Firmy v Česku poptávají techniky a vývojáře, studenti míří jinam

Praha - Na českém pracovním trhu se část poptávky zaměstnavatelů zcela míjí se zájmem uchazečů, rostoucí počet příležitostí v technických oborech a profesích, včetně IT, kontrastuje s klesajícím počtem vhodných kandidátů na tyto pozice. Vyplývá to ze statistik serveru Jobs.cz zveřejněných ve čtvrtek.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie

Statistiky sekce Vysoké školy na Jobs.cz dokládají, že maturanti přesto stále zvažují převážně humanitní nebo ekonomická studia. Tento dlouhodobě přetrvávající nepoměr je slabinou tuzemské ekonomiky a jeho dopady na konkurenceschopnost ČR mohou v budoucnu dále sílit.

Podle analýzy chování více než 80 tisíc unikátních návštěvníků sekce Vysoké školy na Jobs.cz, která obsahuje přehled všech možností terciálního studia v ČR, zájmu letošních maturantů vévodí obory segmentu ekonomie a management (19,5 %), těsně následované humanitními a společenskými vědami (18,3 %). Na třetím místě je s přibližně polovičním zájmem technika a informatika (9,7 %), následují medicína a farmacie (9,4 %), právo a veřejná správa (9,1 %), učitelství a sport (9,1 %), jazyky a mezinárodní studia (7,9 %), kultura a umění (7,7 %), přírodní vědy (5,6 %) a žebříček uzavírá segment zemědělství a veterina (3,7 %).

Potřeba technických profesí je přitom v ČR značná a neustále posiluje. Na počátku února se technických pozic týkalo celkem 44 procent poptávky po pracovních silách, evidované na portálu Jobs.cz. Zároveň v těchto oborech na jeden inzerát reaguje v průměru pouze 11 uchazečů o práci, zatímco v netechnických oborech firmy dostávají více než 41 reakcí na každou nabídku práce.

Témata: Školství
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změna státních maturit? Plaga je chce zúžit jen na didaktické testy

13.12.2018 16:48 Ministerstvo školství pravděpodobně navrhne zúžení státní maturity jen na didaktické testy. Podle…

V koalici to skřípe kvůli školním obědům zdarma, Plaga odmítl návrh…

13.12.2018 16:13 Ministr školství Robert Plaga (ANO) nesouhlasí s tím, aby děti ve školách dostávaly plošně…

Integrace Romů do běžných škol? Šabatová sestavila těchto deset opatření

12.12.2018 17:12 Kancelář ombudsmanky Anny Šabatové sestavila seznam deseti opatření, která by měla vést k lepší…

Zeman podepsal dekrety nových profesorů, tentokrát dominují technické vědy

06.12.2018 12:20 Dekrety šesti desítek nových profesorů dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Profesorský titul bude…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama