Vyhrožují fyzickou likvidací protestujícím studentům plzeňských práv

Plzeň - Studentům plzeňských práv, kteří organizují protesty a aktivity proti rozhodnutí akreditační komise o zrušení fakulty, i autorům ústavní stížnosti, začali vyhrožovat anonymní pisatelé dopisů, e-mailů a vzkazů na facebook. Jeden z koordinátorů a tři autoři ústavní stížnosti měli dopisy ve schránce, následně přišla řada e-mailových zpráv. Pisatelé vyhrožují fyzickým i psychickým napadáním i likvidací osob, řekl ČTK jeden z koordinátorů studentských aktivit proti rozhodnutí akreditační komise a člen krizového štábu Michal Volf.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Dosud jsme se nerozhodli obrátit na policii. Autoři ústavní stížnosti připravují právní kroky, ale zatím nepodali trestní oznámení. Věříme, že zůstane jen u výhrůžek. Jsme přesvědčeni, že neděláme nic špatného a není tak důvod, proč by se nám mělo něco stát," dodal. Koordinátoři odhadují, že podle formulací a obsahu by se mohlo jednat o jeden zdroj výhrůžek. Podle nich může být zájmů několik. "Někdo možná chce naší budovu, někdo Karlovu Univerzitu a jiný může usilovat o to, aby studenti přešli na pracovní úřad nebo se nemohli vzdělat," řekl Volf. 

Plzeňské právnické fakultě hrozí zrušení. Akreditační komise předminulou středu rozhodla, že fakultě kvůli nedostatečnému personálním zajištění a špatné vědecké i publikační činnosti neprodlouží po 31. říjnu akreditaci magisterského studia. Přes 1500 studentů prvního až čtvrtého ročníku tak má přejít na právnické fakulty do Brna, Prahy a Olomouce. Ministerstvo školství, které by mělo pouze potvrdit verdikt komise, slíbilo univerzitě pomoc zajistit pokračování studia. Do konce února připraví škola všechny varianty dostudování, které bude s MŠMT konzultovat. 

Ve středu na 12:00 chystají studenti před fakultou krátké divadelní představení. "Proběhne simulované soudní líčení - rozsudek smrti nad akademickými svobodami; poté se vrátíme do lavic," dodal Volf. Známé osobnosti ani vedení fakulty nevystoupí. 

Do konce týdne řeknou plzeňští studenti termín, kdy chtějí jet do Prahy manifestovat před ministerstvo školství. Na petici proti rozhodnutí komise je nyní přes 7000 podpisů studentů a veřejnosti. "Od zítřka bude kromě internetu a písemné podoby na vrátnici fakulty také v restauracích," uvedl Volf. Petici chtějí studenti předat za dva týdny osobně přímo do rukou ministra školství Josefa Dobeše (VV). 

Zástupci štábu, který nabízí kolegům informace o přestupu na jinou fakultu, stále neřešil žádnou žádost. "Všichni ví, že by to poškodilo jejich studijní plány, protože by museli z vyšších ročníků do nižších i podstoupit nová přijímací řízení. Informace o přestupu studenti zjišťují, ale protože jsou pro ně nepříznivé, tak o to více nás to spojuje, abychom bojovali za zachování naší fakulty," uvedl Volf. Studenti považují za rozhodující oficiální vyjádření ministra k rozhodnutí akreditační komise a na odvolací kroky vedení univerzity.

Témata: Školství
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změna státních maturit? Plaga je chce zúžit jen na didaktické testy

13.12.2018 16:48 Ministerstvo školství pravděpodobně navrhne zúžení státní maturity jen na didaktické testy. Podle…

V koalici to skřípe kvůli školním obědům zdarma, Plaga odmítl návrh…

13.12.2018 16:13 Ministr školství Robert Plaga (ANO) nesouhlasí s tím, aby děti ve školách dostávaly plošně…

Integrace Romů do běžných škol? Šabatová sestavila těchto deset opatření

12.12.2018 17:12 Kancelář ombudsmanky Anny Šabatové sestavila seznam deseti opatření, která by měla vést k lepší…

Zeman podepsal dekrety nových profesorů, tentokrát dominují technické vědy

06.12.2018 12:20 Dekrety šesti desítek nových profesorů dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Profesorský titul bude…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama