Konec maturit z matematiky? Vládu čeká nelhké jednání

Vláda se nejspíš postaví neutrálně k poslaneckému návrhu na zrušení povinné maturity z matematiky, kterou by měli středoškoláci skládat nejpozději od jara 2022. Proti se z oslovených úřadů postavilo jen ministerstvo obrany. Novelu podpořily Unie zaměstnavatelských svazů a vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Vyplývá to z předkládací zprávy k novele školského zákona na vládním webu. Kabinet se má novelou zabývat v pondělí.

Přidejte svůj názor 60 komentářů

Školství, ilustrační foto
doporučujeme

Neutrálně se k novele, podle níž by si maturanti mohli nadále vybrat mezi cizím jazykem a matematikou, postavila ministerstva vnitra, práce a sociálních věcí i školství. To by ale dalo přednost vlastní předloze, která je připravována "s ohledem na nutnost zvyšování matematické úrovně a celkově matematické gramotnosti". V ministerské novele se navrhuje pouze roční odklad povinné maturity z matematiky na jaro 2022. Podle současných pravidel by od jara 2021 měli maturitu z matematiky skládat povinně gymnazisté a studenti lyceí, od roku 2022 většina oborů.

Ministerstvo obecně podpořilo i další navrhovanou změnu, která by neúspěšným maturantům umožnila získat doklad o dosažené střední úrovni vzdělání, pokud by střední školu dokončili. Mohli by se lépe uplatnit na pracovním trhu, ale nemohli by vykonávat profese, kde je maturita podmínkou, nebo by nemohli studovat vysokou školu. Ministerstvo návrhu vytklo, že nepamatuje na konzervatoře nebo učební obory.

Bez výhrad se ministerstvo školství postavilo za třetí změnu, podle níž by se ústní a písemná část zkoušek přesunula na školy. Stejný záměr má i ministerská novela s platností od přespříštího školního roku.

Podle Pirátů, kteří novelu předložili spolu s poslanci ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, jsou ministerské změny jen kosmetické a problém neřeší. Ze zhruba 60.000 žáků, kteří by maturitu skládali, by podle pirátského odhadu mohlo kvůli matematice neúspěšně skončit kolem 20.000 žáků.

Matematiku si letos na jaře zvolila zhruba pětina maturantů a uspělo 84,5 procenta z nich. Bylo to o 6,3 procentního bodu více než loni. V předešlých letech neúspěšnost v matematice naopak stoupala. Loni na jaře celková neúspěšnost činila 25,3 procenta těch, kteří ke zkoušce přišli poprvé.

Státní písemné a ústní zkoušky opakovaně kritizovala například Společnost učitelů českého jazyka a literatury, která proto už dříve uvítala navrhované úpravy ministerstva. Naopak Asociace metodiků cizího jazyka AMATE se postavila proti změnám.

Státní maturita funguje od roku 2011. V současnosti se skládá ze dvou předmětů. Povinná je čeština a druhý předmět si žáci mohou vybrat mezi matematikou a cizím jazykem. Většina dává přednost cizímu jazyku, ze kterého jich nepropadá tolik jako z matematiky. Z té se dělá didaktický test, z jazyků navíc písemná a ústní zkouška.

Loading...
Vstupte do diskuze (60)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Musí školky zajistit stravu i pro děti s celiakií a alergiemi? Šabatová…

12.07.2019 14:19 Ředitelé mateřských škol nemají obecně povinnost zajišťovat dětem zvláštní stravu. Školky ale musí…

Zeman jmenoval Bareše rektorem Masarykovy univerzity, ocenil vznik …

11.07.2019 16:13 Rektorem Masarykovy univerzity v Brně dnes prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě…

Pokud žáci ve škole argumentují, víc se naučí, potvrdil výzkum

09.07.2019 10:57 Pokud žáci ve škole diskutují a argumentují, víc se toho naučí. Vžité přesvědčení, které dosud…

Maturita z matematiky povinná nebude? Vláda je k návrhu neutrální, Piráti…

08.07.2019 17:12 Aktualizováno K poslaneckému návrhu na zrušení povinné maturity z matematiky, kterou by středoškoláci měli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama