Maturita z matematiky povinná nebude? Vláda je k návrhu neutrální, Piráti jásají

K poslaneckému návrhu na zrušení povinné maturity z matematiky, kterou by středoškoláci měli skládat nejpozději od jara 2022, se kabinet dnes postavil neutrálně. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Podle novely školského zákona by si maturanti mohli nadále vybírat mezi cizím jazykem a matematikou. Návrh nyní projedná Sněmovna.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Z oslovených úřadů předem návrh odmítlo jen ministerstvo obrany. Neutrální stanovisko k novele vydala ministerstva vnitra, práce a sociálních věcí i školství. Ministerstvo školství by dalo přednost vlastní předloze, kterou připravuje "s ohledem na nutnost zvyšování matematické úrovně a celkově matematické gramotnosti". V ministerské novele se navrhuje pouze roční odklad povinné maturity z matematiky na jaro 2022. Podle současných pravidel by od jara 2021 měli maturitu z matematiky skládat povinně gymnazisté a studenti lyceí, od roku 2022 většina oborů.

Ministr školství Robert Plaga (ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že nebere na lehkou váhu neúspěšnost maturantů v matematice, bylo by podle něj ale laciné okamžitě ji zrušit. Chce pátrat po příčinách neúspěšnosti, požádal proto ředitelku Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), které maturity organizuje, aby mu poskytla konkrétní data o jednotlivých úlohách a úspěšnosti v nich.

Plaga obecně podpořil poslanecký návrh změny, která by neúspěšným maturantům umožnila získat doklad o dosažené střední úrovni vzdělání, pokud by střední školu dokončili. "Samozřejmě není v zájmu státu ani žáků, aby po čtyřech letech středoškolského studia skončili se vzděláním základním," řekl Plaga. Mohli by se lépe uplatnit na pracovním trhu, ale nemohli by vykonávat profese, kde je maturita podmínkou, nebo by nemohli studovat vysokou školu. Ministerstvo návrhu vytklo, že nepamatuje na konzervatoře a učební obory.

Bez výhrad se ministerstvo školství postavilo za další změnu, podle níž by se ústní a písemná část zkoušek přesunula na školy. Stejný záměr má i ministerská novela s platností od přespříštího školního roku.

Podle Pirátů, kteří novelu předložili spolu s poslanci ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, jsou ministerské změny jen kosmetické a problém neřeší. Ze zhruba 60.000 žáků, kteří by maturitu skládali, by podle pirátského odhadu mohlo kvůli matematice neúspěšně skončit kolem 20.000 žáků. Plaga zase k poslaneckému návrhu uvedl, že z velké části obsahuje vládní návrh novely a přichází jen s málo vlastními nápady.

Matematiku si letos na jaře zvolila zhruba pětina maturantů a uspělo 84,5 procenta z nich. Bylo to o 6,3 procentního bodu více než loni. V předešlých letech neúspěšnost v matematice naopak stoupala. Loni na jaře celková neúspěšnost činila 25,3 procenta těch, kteří ke zkoušce přišli poprvé.

Státní maturita funguje od roku 2011. V současnosti se skládá ze dvou předmětů. Povinná je čeština a druhý předmět si žáci mohou vybrat mezi matematikou a cizím jazykem. Většina dává přednost cizímu jazyku, ze kterého jich nepropadá tolik jako z matematiky. Z té se dělá didaktický test, z jazyků navíc písemná a ústní zkouška.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Záškoláctví by mohli řešit sociální pracovníci škol, plánuje MPSV

27.02.2020 15:53 Záškoláctví by mohli pomoci vyřešit školní sociální pracovníci. Pracovali by nejen s žáky, ale i s…

Průzkum: Dvě třetiny dětí v ČR sportují, nemají ale každodenní pohyb

26.02.2020 15:03 Aktualizováno Dvě třetiny českých školáků pravidelně sportují, většině ale chybí každodenní pohyb. Doporučení…

Mediální výchově se nevěnuje ve školách dost času. Platformy napsaly…

24.02.2020 11:58 Mediální výchově se ve školách nevěnuje dost času a učitelům často chybí odborná příprava pro tuto…

Průtahy ministerstva komplikují mladým lékařům studium

19.02.2020 20:40 Další studium po absolvovaní lékařské fakulty podle mladých lékařů komplikují průtahy ministerstva…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama