V Česku hrozí mezinárodním školám existenční problémy

Brno - Základním školám, které v Česku vzdělávají děti cizinců, hrozí od nového roku existenční problémy. Agentuře Mediafax to v úterý řekl předseda správní rady International School of Brno Pavel Iványi.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie

V Česku existuje několik základních škol, které vyučují v cizím jazyce podle mezinárodních vzdělávacích standardů. Takové školy pak navštěvují zejména děti zahraničních pracovníků, podnikatelů, diplomatů ale také české děti, kterým jejich rodiče chtějí dát mezinárodně uznávané vzdělání. Jednou z nich je i brněnská International School of Brno, která poskytuje základní vzdělání desítkám zahraničních i českých dětí.

Podle Iványiho hrozí brněnské škole, stejně jako dalším podobným v republice, s novelizací školského zákona od nového roku existenční problémy. "Nový zákon umožňuje ministerstvu školství povolit plnění školní docházky v mezinárodní škole na nejvýše pětileté období. Nikdo pak nemá jistotu, že dítě započaté vzdělání dokončí," řekl agentuře Mediafax ředitel školy Jan Švihálek.

Mezinárodní školy však čekají i další administrativní překážky. Podle Švihálka musejí ministerstvu školství dokládat i to, že je jejich zařízení v jiném státě součástí vzdělávací soustavy. To pak činí problém školám vyučujícím podle mezinárodních standardů. "Mezinárodní škola nemůže také v cizím jazyce bez zvláštního povolení ministerstva vyučovat," dodal Švihálek.

Novela školského zákona podle zřizovatelů mezinárodních škol údajně ukazuje, že české školství není na jakékoliv vzdělávací zařízení, které by se mělo nějakým způsobem odlišovat, dostatečně připraveno. Zákon totiž stanoví množství dalších překážek - ministerstvo nemusí výuku v mezinárodní škole povolit také například kvůli tomu, že by její činnost nebyla nezbytná k zajištění plnění školní docházky. "O potřebnosti mezinárodních škol snad v dnešní době není třeba pochybovat, školy s anglickým vyučovacím jazykem jsou běžnou a respektovanou součástí vzdělávacích systémů v celé Evropě," řekl Iványi. V Nizozemí například ministerstvo školství mezinárodní školy dokonce finančně podporuje.

Podle ředitelů mezinárodních škol čeští zákonodárci při konstrukci školského zákona například nerespektovali závěry zprávy Národní ekonomické rady vlády, která upozornila na nutnou modernizaci učení cizích jazyků v českých základních školách. "V zemi mohou být navíc ohroženy zahraniční investice kvůli nedostatečným školám pro cizojazyčné děti. Jejich rodiče pak nebudou mít důvod a ani motivaci v Česku pracovat," dovodil Iványi. Možným důsledkem současného právního postavení cizojazyčných škol může podle něj být i promarněná šance českých dětí na jiné než standardní vzdělání, jehož úroveň již tak rodiče i veřejnost často kritizují.

Témata: Školství
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolik stojí Babišův oběd zdarma? Jde tu o víc než páchání dobra

16.12.2018 20:28 Aktualizováno Komentář Petra Šulky – Zdá se vláda premiéra Babiše našla nový hit, který ji má udržet voliče a…

Změna státních maturit? Plaga je chce zúžit jen na didaktické testy

13.12.2018 16:48 Ministerstvo školství pravděpodobně navrhne zúžení státní maturity jen na didaktické testy. Podle…

V koalici to skřípe kvůli školním obědům zdarma, Plaga odmítl návrh…

13.12.2018 16:13 Ministr školství Robert Plaga (ANO) nesouhlasí s tím, aby děti ve školách dostávaly plošně…

Integrace Romů do běžných škol? Šabatová sestavila těchto deset opatření

12.12.2018 17:12 Kancelář ombudsmanky Anny Šabatové sestavila seznam deseti opatření, která by měla vést k lepší…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama