Školní obědy zdarma? Zájem mezi chudšími rodinami roste

Mezi chudšími rodinami je stále větší zájem o školní obědy zdarma, které jim s pomocí státu zajišťuje nezisková organizace Women for Women. Za letošní školní rok mohlo díky tomuto projektu bezplatně obědvat o 1185 dětí víc než před rokem. Celkem tak dostalo oběd zdarma 8097 dětí v 935 základních školách ve všech 14 krajích ČR. Jídlo pro tyto děti stálo zhruba 34 milionů korun. ČTK o tom informovala mediální zástupkyně Dominika Uhrová.

Školství
doporučujeme

"Ve školním roce 2013/2014, kdy projekt postupně začal vznikat spadalo do programu 340 dětí z 93 škol. Dnes je to téměř 24 krát více dětí a desetkrát více škol," uvedla manažerka projektu Jana Skopová.

Cílem projektu je pomáhat dětem, které se ocitly v takové životní situaci, kdy si jejich rodiče nemohou dovolit zaplatit obědy ve školních jídelnách, ač by jinak rádi. Podle zástupců projektu se taková situace týká zhruba každého desátého dítěte v ČR. Žáci, kteří neobědvají, se přitom podle odborníků hůře zapojují do kolektivu a mívají i horší školní prospěch.

"Rodiče se mnohdy za svoji nepříznivou životní situací stydí. Naštěstí ve spolupráci s pedagogy a dalšími pracovníky školy se daří, obědy pro dítě zařídit tak, aby rodiče i děti zůstali v anonymitě," doplnila Skopová. Školní oběd stojí v průměru kolem 25 korun na den.

Od roku 2014 podporuje projekt ministerstvo práce a sociálních věcí a od roku 2015 také ministerstvo školství.

Vládní strany navrhovaly na přelomu roku, aby se obědy zdarma zavedly plošně. Představy ANO a ČSSD se ale lišily v tom, koho všeho by se měly týkat, a nakonec se dohodly, že by obědy měly dostávat jen děti z chudších rodin.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

MŠMT navrhne přejmenování tří vysokých škol

01.08.2020 09:46 Ministerstvo školství chce upravit názvy tří vysokých škol v Česku. Z Veterinární a farmaceutické…

ODS navrhne vyšší odměny pro volební komisaře, Kupka žádá manuál pro školy…

29.07.2020 16:00 Občanští demokraté navrhnou zvýšení odměny pro členy volebních komisí při podzimních krajských a…

Novou rektorkou Univerzity obrany je Kročová, jmenoval ji Zeman

29.07.2020 14:47 Novou rektorkou Univerzity obrany v Brně se od začátku srpna stane plukovnice Zuzana Kročová. Do…

Plaga: Nový školní rok začne 1. září ve školách pro všechny žáky

28.07.2020 20:53 Aktualizováno Nový školní rok začne pro všechny žáky 1. září ve školách. Při běžné výuce se budou ale dodržovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama