Ministr školství Dobeš odmítl kritiku nové reformy!

Praha - Ministr školství Josef Dobeš (VV) ve čtvrtek odmítl kritiku návrhu nového modelu financování regionálního školství. Podle něj je petice Rakovnická výzva, kterou inicioval opoziční senátor Marcel Chládek (ČSSD), nekoordinovaná a zatím v ní nevidí smysl, jejím autorům přesto nabídl jednání.

Přidejte svůj názor

Josef Dobeš

"Tato výzva je každopádně předčasná, nekoordinovaná a v tuto chvíli v ní nenacházím smysl. Osobně se velice rád s iniciátory výzvy setkám a o výsledné podobě nového financování regionálního školství můžeme společně jednat," uvedl Dobeš.

Ministerstvo připomnělo, že v současnosti se školy financují normativem na žáka. Těch je podle druhu a stupně školy celá řada. "Jelikož finance přerozdělují krajské úřady, které mají navíc vlastní normativy, dochází k tomu, že školy stejného zaměření dostávají v různých krajích jiný obnos. Současné financování lze proto označit za nepřehledné, neefektivní a nespravedlivé," zdůraznil rezort školství.

Novým modelem chce ministerstvo problém odbourat a zaměřit se na kvalitu vzdělávání a strukturu škol v malých městech a obcích. V malotřídních školách v menších obcích má být podle ministerských představ takzvaný optimální počet žáků na třídu nižší než ve školách běžných. Malotřídky by tu tak měly přežít.

Návrh nového modelu financování regionálního školství v současnosti připomínkuje pracovní skupina, v níž jsou kromě zástupců ministerstva i představitelé Asociace krajů, Svazu měst a obcí ČR a Sdružení městských samospráv. Podle rezortu by měli dát dohromady finální podobu nového systému, podle kterého se bude regionální školství financovat. Jeho cílem je efektivněji využívat peníze ve vzdělávání, zvýšit kvalitu výuky a hlavně zastavit "nasávací efekt" některých škol.

Rakovnickou výzvu podepisovali odpůrci Dobešových změn ve středu v Novém Strašecí, odtud by se měl dokument postupně rozšířit i do dalších měst.

Témata: Dobeš, Josef | petice
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podepsal dekrety nových profesorů, tentokrát dominují technické vědy

06.12.2018 12:20 Dekrety šesti desítek nových profesorů dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Profesorský titul bude…

ČSSD navrhla bezplatné stravování ve školkách a na 1. stupni ZŠ

05.12.2018 13:41 Sociální demokraté předloží Sněmovně návrh, aby děti v mateřských školách a na prvním stupni…

Změna ve školství? Přípravné třídy se asi opět otevřou i dětem s odkladem…

05.12.2018 11:49 Přípravné třídy základních škol by se opět mohly otevřít i dětem, které mají takzvaný odklad věkem,…

Sporná inkluze? Učitelé a ředitelé škol nezvládají, ministerstvo chystá…

29.11.2018 14:29 Zlepšit úroveň společného vzdělávání handicapovaných i nadaných dětí v běžných školách může podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama