Problémy s ministerstvem školství bude řešit Jakub Fischer

Praha - Nové vedení si ve čtvrtek zvolila na svém sněmu Rada vysokých škol, oznámil nově zvolený předseda Jakub Fischer. Jeho místopředsedou bude například předseda Studentské komory Miroslav Jašurek nebo profesor Jiří Zlatuška z Masarykovy univerzity v Brně.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Dalšími místopředsedy jsou Vladimír Čechák z Vysoké školy finanční a správní, Tomáš Opatrný z Univerzity Palackého v Olomouci a Eva Münsterová z Vysokého učení technického v Brně.

Nové vedení se bude zabývat aktuálním problémem mezi akademiky a ministerstvem školství, co se týče názoru na věcný záměr vysokoškolského zákona a zákona o finanční pomoci studentům.

Fischer uvedl, že o obou návrzích hodlá jednat s politickou reprezentací. Jeho místopředseda Čechák zdůraznil, že dosavadní stanoviska Rady vysokých škol k oběma věcným záměrům zákonů se v zásadních bodech měnit nebudou. Rada nadále odmítá zavedení školného a omezení autonomie vysokých škol.

"Měli bychom se vrátit k jednáním s ministerstvem školství. Věřím, že ta jednání se uskuteční. Slíbil je pan ministr rektorům, slíbil je i náměstek pro vysoké školy Wilhelm dnes před 250 zástupci akademických obcí," myslí si nový předseda.

Rada vysokých škol se nyní prý pokusí konstruktivně zastoupit akademickou obec při jednáních na ministerstvu školství. Reforma vysokých škol je podle Fischera odmítána takřka všemi akademiky.

"Věřím, že ministerstvo školství pochopí, že ta atmosféra je skutečně hodně rozjitřená. Stav, kdy studenti vyhazují melouny nebo jiné předměty z oken, kdy jsou výzvy k nepokojům, ke stávkám, říká, že je něco v nepořádku. Ministr školství by měl pochopit, že nějaký problém nastává. Myslím si, že by se ta situace měla zklidnit, měli bychom se vrátit k věcným jednáním," dodal Fischer.

Dosud reformu podle místopředsedy RVŠ Jašurka odmítlo 23 akademických senátů, ty již přijaly usnesení. "Některé akademické senáty jednají ještě dnes. Z tohoto pohledu se nedá říci, že nějaká vysoká škola podporuje reformní snahy ministerstva," uvedl Jašurek.

Kvůli nesouhlasu s plánovanou reformou vysokých škol proběhlo již minulý týden několik akcí. První shromáždění svolal na čtvrtek rektor Karlovy univerzity Václav Hampl. Do posluchárny Právnické fakulty Karlovy univerzity přišlo více než 600 akademiků a studentů.

Ti všichni pak přijali rezoluci, ve které odmítají plánovanou reformu. V rezoluci pak vybízejí studenty a akademiky ostatních univerzit, aby se k protestům proti zákonu přidali. Reforma podle akademiků ohrožuje autonomii vysokých škol, omezí samosprávný charakter akademické obce i vliv studentů na rozhodování vysokých škol. Ty budou navíc podléhat správním radám.

Návrh zákona o finanční pomoci studentům zavádí školné. Na to by si studenti mohli půjčovat u soukromých subjektů, úroky za ně by měl podle návrhu platit stát. Akademikům se nelíbí, že peníze z veřejných rozpočtů tak půjdou do bank. Školné navíc bude omezujícím prvkem pro studium nemajetných studentů.

Tento týden si předsedy akademických senátů i zástupce České konference rektorů pozval k sobě na ministerstvo šéf rezortu školství Josef Dobeš (VV). Jednání však neměla žádný výsledek, akademici trvají na stažení věcných záměrů zákonů z jednání vlády, Dobeš trvá na tom, že vysokoškolskou reformu je nutné provést co nejdříve.

Témata: Školství | reformy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Integrace Romů do běžných škol? Šabatová sestavila těchto deset opatření

12.12.2018 17:12 Kancelář ombudsmanky Anny Šabatové sestavila seznam deseti opatření, která by měla vést k lepší…

Zeman podepsal dekrety nových profesorů, tentokrát dominují technické vědy

06.12.2018 12:20 Dekrety šesti desítek nových profesorů dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Profesorský titul bude…

ČSSD navrhla bezplatné stravování ve školkách a na 1. stupni ZŠ

05.12.2018 13:41 Sociální demokraté předloží Sněmovně návrh, aby děti v mateřských školách a na prvním stupni…

Změna ve školství? Přípravné třídy se asi opět otevřou i dětem s odkladem…

05.12.2018 11:49 Přípravné třídy základních škol by se opět mohly otevřít i dětem, které mají takzvaný odklad věkem,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama