Roční volno pro učitele? Návrh z dílny STAN vyvolal polemiku

Vláda se nejspíš postaví neutrálně k návrhu poslanců STAN, kteří chtějí zavést možnost až ročního studijního volna pro učitele jednou za deset let. Poslanci si od toho slibují zvýšení atraktivity učitelství. Proti návrhu se ze čtyř úřadů, které se jím zabývaly, postavilo jen ministerstvo financí. Vyplývá to z předkládací zprávy na vládním webu. Kabinet se bude předlohou zabývat v pondělí.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Ministerstvo financí svůj nesouhlas zdůvodnilo tím, že dopady návrhu by byly značně vyšší než poslanci odhadovaných 1,5 miliardy korun ročně.

"Navrhovat až roční volno pro učitele v době výrazného nedostatku pedagogických pracovníků a hledání možností nahradit stávající pedagogy v důchodovém věku znamená prohloubení personální krize ve školství," varovalo ministerstvo.

Na to upozornilo i ministerstvo školství, uvedlo ale, že se nebrání myšlenku podpořit v případě stabilizace situace ve školství. Podle něj by školy musely náhradníky za uvolněné učitele zaplatit ze svého, ministerstvo by to nehradilo. Volno by si podle odhadu ministerstva mohlo nárokovat 80 procent učitelů, nikoli poslanci uváděných deset procent. Ministerstva vnitra a práce a sociálních věcí doporučily respektovat stanovisko ministerstva školství.

Starostové chtějí zavést studijní volno pro učitele základních, středních a mateřských škol. Inspirovali se u vysokých škol. Novinka by podle Starostů měla začít platit od roku 2022 jako bonus ke zvýšení platů, které plánuje vláda.

Učitelé by zavedení volna (tzv. sabatiklu) měli využít k sebevzdělávání, například k výjezdu do zahraničí, studiu na pedagogických fakultách či práci ve firmách spojených s jejich profesí. Řešit tak chtějí také skutečnost, že podle průzkumů až pětina učitelů trpí příznaky vyhoření.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Musí školky zajistit stravu i pro děti s celiakií a alergiemi? Šabatová…

12.07.2019 14:19 Ředitelé mateřských škol nemají obecně povinnost zajišťovat dětem zvláštní stravu. Školky ale musí…

Zeman jmenoval Bareše rektorem Masarykovy univerzity, ocenil vznik …

11.07.2019 16:13 Rektorem Masarykovy univerzity v Brně dnes prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě…

Pokud žáci ve škole argumentují, víc se naučí, potvrdil výzkum

09.07.2019 10:57 Pokud žáci ve škole diskutují a argumentují, víc se toho naučí. Vžité přesvědčení, které dosud…

Maturita z matematiky povinná nebude? Vláda je k návrhu neutrální, Piráti…

08.07.2019 17:12 Aktualizováno K poslaneckému návrhu na zrušení povinné maturity z matematiky, kterou by středoškoláci měli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama