U maturity z češtiny "vybouchlo" 4,3 procenta studentů, chlapci si vedli hůř než dívky

Ústní část maturitní zkoušky z českého jazyka letos na jaře nezvládlo 4,3 procenta středoškoláků, kteří skládali státní maturitu poprvé. Takzvaná čistá neúspěšnost je prakticky stejná jako loni. U ústní zkoušky z cizího jazyka propadlo 3,2 procenta prvomaturantů, před rokem jich bylo o tři desetiny víc. Vyplývá to z analýzy, kterou na webu zveřejnilo Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), jež maturity organizuje.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Ústní zkoušku z češtiny letos poprvé skládalo celkem 62.367 studentů, přes 33.000 bylo dívek. Rozdíl mezi neúspěšností chlapců a dívek se oproti předchozím třem ročníkům maturitní zkoušky o něco zvýšil, letos činí 0,3 procentního bodu. Chlapci tradičně - na rozdíl od didaktického testu - byli méně úspěšní než dívky. Neuspěli v 4,4 procenta případů, zatímco dívek propadlo 4,1 procenta.

Na gymnáziích tvoří neúspěšnost v ústních zkouškách z češtiny méně než dvě procenta, pod republikový průměr 4,3 procenta se dostala už jenom lycea. Nejhorší výsledek vykazují netechnické obory učilišť a nástaveb a také střední odborné školy zdravotní, pedagogické a humanitní. Meziroční změny ve výsledcích jednotlivých typů středních škol nejsou podle Cermatu významné.

Ke druhé povinné zkoušce ústní maturity se na jaře přihlásilo 67.737 maturantů, kteří zkoušku skládali poprvé. Z nich si drtivá většina z nich - 53.255 - vybralo cizí jazyk, matematiku zvolilo necelých 14.500 středoškoláků. Pro zkoušku z angličtiny se rozhodly bezmála tři čtvrtiny všech přihlášených, přes 50.000. Němčině dalo přednost přes 1800 studentů, ruštinu preferovalo 850 přihlášených a španělštinu 144. Jen 80 středoškoláků zvolilo francouzštinu.

Cermat v květnu oznámil, že u písemného testu z matematiky letos uspělo 84,5 procenta maturantů. Bylo to o 6,3 procentního bodu více než loni. Úspěšnost v didaktickém testu z češtiny a literatury se letos dostala na 89,7 procenta. Oproti loňskému roku to bylo o 0,3 procentního bodu méně. U testů z cizích jazyků se letos úspěšnost studentů posledních ročníků středních škol pohybovala od 98,5 procenta v případě španělštiny po 75 procent u němčiny.

Maturitní zkouška se skládá ze dvou částí - společné (státní) a profilové (školní). Aby žák uspěl u maturity, musí úspěšně složit povinné zkoušky obou těchto částí. V současnosti je povinná státní maturita z češtiny a jako druhý předmět si mohou středoškoláci zvolit matematiku, nebo cizí jazyk. Nejpozději od jara 2022 by středoškoláci měli povinně maturovat i z matematiky. O podobě státní maturitní zkoušky ale politici i odborníci dál vedou diskuse.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Musí školky zajistit stravu i pro děti s celiakií a alergiemi? Šabatová…

12.07.2019 14:19 Ředitelé mateřských škol nemají obecně povinnost zajišťovat dětem zvláštní stravu. Školky ale musí…

Zeman jmenoval Bareše rektorem Masarykovy univerzity, ocenil vznik …

11.07.2019 16:13 Rektorem Masarykovy univerzity v Brně dnes prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě…

Pokud žáci ve škole argumentují, víc se naučí, potvrdil výzkum

09.07.2019 10:57 Pokud žáci ve škole diskutují a argumentují, víc se toho naučí. Vžité přesvědčení, které dosud…

Maturita z matematiky povinná nebude? Vláda je k návrhu neutrální, Piráti…

08.07.2019 17:12 Aktualizováno K poslaneckému návrhu na zrušení povinné maturity z matematiky, kterou by středoškoláci měli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama