Studenti slepě protestují a nevědí, proti čemu!

Praha - Většina vysokoškoláků za studium platit nechce, ukázal průzkum magazínu Studenta.cz. Necelých 80 procent studentů přiznává, že nemá o chystané reformě vysokých škol dostatek informací a 62 procent neví, proč se proti ní protestuje, uvedl v úterý ředitel Studenty.cz Adam Kožela.

Přidejte svůj názor

"Kladli jsme si otázku, jestli protesty, které probíhají, vyjadřují opravdu názor studentů. Měli jsme určité otázky, které jsme si chtěli ověřit. Cílem bylo získat data k aktuálnímu vývoji," vysvětlil Kožela důvod, proč se Studenta.cz rozhodla průzkum uspořádat.

"V médiích se často prezentují názory zástupců akademické obce a studentů, kteří se problematikou reformy detailně a cíleně zabývají. Naším cílem bylo zjistit, jak se k jednotlivým bodům i reformě VŠ jako celku staví běžní studenti," dodal Kožela.

Průzkum ukázal, že 77 procent dotázaných nemá o chystané reformě vysokých škol dostatek informací. Zároveň 60 procent respondentů přiznává, že se stavem českého školství nejsou spokojeni. Přesné důvody protestů akademické obce proti reformě však nezná 62 procent studentů.

Více nespokojených studentů (až 71 procent) je v menších univerzitních městech – jako například v Ostravě, Zlíně nebo Plzni. Oproti tomu v Praze a Brně je zcela nebo částečně nespokojeno asi 53 procent dotázaných.

Průzkum se zabýval také otázkami kolem financování studia a školného. Výzkum ukázal, že 65 procent studentů se na nákladech na své vzdělání podílet nechce. Zároveň však 62 procent dotázaných přiznalo, že o navrhované formě placení za studium nemá dostatek informací. O možnost rozhodovat, na co budou peníze ze školného použity, stojí 66 procent dotázaných. Dalších 74 procent dotázaných by uvítalo nabídku výhodných půjček na školné.

"V rámci výzkumu jsme zjišťovali i názor studentů na jednotlivé body reformy vysokých škol. S dílčími otázkami studenti v zásadě nemají problém. Jako příklad mohu uvést, že 84 procent dotazovaných zastává názor, že by vedení vysokých škol mělo více spolupracovat s lidmi z praxe. Zcela proti jsou pouze necelá dvě procenta," dodal Kožela s tím, že právě reforma by měla umožnit větší zapojování lidí z prostředí mimo univerzitu.

Reforma posiluje roli rad veřejných vysokých škol na úkor akademických senátů a mění způsob jmenování jejich členů. 66 procent dotázaných přitom přiznalo, že nemá jasno, jaké pravomoci akademický senát má. O činnosti Studentské komory Rady vysokých škol zcela neví 44 procent respondentů, celkově o ní nemá jasno 81 procent dotázaných.

Dalších 70 procent dotázaných uvedlo, že se voleb do samosprávných orgánů vysokých škol neúčastní pravidelně.

Průzkumu se ve dnech 2. a 3. února letošního roku zúčastnilo 642 studentů z pěti univerzitních měst: Prahy, Brna, Ostravy, Zlína a Plzně.

Témata: průzkumy | studenti | reformy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Integrace Romů do běžných škol? Šabatová sestavila těchto deset opatření

12.12.2018 17:12 Kancelář ombudsmanky Anny Šabatové sestavila seznam deseti opatření, která by měla vést k lepší…

Zeman podepsal dekrety nových profesorů, tentokrát dominují technické vědy

06.12.2018 12:20 Dekrety šesti desítek nových profesorů dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Profesorský titul bude…

ČSSD navrhla bezplatné stravování ve školkách a na 1. stupni ZŠ

05.12.2018 13:41 Sociální demokraté předloží Sněmovně návrh, aby děti v mateřských školách a na prvním stupni…

Změna ve školství? Přípravné třídy se asi opět otevřou i dětem s odkladem…

05.12.2018 11:49 Přípravné třídy základních škol by se opět mohly otevřít i dětem, které mají takzvaný odklad věkem,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama