České vysoké školy vytvořily Asociaci výzkumných univerzit, chtějí mezi světovou špičku

Pět českých vysokých škol založilo Asociaci výzkumných univerzit. Chtějí tak zlepšit postavení českých univerzit v mezinárodní konkurenci a změnit systém financování vysokých škol. Založení společné organizace dnes rektoři stvrdili podpisem charty v Císařském sále pražského Karolina. Kromě Univerzity Karlovy (UK) patří k zakládajícím členům brněnská Masarykova univerzita, Univerzita Palackého v Olomouci, České vysoké učení technické v Praze a Vysoká škola chemicko-technologická v Praze.

Univerzita Karlova
doporučujeme

Vysoké školy, které asociaci založily, se v mezinárodních žebříčcích pravidelně umísťují mezi tisícem nejlepších. "Rádi bychom přispěli ke kultivaci diskuse o tom, jak by Česko mělo dosáhnout toho, aby některé české univerzity soutěžily v té nejvyšší lize, tedy první stovce," uvedl rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

Cílem nově založené asociace je zvýšit úroveň českých vysokých škol, aby mohly lépe konkurovat zahraničním univerzitám. Důležitá je podle rektorů například podpora tvůrčí a vzdělávací činnosti vysokých škol ve spolupráci se zahraničními partnery, vzájemné sdílení výzkumné infrastruktury nebo větší zapojení škol do řešení prestižních mezinárodních vědeckých projektů.

Důležitým cílem je také změna systému financování veřejných vysokých škol. "V uplynulých letech došlo v České republice k mimořádnému nárůstu počtu vysokoškolských studentů i značným investicím do rozvoje českých veřejných univerzit. Výsledkem je nesporné zvýšení kvality výzkumu i výuky," uvedl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. I přes tyto investice se ale rozdíl v kvalitě mezi nejlepšími českými a nejlepšími světovými univerzitami podle Zimy nesnižuje.

Veřejné vysoké školy v Česku by podle rektora Univerzity Karlovy měly být financovány na základě hodnocení kvality vědecké a pedagogické činnosti. Systém odměňování by proto měl být navázán na mezinárodně uznávané indikátory kvality vědy a vzdělávání.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plaga by měl podle Babiše zvážit zrušení části maturit

24.01.2021 18:30 Premiér Andrej Babiš (ANO) je pro zrušení didaktických testů u maturit na zdravotnických školách,…

Platy učitelů asi ze zákona porostou na 130 procent průměrné mzdy

22.01.2021 15:30 Poměr učitelských platů k průměrné mzdě zřejmě bude stanoven zákonem. Sněmovna dnes v rámci novely…

Úpravy opatření umožní návrat závěrečných ročníků do škol, uvedl Blatný

22.01.2021 10:30 Závěrečné ročníky základních a středních škol se budou moci vrátit do lavic i při současném…

Žáci 1. stupně by se do lavic mohli vrátit v únoru

21.01.2021 22:14 Aktualizováno Žáci prvního stupně základních škol se podle předpokladů ministra zdravotnictví Jana Blatného (za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama