Nový předmět technika? Základním školám může způsobit problémy

Ministerstvo školství chce do tvorby nového předmětu technika v příštím školním roce zapojit i učitele a ředitele škol. Koncepce předmětu je sice připravená, ale jeho konečnou podobu chce úřad přizpůsobit podmínkám v praxi. Do ověřování se má zapojit od září asi 30 škol, později ještě o 40 víc.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Školství
doporučujeme

V ideálním případě by podle úřadu mohla být technika povinná od roku 2022 ve všech ročnících druhého stupně základních škol, a to jednu hodinu týdně. 

"Existuje přesný návrh plánu pilotního ověřování, které by mělo být spuštěno od září 2019 na asi 30 školách. I když vycházíme z dlouholetých zkušeností, nechceme připravit finální verzi bez učitelů, ředitelů a dalších partnerů škol," uvedla mluvčí ministra školství Aneta Lednová.

Ministerstvo podle ní zajímá, jak se bude jednotlivým školám dařit učit techniku v jejich konkrétních podmínkách, a na základě toho pak hodlá nový předmět upravit.

Minulý týden ministerstvo uvedlo, že chce podklady pro obsah předmětu upřesnit v následujícím roce a že v pilotních školách se bude technika vyučovat zatím na úkor předmětů, ve kterých se děti seznamovaly s pracovními činnostmi. Od září 2020 by se pak počet škol v testování měl zvýšit na asi 70, řekla dnes mluvčí.

Ověřování se podle tiskového oddělení úřadu zúčastní vytipované školy, které disponují potřebným materiálním zázemím, přičemž provozní a personální náklady jim uhradí ministerstvo školství. Počítá s tím, že těmto školám za dva roky vyplatí celkem 7,7 milionu korun.

Ačkoli podle odborníků v současnosti ve školách často chybí peníze, podle Lednové se jejich výbava díky různým dotacím neustále zlepšuje. Potíže by podle ní školy mohly mít spíš se zajištěním aprobovaných učitelů pro nový předmět. Pedagogické fakulty sice vyučující pro technické činnosti připravují, ale ve školách je nyní pedagogů obecně nedostatek.

Úřad předpokládá, že v případě úspěšného ověření předmětu, se zavede povinně do všech základních škol na podzim roku 2022. Optimální by pak bylo zařazení techniky v každém ročníku druhého stupně jednu hodinu týdně, řekla mluvčí. Mohly by být ale i dvě hodiny týdně jednou za čtrnáct dnů, nebo i dvě hodiny týdně ve dvou ročnících druhého stupně, dodala.

Rozhodnutí zavést do škol nový předmět oznámil v červnu ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Od dřívějších dílen by se podle něj měl lišit tím, že půjde o moderně pojatou výuku, která bude propojovat manuálních práce s novými digitálními technologiemi.

Takzvané rámcové vzdělávací programy, které určují obsahy učiva, zahrnují technické manuální činnosti už nyní. Děti se seznamují například s konstrukčními činnostmi. Podle expertů je učivo v současnosti obecně předimenzované, řada odborníků má ale zároveň požadavky na rozšíření výuky u některých předmětů.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stávka zabrala? K odborům se přidali podnikatelé, chtějí víc peněz na…

07.11.2019 17:14 Odbory a zaměstnavatelé vyzvali dnes vládu a poslance, aby ve Sněmovně v projednávaném rozpočtu na…

Insignie a archiválie brněnských univerzit: Po téměř 20 letech znovu k…

06.11.2019 20:43 Mimořádná, pouze týdenní, výstava rektorských a děkanských insignií a univerzitních archiválií i s…

Tomáš Klus se naštval: Babiš je jako Voldemort, vzdělání nemůže být…

06.11.2019 16:57 Aktualizováno Zpěvák Tomáš klus podpořil stávku českých učitelů. Přesto - nebo právě proto, že má doma čtyři děti…

Do stávky se nakonec zapojila polovina škol. Rodiče o ní nevěděli

06.11.2019 16:55 Aktualizováno Učitelé v celém Česku dnes stávkovali kvůli platům. Vláda podle nich nezvyšuje platy tak, jak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama