Bude stávka. Nemáme jinou možnost, řekl EZ prezident Pedagogické komory

Přestože učitelům vláda v posledních letech opakovaně zvětšila jejich platové tarify, nejsou se vzdělávací politikou v Česku zástupce největší profesní organizace spokojeni. Prezident Pedagogické komory Radek Sárközi pro EuroZprávy.cz vysvětlil, proč se učitelé chystají ke stávkové pohotovosti.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Školství, ilustrační foto
doporučujeme

"Ministryně financí Alena Schillerová navrhla, aby platy pedagogů rostly v příštím roce o 10 procent, místo původně slíbeného patnáctiprocentního navýšení. Vláda se nehlásí k usnesení Poslanecké sněmovny, aby nejpozději v roce 2020 činily platy učitelů 130 % průměrné mzdy v ČR," popsal nesplněné sliby stran učitelských platů Sárközi. 

Jenže problém učitelé nemají jen s platy. "Ministr školství Robert Plaga předložil novelu zákona o pedagogických pracovnících, podle níž budou moci učit žáky 2. stupně základních škol lidé bez pedagogického vzdělání.  Ministerstvo školství navrhuje zvýšit míru přímé pedagogické činnosti zástupcům ředitele. Neproběhla odborná revize inkluzivního vzdělávání," vyjmenoval řadu problému, které české školy trápí prezident Pedagogické komory.

Je přesvědčen o tom, že učitelé sami nemůžou nechat situaci jen na politicích. "Uvedené kroky by vedly ke snížení kvality vzdělávání. Proto vedení spolku Pedagogická komora začalo připravovat vyhlášení stávkové pohotovosti ve školách."

Podle Sárköziho je jedním ze zásadních problémů nedostatečná diskuze s politiky i veřejností. "Cílem našich akcí je informovat veřejnost, především rodiče žáků, že politici školství zanedbávají, což má negativní dopady na kvalitu výuky. Chtěli jsme o akutních problémech ve školství jednat s panem ministrem Plagou, ale ten na opakované žádosti o osobní setkání nereaguje, nemáme tudíž jinou možnost, než vyhlásit stávkovou pohotovost,“ shrnul důvody stávkové pohotovosti učitelů představitel Pedagogické komory.

Loading...
Vstupte do diskuze (21)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cermat zvrtal maturitní úlohu z matematiky? Byly dvě možné odpovědi, tvrdí…

18.06.2019 15:45 Při opravování maturitních testů z matematiky uznával Cermat letos na jaře u jedné z úloh i odpověď…

Skončí rozbroje mezi Zemanem a akademiky? Šéf konference rektorů to vidí…

14.06.2019 15:43 Nově zvolený předseda České konference rektorů (ČKR) Petr Sklenička je otevřen diskusi s…

Středoškoláci se bouří. Nechtějí povinnou maturitu z matematiky

12.06.2019 15:29 Plánovaná povinná státní maturita z matematiky je odmítána Českou středoškolskou unií (ČSU). Ta…

Žáci ZŠ do dílen? Předmět technika by se měl pilotně vyučovat na 53 školách

11.06.2019 17:45 Obsah nového předmětu s názvem technika, který by se měl od září pilotně vyučovat v 53 základních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama