Dobeš: Kritika státních maturit je uměle vytvořená studenty

Praha - Ministr školství Josef Dobeš (VV) vnímá vlnu kritiky, kterou v posledních dnech vyvolal v souvislosti se státními maturitami, jako uměle vytvořenou, rozhořčení maturantů i učitelů ale chápe. Ve čtvrtek tak zareagoval na stížnost brněnské maturantky, pod kterou se podepsalo tři tisíce studentů.

Přidejte svůj názor

Šéf rezortu školství otevřený dopis dosud oficiálně neobdržel, ale neváhal si ho přečíst na internetu.

Dobeš tvrdí, že jen málokdo po zkušenosti s loňskou podzimní generálkou čekal, že státní maturity proběhnou hladce. "O to víc jsem rád, že zatím nepřinesly žádné komplikace," uvedl a nezapomněl poděkovat ředitelům a učitelům, kteří se na projektu státních maturit podílejí.

Podle něj otázky, které autoři otevřeného dopisu kritizují jako nesmyslné a nejednoznačné, nevznikly nijak nahodile. "Na jejich tvorbě se podílela celá řada odborníků na vzdělávání i početná skupina kantorů, kteří vědí, jaké vědomosti by měl žák – maturant mít," trvá na svém Dobeš.

Na jednu z kritizovaných otázek z knihy Bylo nás pět, ve které měli žáci odpovědět, kdo v úryvku promlouvá, odpovědělo téměř 87 procent studentů správně. "To jasně dokazuje, že otázka byla položená jednoznačně dobře," vysvětluje dále.

Jedna ze spoluautorek dopisu rovněž poukazuje na lehkost testů. "Pokud si jako studentka vyhlášeného elitního gymnázia, kde jsou na studenty kladeny vyšší nároky, chtěla skutečně změřit kvalitu svého vzdělání, mohla jednoduše složit zkoušku těžší a to však neudělala," upozornil Dobeš.

Ačkoliv ministr v současnosti ještě nedisponuje finálními výsledky neúspěšnosti žáků u státní maturity, podle něj jeden velký posun nastal ještě před tím, než maturity začaly. "Zatímco ještě před rokem nepustili učitelé k maturitě jen tři procenta čtvrťáků, letos se tento počet zečtyřnásobil, a to mluví samo za sebe," dodal.

Ve své reakci ministr Dobeš vyjádřil i své pochopení nad rozhořčením letošních maturantů i učitelů, podle něj to je projekt technicky, byrokraticky a finančně velmi náročný.

"Jsem první ministr, který našel odvahu projekt i přes veškerou jeho náročnost a zatížení zrealizovat," pokračuje ve své obhajobě Dobeš.

Studenty rovněž ujistil, že právo protestovat a říkat výhrady nahlas mají, a přestože jim pozorně naslouchá, neustoupí ani o píď.

"Přináším změnu, kdy maturanti budou muset vyvinout úsilí a snahu tak, jako to dělají jejich vrstevníci ve světě, jen tak mají šanci jim skutečně konkurovat," uzavřel.

V otevřeném dopise čerstvá absolventka brněnského Gymnázia Matyáše Lercha Dana Večerková kritizuje především testy z českého jazyka a literatury. Podle ní se v testech objevují nejednoznačné a nesmyslné otázky.

Večerková v dopise rovněž uvádí, že zvýhodněni byli především ti, kteří se nad otázkou vůbec nezamysleli, nebo danou problematiku neznali do hloubky, a u testů mohli paradoxně uspět spíše studenti s průměrnými až povrchními znalostmi.

Témata: Dobeš, Josef | maturity
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bývalý prorektor UK je dle komise plagiátor, 20 let publikoval opsané texty

14.02.2019 17:14 Aktualizováno Bývalý prorektor UK Martin Kovář se podle etické komise Filozofické fakulty UK dopustil…

Spor Zemana s akademiky se vyostřuje, rektoři podpořili Univerzitu Karlovu

14.02.2019 16:13 Česká konference rektorů podpořila Univerzitu Karlovu ve sporu s prezidentem Milošem Zemanem, který…

Vysoké školy chtějí přidat 1,5 miliardy. Peníze půjdou na platy akademiků

12.02.2019 14:47 Vysokoškolské odbory budou pro příští rok požadovat navýšení rozpočtu vysokých škol o 1,5 miliardy…

Konzumace slazených nápojů ve školách? Došlo k zásadní změně, vyplývá ze…

12.02.2019 14:39 Konzumace slazených nápojů ve školách v posledních letech klesá. Vyplývá to z mezinárodní Studie o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama