Roční volno pro učitele? Návrh z dílny STAN vyvolal polemiku

Vláda se nejspíš postaví neutrálně k návrhu poslanců STAN, kteří chtějí zavést možnost až ročního studijního volna pro učitele jednou za deset let. Poslanci si od toho slibují zvýšení atraktivity učitelství. Proti návrhu se ze čtyř úřadů, které se jím zabývaly, postavilo jen ministerstvo financí. Vyplývá to z předkládací zprávy na vládním webu. Kabinet se bude předlohou zabývat v pondělí.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Ministerstvo financí svůj nesouhlas zdůvodnilo tím, že dopady návrhu by byly značně vyšší než poslanci odhadovaných 1,5 miliardy korun ročně.

"Navrhovat až roční volno pro učitele v době výrazného nedostatku pedagogických pracovníků a hledání možností nahradit stávající pedagogy v důchodovém věku znamená prohloubení personální krize ve školství," varovalo ministerstvo.

Na to upozornilo i ministerstvo školství, uvedlo ale, že se nebrání myšlenku podpořit v případě stabilizace situace ve školství. Podle něj by školy musely náhradníky za uvolněné učitele zaplatit ze svého, ministerstvo by to nehradilo. Volno by si podle odhadu ministerstva mohlo nárokovat 80 procent učitelů, nikoli poslanci uváděných deset procent. Ministerstva vnitra a práce a sociálních věcí doporučily respektovat stanovisko ministerstva školství.

Starostové chtějí zavést studijní volno pro učitele základních, středních a mateřských škol. Inspirovali se u vysokých škol. Novinka by podle Starostů měla začít platit od roku 2022 jako bonus ke zvýšení platů, které plánuje vláda.

Učitelé by zavedení volna (tzv. sabatiklu) měli využít k sebevzdělávání, například k výjezdu do zahraničí, studiu na pedagogických fakultách či práci ve firmách spojených s jejich profesí. Řešit tak chtějí také skutečnost, že podle průzkumů až pětina učitelů trpí příznaky vyhoření.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Čeká vás skvělá budoucnost." Komora ocenila nejlepší absolventy odborných…

19.10.2019 13:32 Hospodářská komora dnes ocenila nejlepší absolventy středních odborných škol. Ocenění jim vedle…

Jak Češi hodnotí kvalitu škol? "Učňáky" jsou na tom stále nejhůř

18.10.2019 17:42 Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá.…

Smlouva s Home Creditem pobouřila studenty i akademiky, rektor Zima se kaje

18.10.2019 13:47 Rektor Univerzity Karlovy (UK) Tomáš Zima se na dnešním zasedání akademického senátu omluvil za to,…

Na Karlově univerzitě roste napětí: Akademici vyzvali rektora Zimu k…

17.10.2019 13:59 Akademici a tři členové vědecké rady Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (UK) vyzvali kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama