Berou učitelé málo? Podívejte se, jaký je jejich průměrný plat

Průměrný plat učitelů v prvním čtvrtletí letošního roku stoupl na 36.224 korun měsíčně. Proti stejnému období loňského roku si pedagogové polepšili zhruba o 3390 Kč, což je přibližně o deset procent. Nepedagogům ve školách vzrostl letos v prvním čtvrtletí plat na 19.359 korun. Meziročně se zvýšil o 1125 Kč, tedy asi o šest procent. Vyplývá to z údajů, které dnes ČTK poskytlo ministerstvo školství. Průměrná mzda v ČR činila loni 31.885 Kč hrubého měsíčně, údaje za letošní první čtvrtletí budou k dispozici příští týden.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Školství, ilustrační foto
doporučujeme

Vláda navýšila peníze na platy pedagogů v mateřských, základních, středních a vyšších odborných školách od letošního ledna o 15 procent. O deset procent měly narůst tarify a dalších pět procent šlo na odměny. Hrubý měsíční příjem vyučujících včetně vedoucích pracovníků se podle aktuálních údajů ministerstva mezi lednem a březnem navýšil o 10,3 procenta proti stejné době v loni. Průměrný plat pedagogů za celý loňský rok byl 35.089 korun, tedy asi o tři procenta nižší než v letošním prvním čtvrtletí.

Nejnižší platy pobírali na začátku roku nadále pedagogové v mateřských školách s měsíčním průměrem 30.550 Kč. Plat jejich kolegů na vyšších odborných školách, kteří pobírali nejvíce, překonal 39.000 Kč měsíčně. Na středních školách brali vyučující v průměru 38.962 Kč a průměrný výdělek učitelů na základních školách byl 37.728 Kč.

Na platy nepedagogických pracovníků, jako jsou například školníci, uklízečky, kuchařky ze školních jídelen nebo hospodářky, jde od ledna o deset procent více než loni, z toho šest procent zamířilo do tarifů, zbytek je určený na odměny. Podle ministerstva byl průměrný příjem těchto zaměstnanců v letošním prvním čtvrtletí 19.359 Kč měsíčně, o rok dříve to bylo 18.234 Kč.

Vláda ve svém programovém prohlášení slíbila, že platy učitelů i nepedagogů vzrostou do roku 2021 na 150 procent úrovně z roku 2017. Podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) by učitelé v roce 2021 měli dostávat průměrně 45.000 Kč. Nepedagogičtí zaměstnanci by mohli mít v průměru asi 22.700 Kč.

Zástupci školských odborů v posledních měsících upozorňovali, že ředitelé škol učitelům nevyplácejí odměny a nechávají si je na konec roku. Podle odborářů by je učitelé měli dostávat každý měsíc. Podle Plagy ale záleží na rozhodnutí ředitelů, jakým způsobem peníze na odměny rozdělí a vyplatí. Z krajů, které v poslední době ministr navštívil, nemá Plaga dle svých slov informace o tom, že by tam peníze z ministerstva nedoputovaly.

Pedagogickým pracovníkům, mezi které kromě učitelů patří například školní psychologové či asistenti pedagoga, se podle údajů úřadu zvedly odměny v prvním čtvrtletí o 260 korun na 1693 korun měsíčně. Meziroční nárůst odměn byl tak 18,1 procenta, uvedlo ministerstvo. U nepedagogů ve školách vzrostly odměny o 184 korun na 1321 korun, tedy o 16,2 procenta.

Další zvýšení platů plánuje vláda od ledna příštího roku. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) tento týden uvedla, že by učitelé mohli dostat přidáno dalších deset procent. Odbory žádají růst o 15 procent, jak zástupci vlády slibovali na začátku roku. Plaga již dříve uvedl, že by chtěl peníze navíc rozdělit půl na půl do tarifů a nadtarifů. Odbory chtějí, aby šlo více do základu výdělku.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skončí rozbroje mezi Zemanem a akademiky? Šéf konference rektorů to vidí…

14.06.2019 15:43 Nově zvolený předseda České konference rektorů (ČKR) Petr Sklenička je otevřen diskusi s…

Středoškoláci se bouří. Nechtějí povinnou maturitu z matematiky

12.06.2019 15:29 Plánovaná povinná státní maturita z matematiky je odmítána Českou středoškolskou unií (ČSU). Ta…

Žáci ZŠ do dílen? Předmět technika by se měl pilotně vyučovat na 53 školách

11.06.2019 17:45 Obsah nového předmětu s názvem technika, který by se měl od září pilotně vyučovat v 53 základních…

Bude stávka. Nemáme jinou možnost, řekl EZ prezident Pedagogické komory

11.06.2019 15:12 Přestože učitelům vláda v posledních letech opakovaně zvětšila jejich platové tarify, nejsou se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama