Další univerzita brojí proti Dobešovi! Vyzývá studenty k protestům

Pardubice - Akademický senát pardubické univerzity odmítá návrhy zákona o vysokých školách a požaduje jeho stažení. Vadí mu zejména přesunutí pravomocí na rady vysokých škol, kde podle něj hrozí nebezpečí politického a ekonomického ovlivňování. ČTK to sdělil předseda akademického senátu Jiří Kubeš. Senát vyzval akademickou obec univerzity, aby zorganizovala informační kampaň. Pokud se situace nezmění, měly by se v týdnu od 27. února do 2. března konat protestní akce.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační fotografie

Podle Kubeše řada bodů připravovaných zákonů podkopává autonomii vysokých škol. Přesouvá například rozhodovací pravomoci od rektora, děkanů a akademických senátů do rukou takzvaných rad vysokých škol, kde zasednou lidé, v jejichž případě se Kubeš obává, že budou upřednostňovat své partikulární, zejména politické a ekonomické zájmy.

 "Akademický senát Univerzity Pardubice se připojuje k výzvě předsedů akademických senátů z 23. ledna i k rezoluci Akademického sněmu Univerzity Karlovy z 19. ledna, požaduje stažení návrhů věcných záměrů obou zákonů z vlády a započetí vážné diskuse o sporných bodech v těchto návrzích," stojí v prohlášení Akademického senátu pardubické univerzity.

Bouře kolem věcných záměrů zákonů o vysokých školách začala 19. ledna, kdy Univerzita Karlova uspořádala shromáždění členů akademické obce. Na půdě Právnické fakulty se pak akademici shodli, že předkládané zákony jsou nebezpečné, ohrožují vysoké školy a je třeba proti nim zakročit.

Jenže to si nenechal líbit jejich předkladatel, ministr školství Josef Dobeš (VV), který si hned pozval rektora UK Václava Hampla na kobereček. Na sociální síti Facebook mezitím vznikla skupina na podporu rektora, kam se přidávají stovky studentů. Studenti zároveň protestují u budovy Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a přicházejí tam podpořit akademiky, kteří jednají s ministrem. Na stranu Dobeše se naopak přidal prezident Václav Klaus, který je vzpourou vysokých škol pobouřen.

Celou situaci kromě regulérních médií sledují i ta studentská, která se na Univerzitě Karlově sdružují pod hlavičkou občanského sdružení UK Media.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podepsal dekrety nových profesorů, tentokrát dominují technické vědy

06.12.2018 12:20 Dekrety šesti desítek nových profesorů dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Profesorský titul bude…

ČSSD navrhla bezplatné stravování ve školkách a na 1. stupni ZŠ

05.12.2018 13:41 Sociální demokraté předloží Sněmovně návrh, aby děti v mateřských školách a na prvním stupni…

Změna ve školství? Přípravné třídy se asi opět otevřou i dětem s odkladem…

05.12.2018 11:49 Přípravné třídy základních škol by se opět mohly otevřít i dětem, které mají takzvaný odklad věkem,…

Sporná inkluze? Učitelé a ředitelé škol nezvládají, ministerstvo chystá…

29.11.2018 14:29 Zlepšit úroveň společného vzdělávání handicapovaných i nadaných dětí v běžných školách může podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama