Nový předmět technika? Základním školám může způsobit problémy

Ministerstvo školství chce do tvorby nového předmětu technika v příštím školním roce zapojit i učitele a ředitele škol. Koncepce předmětu je sice připravená, ale jeho konečnou podobu chce úřad přizpůsobit podmínkám v praxi. Do ověřování se má zapojit od září asi 30 škol, později ještě o 40 víc.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Školství
doporučujeme

V ideálním případě by podle úřadu mohla být technika povinná od roku 2022 ve všech ročnících druhého stupně základních škol, a to jednu hodinu týdně. 

"Existuje přesný návrh plánu pilotního ověřování, které by mělo být spuštěno od září 2019 na asi 30 školách. I když vycházíme z dlouholetých zkušeností, nechceme připravit finální verzi bez učitelů, ředitelů a dalších partnerů škol," uvedla mluvčí ministra školství Aneta Lednová.

Ministerstvo podle ní zajímá, jak se bude jednotlivým školám dařit učit techniku v jejich konkrétních podmínkách, a na základě toho pak hodlá nový předmět upravit.

Minulý týden ministerstvo uvedlo, že chce podklady pro obsah předmětu upřesnit v následujícím roce a že v pilotních školách se bude technika vyučovat zatím na úkor předmětů, ve kterých se děti seznamovaly s pracovními činnostmi. Od září 2020 by se pak počet škol v testování měl zvýšit na asi 70, řekla dnes mluvčí.

Ověřování se podle tiskového oddělení úřadu zúčastní vytipované školy, které disponují potřebným materiálním zázemím, přičemž provozní a personální náklady jim uhradí ministerstvo školství. Počítá s tím, že těmto školám za dva roky vyplatí celkem 7,7 milionu korun.

Ačkoli podle odborníků v současnosti ve školách často chybí peníze, podle Lednové se jejich výbava díky různým dotacím neustále zlepšuje. Potíže by podle ní školy mohly mít spíš se zajištěním aprobovaných učitelů pro nový předmět. Pedagogické fakulty sice vyučující pro technické činnosti připravují, ale ve školách je nyní pedagogů obecně nedostatek.

Úřad předpokládá, že v případě úspěšného ověření předmětu, se zavede povinně do všech základních škol na podzim roku 2022. Optimální by pak bylo zařazení techniky v každém ročníku druhého stupně jednu hodinu týdně, řekla mluvčí. Mohly by být ale i dvě hodiny týdně jednou za čtrnáct dnů, nebo i dvě hodiny týdně ve dvou ročnících druhého stupně, dodala.

Rozhodnutí zavést do škol nový předmět oznámil v červnu ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Od dřívějších dílen by se podle něj měl lišit tím, že půjde o moderně pojatou výuku, která bude propojovat manuálních práce s novými digitálními technologiemi.

Takzvané rámcové vzdělávací programy, které určují obsahy učiva, zahrnují technické manuální činnosti už nyní. Děti se seznamují například s konstrukčními činnostmi. Podle expertů je učivo v současnosti obecně předimenzované, řada odborníků má ale zároveň požadavky na rozšíření výuky u některých předmětů.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krize ve školství zažehnána? MŠMT dostane miliardu navíc

19.08.2019 14:08 Aktualizováno Do školství by v příštím roce měla jít oproti původnímu návrhu rozpočtu miliarda korun navíc na…

Čeští vědci zjistili, jak zvýšit efektivitu žáků ve školách. Učitelům…

10.08.2019 19:33 Aktualizováno Výzkum Masarykovy univerzity ukázal, že větší zapojení žáka do debat, častější argumentování a…

Neúspěšnost u maturit? Rozdíly mezi školami i kraji jsou enormní

06.08.2019 15:56 Mezi kraji v ČR jsou výrazné rozdíly v podílu středoškoláků, kteří nezvládli maturitní zkoušku.…

Čeští žáci se vrátí do "dílen". Předmět technika se bude testovat na…

02.08.2019 16:12 Zhruba 20 až 30 základních škol se od září zapojí do pilotního ověřování nového předmětu technika,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama