů měli do škol zvát k diskusím odborníky, pořádat studentské konference a debatovat o ochraně klimatu i se svými vyučujícími.

Protestní akce studentů již podpořily ekologické organizace Hnutí Duha a Greenpeace či stovka vědců a akademiků. V polovině května se k nim na shromáždění v Praze a Brně přidaly také asi čtyři stovky rodičů a desítky dětí.

Thunbergová se v srpnu loňského roku rozhodla každý den sedět před švédským Parlamentem a vyžadovala po vládě snížení emisí. Po švédských všeobecných volbách pokračovala ve stávkách každý pátek. Švédští levicoví poslanci ji za to nominovali na Nobelovu cenu za mír.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cermat zvrtal maturitní úlohu z matematiky? Byly dvě možné odpovědi, tvrdí…

18.06.2019 15:45 Při opravování maturitních testů z matematiky uznával Cermat letos na jaře u jedné z úloh i odpověď…

Skončí rozbroje mezi Zemanem a akademiky? Šéf konference rektorů to vidí…

14.06.2019 15:43 Nově zvolený předseda České konference rektorů (ČKR) Petr Sklenička je otevřen diskusi s…

Středoškoláci se bouří. Nechtějí povinnou maturitu z matematiky

12.06.2019 15:29 Plánovaná povinná státní maturita z matematiky je odmítána Českou středoškolskou unií (ČSU). Ta…

Žáci ZŠ do dílen? Předmět technika by se měl pilotně vyučovat na 53 školách

11.06.2019 17:45 Obsah nového předmětu s názvem technika, který by se měl od září pilotně vyučovat v 53 základních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama