České vysoké školy vytvořily Asociaci výzkumných univerzit, chtějí mezi světovou špičku

Pět českých vysokých škol založilo Asociaci výzkumných univerzit. Chtějí tak zlepšit postavení českých univerzit v mezinárodní konkurenci a změnit systém financování vysokých škol. Založení společné organizace dnes rektoři stvrdili podpisem charty v Císařském sále pražského Karolina. Kromě Univerzity Karlovy (UK) patří k zakládajícím členům brněnská Masarykova univerzita, Univerzita Palackého v Olomouci, České vysoké učení technické v Praze a Vysoká škola chemicko-technologická v Praze.

Přidejte svůj názor

Univerzita Karlova
doporučujeme

Vysoké školy, které asociaci založily, se v mezinárodních žebříčcích pravidelně umísťují mezi tisícem nejlepších. "Rádi bychom přispěli ke kultivaci diskuse o tom, jak by Česko mělo dosáhnout toho, aby některé české univerzity soutěžily v té nejvyšší lize, tedy první stovce," uvedl rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

Cílem nově založené asociace je zvýšit úroveň českých vysokých škol, aby mohly lépe konkurovat zahraničním univerzitám. Důležitá je podle rektorů například podpora tvůrčí a vzdělávací činnosti vysokých škol ve spolupráci se zahraničními partnery, vzájemné sdílení výzkumné infrastruktury nebo větší zapojení škol do řešení prestižních mezinárodních vědeckých projektů.

Důležitým cílem je také změna systému financování veřejných vysokých škol. "V uplynulých letech došlo v České republice k mimořádnému nárůstu počtu vysokoškolských studentů i značným investicím do rozvoje českých veřejných univerzit. Výsledkem je nesporné zvýšení kvality výzkumu i výuky," uvedl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. I přes tyto investice se ale rozdíl v kvalitě mezi nejlepšími českými a nejlepšími světovými univerzitami podle Zimy nesnižuje.

Veřejné vysoké školy v Česku by podle rektora Univerzity Karlovy měly být financovány na základě hodnocení kvality vědecké a pedagogické činnosti. Systém odměňování by proto měl být navázán na mezinárodně uznávané indikátory kvality vědy a vzdělávání.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Karlově univerzitě roste napětí: Akademici vyzvali rektora Zimu k…

17.10.2019 13:59 Akademici a tři členové vědecké rady Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (UK) vyzvali kvůli…

Vláda má nový problém. Bouří se ředitelky školek, Babiš dostal kritický…

10.10.2019 17:18 Aktualizováno Na 500 ředitelek mateřských škol si stěžuje otevřeným dopisem premiérovi Andreji Babišovi (ANO) na…

V Číně má být popraven profesor. Čeští rektoři protestují, obrátili se na…

09.10.2019 15:05 Česká konference rektorů dnes požádala čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby zabránil popravě…

Univerzita Karlova spolupracuje s Kellnerovým Home Creditem? V Česku to…

09.10.2019 10:49 Aktualizováno Univerzita Karlova uzavřela dohodu, ve které se zavázala ke tříleté spolupráci s firmou Home Credit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama