Zeman jmenoval 63 nových univerzitních profesorů

Dekrety 63 nových profesorů dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Profesorský titul bude moct používat třeba přírodovědec Jaromír Leichmann nebo dirigent Leoš Svárovský. ČTK to dnes sdělil Hrad v tiskové zprávě. Nové profesory navrhly vědecké rady univerzit, své podněty pak předložily ministru školství Robertu Plagovi (ANO). Návrh na začátku května projednala vláda.

Přidejte svůj názor 1 komentář

ministerstvo školství
doporučujeme

Nejvíce profesorů navrhla tradičně Univerzita Karlova, a to 14. Osm návrhů předložila Masarykova univerzita, sedm nových titulů navrhlo České vysoké učení technické v Praze a po pěti Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava a Univerzita Palackého v Olomouci. Návrhy podalo i dalších 14 vysokých škol. Mezi 63 novými profesory je deset žen.

Zastoupeni jsou především odborníci v technických vědách, mezi novými profesory jsou jich zhruba dvě desítky. O něco méně je lékařů. Titul získali také biologové, zoologové, chemici, ekonomové, umělci či historici a další akademici, kteří se věnují humanitním vědám.

Profesorem se stal například přírodovědec Jaromír Leichmann, který nedávno neúspěšně kandidoval na rektora Masarykovy univerzity v Brně, v jejímž čele letos skončí Mikuláš Bek. Leichmanna ve volbě porazil neurolog a děkan lékařské fakulty Martin Bareš.

Zeman podepsal také třeba jmenovací dekret dirigenta Leoše Svárovského nebo přednosty Kliniky plastické chirurgie nemocnice Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Andreje Sukopa. Z žen mají titul nově například proděkanka Lékařské fakulty Masarykovy Univerzity Andrea Pokorná nebo dramaturgyně Českého rozhlasu Brno Alena Blažejovská.

Zeman na jaře 2015 odmítl podepsat jmenovací dekrety tří tehdy navržených kandidátů, což zdůvodnil jejich prohřešky z minulosti. Na svém postoji trvá i po vynesení loňského verdiktu Městského soudu v Praze, podle kterého měl o návrzích rozhodnout znovu. Univerzita Karlova proto letos v únoru podala k pražskému městskému soudu dvě správní žaloby.

Od začátku kauzy se k Zemanovi dostalo několik seznamů kandidátů na profesorský titul, které schválila vláda. Nikoho dalšího neodmítl. Jmenovací dekrety po dohodě se Zemanem pravidelně předává ministr školství, i když to v minulosti někdy dělal prezident.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skončí rozbroje mezi Zemanem a akademiky? Šéf konference rektorů to vidí…

14.06.2019 15:43 Nově zvolený předseda České konference rektorů (ČKR) Petr Sklenička je otevřen diskusi s…

Středoškoláci se bouří. Nechtějí povinnou maturitu z matematiky

12.06.2019 15:29 Plánovaná povinná státní maturita z matematiky je odmítána Českou středoškolskou unií (ČSU). Ta…

Žáci ZŠ do dílen? Předmět technika by se měl pilotně vyučovat na 53 školách

11.06.2019 17:45 Obsah nového předmětu s názvem technika, který by se měl od září pilotně vyučovat v 53 základních…

Bude stávka. Nemáme jinou možnost, řekl EZ prezident Pedagogické komory

11.06.2019 15:12 Přestože učitelům vláda v posledních letech opakovaně zvětšila jejich platové tarify, nejsou se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama